Co mají společného telefonní spojovatelka, mlynář, kovář, člověk vybírající mýtné či parkovné?
Tyto profese již téměř neexistují.
Zkuste si představit, že před padesáti lety někdo řekl spojovatelce, že za pár let její profese zcela vymizí. Že jí nahradí automaty. Asi by si ťukala na čelo. A co kdybychom to samé dnes řekli řidičovi tramvaje? Nebo strojvedoucímu? Asi by si někteří také ťukali na čelo. Jenže v Japonsku i jinde již dávno jezdí vlaky bez strojvedoucích.
Zatímco dříve se dědila profese z jednoho na druhého a trvalo dlouhá staletí, než vymizela, dnes profese vznikají a zanikají jak na běžícím pásu. Vzpomínáte si na film Vratné lahve? I já jsem měl jako brigádu vybírání zálohovaných skleněných lahví. No a dnes? Automaty.
A co my fotografové, jsme v ohrožení? Myslíte, že fotografů se automatizace netýká?
Znáte automaty na pasové fotografie? Já ano. Znáte pulty, kde si může člověk sám vytisknou své digitální snímky? Já ano. Znáte automatizaci, kdy se naprostá většina fotek tiskne ve „velkosběrnách“ tipu Fotolab? Všímáte si, jak nové iPhony i kompakty a zrcadlovky dělají stále hezčí fotky na plnou automatiku?
Víte, kolik fotografů už přišlo o práci kvůli tomu, že lidé přestali chtít pasovky, přestali si u nich vyvolávat své fotografie a svou techniku nakupují kvůli nižším cenám na internetu? Přesné číslo neznám, ale zavřených minilabů jsem už potkal hodně.
Naštěstí je zatím asi daleko doba, kdy i svatbu místo nás nafotí stroje. Přeci jen má v sobě fotografie ještě něco na víc, co se jen špatně automatizuje. Emoce a fotografovu duši. Jakýsi rukopis a cit. Ale popravdě, osobně si myslím, že je i toto jen otázka času.
Nezbývá, než být ostražitý a hlavně přizpůsobivý.
A ještě jedna bonusovka. To abyste viděli, že vývoj jde neustále vpřed 🙂 A budu rád za Vaše názory na tento článek v diskuzi pod tímto videem.