o focení, jednoduše

Dejte to před objektiv! – skvělá technika

technika focení s čímkoliv těsně před objektivem

Tak takhle nějak by šla nazvat fantastická (přitom jednoduchá) technika,
která dodá Vašim fotkám další rozměr. A to doslova.

Ví o ní jen málo fotografů a většina z nich na ní přišla více méně omylem 🙂

Proto jsme se dnes spolu s Michalem, „fotorádcem“ z mého týmu, rozhodli
o ní napsat pár vět.

To abyste nemuseli jako my čekat na to, až se i Vám náhodou při focení připlete nějaký ten list či tráva těsně před objektiv.

A tím jsem vlastně vysvětlil celou techniku ještě dříve, než jsem začal vysvětlovat 🙂
Dále už nechám psát Michala.

Popředí fotky lze rozmazat doslova čímkoliv

Listy či trávu můžeme dávat těsně před objektiv naprosto kdykoliv. Ať už fotíme portréty, přírodu, architekturu či abstrakci.

Buď si najdeme vhodný lísteček přímo na scéně, nebo jej zkrátka a jednoduše vezmeme ze země a rukou si jej přidržíme těsně před foťákem, zatímco druhou rukou fotíme.

Technika rozmazání popředí aneb dejte to před objektiv - Josef Cvrček Blog fotografa
Autor: Josef Cvrček
Hnědavá kouřová mlha vznikla díky okrajům dvou hnědých listů držených těsně před objektivem. Zeleným listem bychom získali zelené zabarvení, červeným červené atp.

Technika rozmazání popředí aneb dejte to před objektiv - Josef Cvrček Blog fotografa

Někdy ani není třeba listy držet. Stačí šikovně využít okolí a najít nějakou tu správnou větvičku v té správné výšce.

Jde o prvek, který dramaticky změní hloubku ostrosti. Tím získá fotka na kráse
a stane se mnohem zajímavější. Rozmažeme totiž popředí. Dokonale. A to se vidí málo kdy.

Technika rozmazání popředí aneb dejte to před objektiv Josef Cvrček Blog fotografa

Autor: Josef Cvrček
Oranžové šmouhy po krajích fotky jsou rozmazané záclony, které jsou těsně před objektivem. Díky nim se povedlo zakrýt všechno to „harampádí“, které se dokáže nahromadit v malém pokojíku nevěsty při její přípravě 🙂

Díky této technice zaměříme pozornost diváka na to, na co chceme

Tento nápad jsem využil na jedné abstraktní fotografii, kdy jsem chtěl udělat radost jedné dívce. Stačí, když vezmete jakýkoliv předmět, který vystihuje
Váš záměr a jdete do přírody.

Tam si jej naaranžujete, jak jen Vaše fantazie dovolí 🙂

Technika rozmazání popředí aneb dejte to před objektiv Josef Cvrček Blog fotografa
Autor: Michal Pirkl
Konkrétně u této fotografie jsem nic trhat nemusel. Naaranžoval jsem předmět schválně tak, aby těsně před objektivem byl kousek oné pomocné větvičky, která dodala fotografii další rozměr.

Všimněte si, že i za předmětem se nachází pěkné rozmazané pozadí. Předmět
je zcela ostrý, včetně naaranžovaného hnízda a pár šišek. Díky ostrosti jen těchto prvků, směřuje divákova pozornost tam, kam jsme potřebovali 🙂

Tím, že jsme vytvořili i rozmazané popředí, dostává fotografie, z hlediska kompozice, nádech jedinečnosti. Je to jako byste koukali na předmět skrz jedinou možnou škvírku (klíčovou dírku) a jiný možný úhel záběru již není možný.

Technika rozmazání popředí aneb dejte to před objektiv Josef Cvrček Blog fotografa

Autor: Tereza Kožíková
I kočka se stala obětí našeho experimentu. Nevědomky se schovává za kouskem bílého květu orchideje.

Můžeme samozřejmě použít jakýkoliv materiál a experimentovat dle libosti 🙂

Autoři: Josef Cvrček a Michal Pirkl

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
 1. Peter Filippi napsal:

  Ďakujem Vám za výborné rady aj za ochotu sa podeliť so svojimi bohatými skúsenosťami.

 2. Radek Merta napsal:

  Dobrý den Josefe, poradíte mi jak nastavit fotoaparát na nadcházející Vánoční trhy? Priorita času 1/250, vyvážit bílou na žárovky, ISO na 1600? Myslím, že je to jsou těžké podmínky. Kombinace: pohyb, tma, žárovky, později se možná přidá sníh… děkuji.

 3. Eva Svobodová napsal:

  Pepo, jste moc milý učitel.
  Je to vzácnost, vážím si toho, že Vás máme…

 4. Petr Koubík napsal:

  Váš lidský přístup k fotografování v dnešní době hladí po duši…. No a na to popředí je jednoduchá šikovná hračka – na kousku přiměřeně ohebného kabelu nebo drátu je přilepená (připájená nebo i přišroubovaná) větší plechová kancelářská svorka – klips. Na druhém konci drátu je oko za které přípravek připevním šroubem ze staré brašny ke stativovému závitu. Do klipsu se snadno chytí cokoli (třeba i fólie jako filtr, různé mřížky, nebo shora stínítko) a vytvarováním drátu optimálně umístí před objektiv. Přípravek se stejně snadno udělá i se dvěma rameny a klipsy a hraní s popředím nebere konce… za pár drobných a chvilku…hraní.

 5. Zlatko Radvan napsal:

  Musím se přiznat, že jsem překvapena jak dobrými radami, tak zejména tím, že je jich většina zdarma. to nebývá právě zvykem. Ne, že by je nebylo možné zaplatit, ale fotoamatéři mají dost jiných výdajů a každá koruna dobrá. Děkuji a vaše předávané zkušenosti oceňuji. Našel jsem nové věci i ve vašem kurzu Zoneru. jen škoda, že ač intuitivní, příchodem ZPX se přece jen některé věci změnily. Možná by stálo za to je ozřejmit. Ale i kdyby ne, díky, díky. Budu si chodit dál pro vaše rady. 🙂

  • Josef Cvrček napsal:

   Děkuji za zpětnou vazbu, na nové verzi Zoneru už pracuji a všichni majitelé kurzu získají aktualizaci (jakož i všechny budoucí) zdarma. Mějte se prima.

   • Milan Kubiš napsal:

    Už sa teším na tie nové aktualizácie Zoneru X, a čo dávate tie nové kurzy pomaly ich testujem, ste opravdu super učiteľ cez internet, ak človek dačo nevie môže sa na Vás obrátiť a hneď najdete riešenie a poradíte, ako foťák, objektýv popríbade blesk treta nastaviť. Ďakujem

 6. Patrik Frick napsal:

  Túto metódu poznám a využívam občas pri fotení prírody. Na portrét som to ešte neskúšal, ale po tejto inšpirácii to skúsim, lebo to tiež dobre vyzerá. ďakujem za inšpiráciu.

 7. Milan Vaňura napsal:

  Tak na tuhle techniku jsem přišel opravdu náhodně a je opravdu skvělou technikou nejen pro portréty, ale i detaily v krajině a je skvělé, že jí prezentujete ostatním pro zdokonalování a za to Vám přísluší poděkování Josefe..

 8. Jaroslav Tihlář, Olomouc napsal:

  Pepo díky, taky se mi občas něco v tom smyslu povede, ale udělat to úmyslně….. to je ono. Ještě jednou díky. Amatér J.Tihlář, Olomouc
  Ať se Ti daří.

 9. Petr Pospíšil napsal:

  Milý Pepo, už jsem měl možnost s Vámi po sociálních sítích trochu diskutovat a vždy to bylo pro mne prospěšné. Díky i za tento článek, málokdo dává rady zadarmo, v dnešní přiblblé době to je téměř nemožné, ještě jednou díky, jste fajn chlap.

 10. Pavel DRBAL napsal:

  Vážený pane Josefe,
  jste hodně dobrej. Velmi oceňuji jak odborně, přátelsky a velkoryse nám sdělujete svoje profesionální zkušenosti. Vaše karma se tím utváří velmi pozitivně a zpětně se Vám to vrátí ve Vašem životě, což Vám veskrze upřímně přeji. Přátelsky zdraví pd.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.