o focení, jednoduše

Mám rád takové dny. Je 18. listopadu 2015 a nic zvláštního se neděje. Já ale vím, že dnes půjdu fotit. Dám si nabít baterku od fotoaparátu, abych byl v pohotovosti. V tomto období mi připadá vhodné počasí na focení asi každé… tedy kromě jasné modré oblohy. Ta mi však nevadí zase večer, protože nad noční oblohu není.

KapličkaAutor fotografie: Miroslav Broz

Podobné to bylo i při vzniku této fotografie. Původně jsem chtěl jít vyzkoušet vyfotit Mléčnou dráhu, protože přes den bylo zcela jasno. Sehnal jsem si širokáč se světelností 2.8. Nedalo mi to, tak jsem ho chtěl co nejdříve vyzkoušet. Když není s kým, jdu i sám. Když se však má kdo přidat, je to hned lepší. Volám kamarádovi, co dělá večer a zda nechce jít se mnou. Já chci jít fotit noční oblohu, protože to vypadá, že bude zcela jasno. On že by šel,
ale neví kam. Říkám mu, víš ta kaple na Turíně, to by mohlo být docela fajn… Není tam až tolik světla a je to tam docela pěkné …. Nemám rád nafocenou Mléčnou dráhu bez ničeho …. Jen pole nebo nějaké pokřivené černé stromy …. Takže super, jsme domluveni!

Večer o 20:00 sedám do auta, po cestě nastupuje kamarád a jedeme na
mé oblíbené místo. Už jsem tu byl několikrát fotit, takže kompozici mám vyzkoušenou snad z každého úhlu …. jen z letadla by to byl asi nový pohled. Začíná se však zatahovat …. No nic, když jsme se už vyhrabali, tak aspoň snad něco nafotíme. Už vícekrát se mi stalo, že se začalo mračit …. Když však není obloha zcela zatažena, s nastavením na noční oblohu to pěkně rozmazává mraky – něco jako při použití ND filtru přes den. Pak mezi to prosvítají hvězdy a vznikají zajímavé scény.

Tak to bylo i při vzniku této fotografie, čas jsem si nastavil na 30 sec, clonu zcela otevřel na 2.8, ISO mi stačilo dát na 800, jindy dávám i 3200 (záleží,
jak velká je tma) a zaostřil manuálně na nekonečno. Teď už jen najít vhodné stanoviště a nafotit pár fotek. Ne vždy jsou mraky přesně v takové poloze jak se nám hodí, ale když máme více fotek, je z čeho vybírat.

Tak přátelé, doma jsem z fotek vybral právě tuto, upravil vyvážení bílé a trochu vytáhl stíny a kontrast. Po malém doostření byl obrázek na světě.
Někdy i nepřízeň počasí může být k dobru. Jsou místa, na která se vracím za různých podmínek a vždy je to jiné, nové a neopakovatelné.

Autor

Miroslav Broz

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
  1. Lumír Sochorec napsal:

    Pěkná fotka, ale připadá mi, že se malinko naklání doprava. Kolmo je pravý strom. Já bych volil kolmou levou hranu kapličky… Nebo něco mezi…

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.