Víte, jak jednoduše ovládat světlost a tmavost fotografie?
Dnes má snad každý fotoaparát funkci korekce expozice. Na některých fotoaparátech je tato funkce dostupná jen v některých režimech fotografování.
Ve zrcadlovkách je to zpravidla v režimu P (automatika s možností vyvážení bílé a korekce expozice), v režimu priorita clony (AV nebo A) a v režimu priorita času (S nebo TV). Ve zcela manuálním režimu M pak tato funkce není k dispozici. Stejně tak není dostupná ve zcela automatických režimech.
U kompaktů je to velmi rozmanité a tak zkoušejte různé režimy a uvidíte, kdy budete moci korekci expozice využít, a kdy ne.
Fotoaparát často fotí dobře. Pokud je ale scéna příliš světlá (viz obr.1) nebo naopak příliš tmavá (viz obr.2), fotoaparát ji nevyfotí ani bíle (v prvním případě) ani černě (v případě druhém), ale tak nějak „šedivě“. V tu chvíli je třeba zasáhnout a pomocí funkce korekce expozice fotoaparátu říci: „Přeji si to fotit světleji“ popřípadě „přeji si to fotit tmavěji“.
obr.1: velmi světlá fotografie obr.2: fotografie velmi tmavá
Potíž s expozicí nastává i v protisvětle, kdy fotoaparát fotí tmavěji, než byste si přáli.
obr.3.: fotografie v protisvětle
Pro korekci expozice je ve většině případů přímo na fotoaparátu tlačítko +/-. Pokud jste toto tlačítko nenalezli, podívejte se do menu.
Ukázka tlačítka, které máte hledat:
U kompaktů stačí stisknout a hned můžete pomocí šipek nebo joysticku nastavit číselnou hodnotu. U zrcadlovek je většinou třeba toto tlačítko stisknout a zatímco jej držíte zmáčknuté, rolovat kolečkem.
Pokud si přejete fotografii zesvětlit, nastavte kladné číslo (čím větší, tím světlejší).
Pokud ji chcete ztmavit, nastavte záporné číslo (čím větší, tím tmavší).
Pokud fotografujete přes živý náhled, vidíte ihned, jaký bude výsledek. Což je skvělé. Pokud fotíte přes hledáček, musíte nejprve fotku vyfotit a až pak se podívat na výsledek. Pokud světlost nebo tmavost stále neodpovídá Vaší představě, pak znovu nastavte jiné číslo a scénu znovu vyfoťte.
Ukázky stupnic, na kterých se nastavují kladné nebo záporné korekce expozice:
Váš fotoaparát si zaručeně bude pamatovat poslední nastavení korekce expozice. Je tedy dobrým zvykem před ukončením fotografování korekci vrátit zpět na nulu. Aby fotoaparát, až jej příště zapnete, opět fotil tak, jak jste zvyklí.
A pokud se Vám občas stává, že neumíte posoudit, zda je fotka již správně světlá nebo správně tmavá, můžete využít histogram. O něm ale zas někdy příště.
Mějte krásný den