o focení, jednoduše

Proč 95% fotografů nebude mít nikdy pěkné fotky?

většina fotografů nebude mít nikdy pěkné fotky

Na mých živých kurzech začínám vždy první lekci tím, že účastníkům promítnu nádherné fotografie všech žánrů. Pak vždy pokládám otázku. Již řadu let tu samou: “Proč si myslíte, že většina fotografů nemá takto pěkné fotky?”

Odpovědělo mi na ni již více než 1500 lidí.

Jaký je všeobecný názor mezi fotografy?

Zajímají Vás výsledky? Tady jsou.

  1. protože nemají talent a cit
  2. protože nemají dobrou techniku
  3. protože nemají dost času
  4. protože neví jak

Zajímavé je to, že vždy zazní stejné odpovědi a většinou i přesně v tomto pořadí. Během několika vteřin se učebnou rozhostí ticho. To když udělám následující věc:

  1. protože nemají talent a cit
  2. protože nemají dobrou techniku
  3. protože nemají dost času
  4. protože neví jak

Občas slyším: “Aha?” nebo “Co to?” Možná i někoho z Vás jsem nyní překvapil. Tak co je tedy oním důvodem?

Na kurzu se to účastníci dozví až asi po 30 minutách, protože po tomto úvodu následují organizační informace a povídání na jiné téma. Mám rád, když jsou lidi napnutí. Udržuje to jejich pozornost. Vám to ale sdělím hned 🙂

Výsledky průzkumu mezi fotografy

Po té půl hodině následuje test. Test plný otázek, na které nejsou správné a špatné odpovědi. Jedna z otázek je třeba: “Jaký fotografický žánr Vás nejvíce baví?”. Mezi těmito otázkami jsou ale záměrně vloženy i otázky, které s focením tak úplně nesouvisí.

Mými kurzy prošli různí fotografové. Někteří z nich měli ohromný talent! Jiní ho měli, no řekněme, poněkud menší. Někteří měli špičkovou techniku v ceně vyšší než 100 000 Kč a jiní obyčejný kompakt. Byli mezi nimi studenti a dělníci pracující za pásem na směny, ale i doktoři, podnikatelé, soudci a právníci … Všichni z nich dostali a odpovídali na stejné otázky.

Jedna z nich je: Budete někdy umět fotit tak pěkné fotky, jako jste viděli na začátku lekce?
Druhá je: Pokud ano, tak za jak dlouho?

Do dnes mám u sebe schované všechny odpovědi. A i ty jsou až překvapivě podobné. Většina fotografů volí odpovědi typu: “Ne”, “Možná”, “Nikdy”, “Snad”, “Kéž by” …

Abych byl přesnější, ta většina se pohybuje kolem 95%.

Je to jen náhoda?

Zbylých 5% odpoví ano a dodá i termín. Někteří měsíce, jiní roky.

Rozhoduje postoj fotografa

Myslím, že už vám to je jasné a nemusím se dále dlouze rozepisovat. Záleží na tom, jaký máme postoj ve své hlavě. Občas po několika měsících či letech slyším o některém z mých studentů. Má výstavu, nebo se focením úspěšně živí, či vyhrál nějakou foto soutěž. Tak jako tak, fotí nádherně.

Promítnu si v hlavě, jaký byl na kurzu. Měl talent? Jakou měl tehdy techniku? Věděl v tu chvíli jak na to? Kolik měl v tu chvíli času na focení? A mohu zde naprosto upřímně říci, že jsem nenašel absolutně žádnou korelaci mezi odpověďmi na tyto otázky a jeho fotografickým úspěchem.

Někteří měli talent, jiní ne. Někteří měli techniku, jiní ne. No a s časem a know how to je stejné. Jsem si tedy naprosto jistý, že na těchto věcech nezáleží to, zda bude fotograf úspěšný a bude fotit krásné snímky.

Naopak, jak jsem zjistil v dlouhodobém testování účastníků kurzů, je obrovská korelace mezi úspěchem a postojem. Jen 5% fotografů na mém kurzu na první lekci napíše jasné „ANO,  dokážu někdy v budoucnu také vyfotit takové snímky“. Pokud o někom v budoucnu slyším a podívám se na jeho odpovědi, mrazí mne v zádech. V naprosté většině případů je to právě jeden z těch, co napsali: „Ano, dokážu to“.

A proč tedy většina fotografů nebude mít nikdy pěkné fotky. Protože se soustředí na talent, na techniku či na „know how“ a přitom zapomínají na svůj vlastní postoj. Protože většina fotografů si neuvědomuje, že záleží na jejich hlavě.

Pojďte si o tom popovídat dole v diskuzi 🙂

Mohly by Vás zajímat i tyto články:

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
  1. Petr Martínek napsal:

    Ano, chci fotit skvělé fotky. Některé už i povedly. Teď se učím fotit i v temnějším prostředí (kostely a uvnitř pohyb). Zatím mi to nejde, ale věřím, že se to naučím. Pokud budeš mít Pepo nějakou radu jak na to, moc rád se přiučím. Předem děkuji a děkuji i za skvělé rady co jsem s tebou v kontaktu. Zdraví Petr

  2. Karel Stastny napsal:

    Dobrý den, váš článek opět potvrdil známé Paretovo pravidlo 80/20, které se od 19. století mění v různých činnostech až k vámi zmiňovaných 95/5 příp. i 97/3. Nic na tom nezměmí fakt, že nadále budou navštěvovat různé kurzy lidé s podobnými výsledky i kdyby si nakrásně řekli „ANO, dokážu někdy v budoucnu také vyfotit takové snímky“ Platit to bude pouze zase jen u těch 5% s Postojem, s tím bezpochyby souhlasím. Otázkou ale je, co těch zbylých 95%? Jak se zlepšilo jejich fotografování? Co si odnesou, aby to i pro ně mělo nějaký přínos tam vůbec chodit?

  3. Jaroslav Klinský napsal:

    Také souhlasím s článkem. Je to o tom si věřit. Ale není to jen v oboru focení. Je to o tom přijmout výzvu, když se vyskytne. Většinu svého života byl mou profesí elektro – montáže a revize. I v tomto oboru byly chvíle, kdy bylo nutné se rozhodnout, zda půjdu do něčeho nového, co jsem neznal. Tak je tomu nyní i u focení. Asi bych také odpověděl ANO na zmiňovanou otázku.

  4. Václav Dolejší napsal:

    Ahoj, pěkný článek :o) Myslím že k dobré fotce ale budou patřit aspoň tři body. Trochu toho vidění světa, mít to na co vyfotit a vědět jak :o)) Hlavně to ale na nic nesvádět a jít fotit. Jenom tak se něco nafotí a vědět co chci nafotit. Taky jsem byl u tebe na focení. Dobře že to děláš a neřešíš jen samotné focení.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.