Kdy potřebuje fotograf živnostenský list a kdy ne?

Hodně fotografů má strach z registrace na úřadech, ať už živnostenským nebo finančním.
I z toho důvodu se nepouští do focení za peníze. Chtějí se vyhnout jak této registraci
tak nutnosti podávat daňové přiznání a platit daně.

Jiní zas přijímají peníze “načerno” a mají strach, že to není legální a že by mohli být
v případě udání či nějaké kontroly sankcionováni. V mnoha případech však zbytečně.

Fotografování jako příležitostný přivýdělek

Mezi činnosti nepodléhající zdanění totiž patří příležitostný přivýdělek. Každý si může takto přivydělat až 30 000 Kč ročně bez nutnosti jejich zdanění. Avšak pozor, pokud by vydělal byť jen o jednu jedinou korunu více, musel by danit naprosto vše.

Musí se v tomto případě fotograf registrovat na úřady?

Ne. Protože jde o finance, které nepodléhají zdanění, není třeba se registrovat na finančním úřadu. Stejně tak se nejedná ani o živnost, proto není nutná ani registrace
na živnostenském úřadu.

Musí v tomto případě fotograf vystavovat faktury?

Protože není registrován ani na jednom z úřadů, faktury vystavovat nemůže. Doporučuji
si však vést evidenci takovýchto příjmů.

Výhoda je, že pokud by pracoval pro nějakou firmu či živnostníka, stačí zmínit, že se jedná o příležitostný přivýdělek a ony si mohou jemu vyplacené peníze dát do nákladů. Protože však v případě kontroly musí tato firma či živnostník prokázat, že dotyčný fotograf pro ně opravdu dělal, je pro ně dobré s ním sepsat třeba smlouvu o dílo, kde je přesně definováno, kolik mu vyplatili peněz.

Fotografové pozor, je tu jedno velké ALE

Příležitostný přivýdělek musí být opravdu příležitostný. Nesmí jít o systematicky vyvíjenou činnost za účelem získání příjmů. To ALE spočívá v tom, co ještě není a co už je systematicky vyvíjená činnost.

Je to hodně subjektivní, každopádně tvorbu webových stránek s ukázkou práce a ceníkem bych již za systematicky vyvíjenou činnost považoval. Stejně tak PPC reklamu či tvorbu letáků. V tom případě je nutné si založit živnost a své příjmy danit. Ale nebojte se! Není to tak složité! Tím spíš, pokud u toho máte zaměstnání a fotografování pro Vás bude jen vedlejší činností.

Může i fotograf živnostník mít příležitostný přivýdělek

Ano, stejně jako každý jiný člověk, i živnostník má právo na příležitostný přivýdělek.
Avšak nesmí mít nic společného s předmětem jeho podnikání! 🙂 Pokud se fotograf rozhodne příležitostně přivydělat tím, že prodá jablíčka ze své zahrádky, je to v pohodě.

Pokud by se však rozhodl, že si přivydělá natáčením (když má přeci živnost jen na fotografování a normálně vůbec nenatáčí, jen příležitostně), koledoval by si o problém.
Tím spíš, pokud by k natáčení využil svůj fotoaparát, který má v nákladech jako živnostník fotograf 🙂

Upozornění závěrem

Legislativa se každou chvíli mění. Co platí dnes, nemusí platit zítra. Berte to prosím v potaz, zejména pokud čtete tento článek pár měsíců po jeho vydání.

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
  1. Táňa napsal:

    No k výše uvedenému bych si dovolila uvést následující: „Je pravda, že ostatní příjmy z příležitostné činnosti do ročního úhrnu 30 000 Kč (do konce roku 2013 byl limit 20 000 Kč) jsou osvobozeny od daně [§ 10 odst. 3 písm. a) ZDP], a také platí, že tomuto režimu podléhá příležitostná zemědělská činnost (nejde-li o registrovaného zemědělského podnikatele). Bohužel se ale ani jakkoli příležitostný autorský honorář nedostane mezi tuto daňově zvýhodněnou skupinu osvobozených příjmů.
    „Ostatním“ příjmem podle § 10 ZDP totiž jsou pouze příjmy, které nelze zařadit do žádného jiného druhu příjmů podle § 6 až 9 ZDP. Této podmínce vyhoví příjmy z drobné zemědělské činnosti, které do žádného z těchto čtyř druhů příjmů nelze zařadit. Nejde o příjmy ze závislé činnosti, kvůli absenci registrace zemědělského podnikatele nejde ani o příjmy z podnikání, resp. ze samostatné činnosti, z podstaty věci nespadají samozřejmě ani do příjmů z kapitálového majetku a konečně se nejedná ani o příjmy z nájmu. Takže zbytkově spadají mezi ostatní příjmy podle § 10 ZDP, kde za určitých podmínek mohou dosáhnout na osvobození od daně.
    Ne tak autorské honoráře. Tyto sice rovněž v daném případě nepatří mezi příjmy ze závislé činnosti ani mezi příjmy z kapitálového majetku či z nájmu, Ale i když nejde o klasické živnostenské nebo obdobné podnikání, je příjem z užití nebo poskytnutí autorských práv začleněn mezi příjmy ze samostatné činnosti dle § 7 ZDP, a není podstatná absence nějakého úředního povolení k činnosti (které zde není potřeba) ani soustavnosti. Proto i jakkoli příležitostný autorský honorář zůstane uvězněn v příjmech podle § 7 ZDP a nedostane se tak mezi ostatní příjmy podle § 10 ZDP. S tím souvisí skutečnost, že u honoráře žádné osvobození od daně (do limitu 30 000 Kč ani jiného) nepřichází do úvahy. ……….týká se i výdělku souvisejícím s fotografováním…bohužel….

  2. Michal napsal:

    Dobrý den
    Měl bych fotit jednu akci nikdy jsem nic na zakázku/peníze nefotil, nemám živnostenský list tudíž to nepůjde na fakturu, ale pořadatel mi napsal že jedině na dohodu kde se 15% z domluvené částky daní, nelze to udělat jako zde uvedený příležitostný přivýdělek?
    Předem děkuji za odpověď.

    • Josef Cvrček napsal:

      Hezký den Michale, Z Vašeho poheldu je to rozhodně možné. Myslím, že i to by mělo stačit k tomu, aby si pořadatel mohl dát vše řádně do nákladů (nějaká s Vámi sepsaná smlouva, kde by bylo zmíněno, že spolupracujete v tomto režimu). Nicméně nejsem daňový poradce a je mi jasný, že pořadatel z toho může mít strach. Moc lidí o této možnosti neví a nechce riskovat problémy. Otázka tedy je, zda raději nepřistoupit na dohodu a oželet těch 15% a mít nějakou zkušenost i nějaký výdělek, než risovat, že si najdou jiného fotografa, kde nebudou muset ztrácet čas hledáním nějakých paragrafů či placením daňového poradce, který by jim s tim pomohl.

  3. Martin napsal:

    Jak teda s dokladem = chci někomu natočit video a co mu dám za doklad?
    jen smlouvu o dílo a tam se to sepíše?

    • Josef Cvrček napsal:

      Jde o to, zda máte IČ nebo ne. Pokud ano, vystavte fakturu v excelu. Pokud ne, doklad nedáváte. Přesné informace Vám určitě rádi podají na finančním úřadu.

  4. Vlasta Kašpar napsal:

    Hm – a jak je to v případě občasného prodeje fotek přes mikrofotobanky? Tzn. Shutterstock, Fotolia atd… Občas tam něco nového přihraji, občas něco za směšnou sumu (typicky 0,25 – 1$) prodám. Dle mě jde o příležitostný přivýdělek (za rok to „hodí“ cca 1000 Kč) – nicméně občas čtu názor, že jde o systematickou činnost…

    • Josef Cvrček napsal:

      Těžko říci, jaké směrnice mají úředníci. V této výši bych to spíš také bral jako příležitostný přivýdělek. Pokud tedy nenahráváte každý měsíc 10 nových fotek. To už by se dalo určitě kvalifikovat jako systematicky vyvíjená činnost.

Napsat komentář: Táňa Zrušit odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.