o focení, jednoduše

Umět fotit je stejné jako umět telefonovat

focení je jako telefonování, na technice nezáleží

Každý den čtou stovky tisíc zapálených i profesionálních fotografů recence na fotoaparáty. Každou hodinu uvažují desítky tisíc z nich o koupi nového mazlíčka. Každou minutu přistávají majitelům e-shopů “na stole” tisíce objednávek.

Co si od nákupu nového přístroje většina z nich slibuje? Lepší fotky. Tak schválně, vzpomeňte si na svůj poslední nákup foťáku …

Závisí na tom, jaký máte fotoaparát?

Máte u sebe svůj telefon? 🙂 Ne, nemusíte odbíhat a hledat ho. Zkuste se sami nad sebou zamyslet. Odpovězte si nahlas na následující otázky:

  1. Když telefonujete někomu neznámému, cítíte se dobře?
  2. Dokážete vykomunikovat co potřebujete, nebo jsou Vaše telefony zmatené?
  3. Jste si při telefonování jisti, nebo se zadrháváte?
  4. Jste dobrý nebo špatný telefonista?

Je úplně jedno, co jste odpověděli. Pojďte nyní přemýšlet dál. Co když by se někdo, kdo čte tento článek, chtěl stát lepším telefonistou. Říkejme mu třeba Petr. Co byste Petrovi doporučili?

  1. Nákup nového telefonu.
  2. Naučit se ovládat všechny dostupné funkce telefonu.
  3. Pochopit jak telefon funguje.
  4. Soustředit se na komunikační dovednosti a práci se svým sebevědomím.
  5. Telefonovat.

Nákup nového fotoaparátu

Vyřeší snad nákup nového telefonu Petrovy telefonáty? No možná bude trochu lépe snímat zvuk a Petrovi bude trochu lépe rozumět. Ale to vé své podstatě na Petrovým umění telefonovat nic nemění.

A stejné to je i s fotoaparáty. Nebo ne? Opravu si myslíte, že koupě nového fotoaparátu bude znamenat lepší fotky? Nebo jen maličko vylepší ono pomyslné snímání zvuku, jak bylo uvedeno v příkladu s novým telefonem?

Jak nastavit fotoaparát

Umění využívat různé funkce telefonu může Petrovi telefonování zpříjemnit. Minimálně ze začátku bude ohromen funkcí hlasového vytáčení. Bude se mu určitě hodit i možnost uložit téměř neomezené množství kontaktů a příjemný bude i velký displej. Stejně tak využije různé další možnosti, jako přehrávání hudby, internet atp.

Faktem ale je, že ani jedna z výše uvedených možností nevylepší jeho dovednost telefonovat.

I fotografům může zpříjemnit fotografování to, že mají spoustu automatických režimů, velkou a rychlou kartu na kterou se vejde hodně fotek a samozřejmě veliký displej. Ale pro vylepšení jejich dovednosti fotit jsou tyto možnosti celkem bezvýznamné.

Jak funguje fotoaparát?

Asi už chápete. K dobrému telefonování nemusí Petr vědět vůbec nic o tom, jak jeho telefon pracuje. Je mu celkem putna, kde je jaký čip, kondenzátor, anténa a jak mikrofon může zachytit jeho hlas či reproduktor reprodukovat hlas člověka na druhé straně. Ba ani nemusí rozumět tomu, proč zrovna není dobrý signál. Prostě ví, že když špatně slyší, musí jít jinam a telefonovat jinde.

Stejně tak znalost toho, jak fotoaparát pracuje, je Vám z pohledu kvality fotografií k ničemu. Vždyť je to jedno, jestli tam je nějaké zrcátko, senzor, čip, optický hranol atp. Už vůbec nemusíte rozumět tomu, co jsou to aberace, difrakce a další “nadávky”. Jediné důležité pro Vás je, že když nemáte signál (na té fotce se Vám něco nelíbí), je dobré jít telefonovat jinam (fotit z jiného úhlu nebo něco jiného).

Komunikační dovednosti a sebevědomí fotografa

Tak tady není o čem. Jasně. Pokud se telefonista Petr bude soustředit na komunikaci a na cílevědomou práci se svým sebevědomím, je naprosto jasné, že se jeho telefonování velmi rychle zlepší. Je i velmi pravděpodobné, že bude mnohem lepší telefonista, než ostatní.

Co z toho plyne pro fotografa? Hádejte! Komunikace a sebevědomí ho také posunou mnohem dál. Mnohem dál, než byste čekali.

Pravidelné fotografování

Pokud byste Petrovi doporučili, aby šel telefonovat, co byste doporučili fotografovi?

Čím více bude Petr telefonovat, tím lepší budou jeho hovory. Zvykne si a najde si ty správné formulace. Zjistí, jaké oslovení se líbí jemu a těm, kterým volá. Bude se umět i skvěle rozloučit. Prostě bude mít praxi.

Pěkná fotografie není o technice

U telefonování je to tak nějak jasné. U focení to zatím stále velká část fotografů nechápe. Chtějí pěkné fotky. Jdou koupit dobrý fotoaparát či dobrý objektiv. Čtou recenze, aby správně vybrali. Zkoumají, co které tlačítko znamená a jsou nesví, když něčemu nerozumí. Když tam je to tlačítko, musím ho přeci používat. Piplají se v tom, jak fotoaparát funguje.

Mají perfektní teoretické znalosti. Bohužel, místo toho, aby díky nim měli krásné fotky, mají jen spoustu důvodů a argumentů, proč zrovna teď a tady ta fotka nemůže být pěkná. A k tomu mají prázdnou peněženku. To z toho, jak neustále hledají tajemství krásných fotek ve špičkové technice. Zapomínají však u toho hledání všude kolem sebe na jedno důležité místo. Zapomínají hledat v sobě.

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
  1. Martin Valdhans napsal:

    Hezký článek. Taky občas slintám na parádní objektiv nebo aparát. Přitom vím že moje fotografické vzory udělají senzační věc s 0,5 Mpix mobilem za šera a já zase vychladnu…) A je pravdou že čím lepší fotograf je, tím je skromnější a vstřícnější.

  2. Veronika napsal:

    Dovednost jako každá jiná. Někdo to má od pánaboha, někdo to má vydřený. Jeden pán, co se v tom vyzná, říkává: “ Fotit umí každý, kdo umí číst!“ A je fakt, že absolventi jeho kurzů jsou důkazem. Pochopitelně, chce to cvičit oko. A když mám dobrý oko, udělám zajímavou fotku i se starou praktikou, když znám aspoň základy – zlatej řez, práci s kontrastem, třetinový dělení… Onehdy jsem byla na jeho FOTO FATĚ v botanické zahradě v Praze a protože jsem se tam ocitla úplně náhodou , měla jsem sebou jen mobil. No, a jak pan Pigula ( ten výše zmíněný pán) koukal, jaký to dokáže střihnout makro :-D. Začíná jaro, foťte, foťte, foťte , teď bude dvakrát tolik co fotit. 😀

  3. Michal Petrik napsal:

    Dobrej článek. Sám znám lidi (nedá se jim říkat fotografové), kteří si kupují pořád nové foťáky, jak vyjde novej model, už ho mají. Potom zkouší a kupují objektivy, potom je zase prodávají a kupují další a další a další….. A tak pořád dokola. No a pořád řeší jaká je kvalita při 6500ISO, jak fotí ten objektiv, jak fotí tamten. Pořád zkouší, hodnotí a porovnávají. No a nakonec aby to nebylo tak blbý, tak vyfotí jednou za rok rodinku pod stromečkem na vánoce a to je celé jejich focení.
    Tohle dělají místo toho aby fotili a porovnávali svoje fotky a ne techniku.
    Takže i tací jsou mezi námi.
    Jinak se článkem 100% souhlasím.

    Leckterej známej fotograf má výstavy, prodává fotky a potom zjistíte, že fotil mobilem :-))

  4. vaj54 napsal:

    No ja najradšej fotím keď je málo svetla. Ľuďom sa moje fotky moc nepáčia, ale hlavné je že sa páčia mne. Mal som dobrý foťák síce kompaktík, ale mal všetky potrebné funkcie a nastavenia, lenže mal maličký čip takže fotky mali pri špatných svetelných podmienkach znateľné zrno. Kúpil som si nový foťáčik zrkadlovku bez zrkadla s velkým čipom a ajhľa zrno preč, fotí sa komfortne a aj na veľké fotky sa dá pozerať. Takže, napriek tomu že článok má sto percent pravdu aj tak je v určitej chvíľke technika dôležitá.

  5. Zdenka Kučerová napsal:

    Já jako amatér a špatně vidící (-7 dioptrií) fotím, fotím, fotím, vůbec nevím co, ale z těch hodně fotek se dá i něco použít. Někdy se sama divím, co se mi povedlo! Většinou to pak použiju při nějaké příležitosti – např. při kompozici přáníčka.

  6. Čeněk Kaše napsal:

    V určité fázi začne technika limitovat. Samozřejmě ale prvotní je dovednost, zkušenost, originalita, tvořivost, komunikativnost, nadhled

    • Daniel napsal:

      Přesně tak, pěkná fotka není jen o obsahu ale i o kvalitě. Mizernej automat nikdy pořádně ostrou fotku neudělá.

      Ale souhlasím že od určitého stupně(jakákoliv zrcadlovka) je to jen a jen v rukou fotografa. (my cyklisti říkám že je to o nohou a ne o kolo)

    • Davy Foto napsal:

      Přesně tak… Jenže dnes je opět v módě Camera Obscura a Lomo a tak se limit techniky začne obracet vzhůru nohama a s fotoaparátem Home Made jste zase IN :-))))

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.