o focení, jednoduše

Výzva pro fotografy

fotografie a etika

Spojme své síly a udělejme svět fotografie ještě krásnějším a přátelštějším. Vždyť těžit z toho budeme nakonec my všichni!

Každý fotograf někdy začínal. Nikdo se nenarodil jako profesionální fotograf.

fotografie a etika

Zažili jste někdy něco nepěkného ve světě fotografie?

Stalo se Vám, že nějaký fotograf arogantně okomentoval fotografii některého kolegy, který nemá s focením tolik zkušeností?

Mám dnes pro Vás výzvu:

POMÁHEJME FOTOGRAFŮM! BUĎME K SOBĚ VSTŘÍCNÍ A PŘÁTELŠTÍ!

Bez ohledu na to, kolik máme fotografických zkušeností, je velká pravděpodobnost, že je kolem spousta lidí, kteří jich mají méně.

Když někoho takového potkáme, pomozme mu, posuňme ho dále. Předejme mu nějakou naši zkušenost.

A i když potkáme někoho, kdo má s fotkou evidentně více zkušeností, jak my, můžeme ho pochválit, povzbudit.

Hledejme na fotkách to, co se nám líbí a dejme o tom vědět jejich autorům.

Pišme pod jejich fotky vstřícné a milé komentáře. Buďme tím prvním, kdo půjde příkladem! Buďme vstřícnými fotografy 🙂

Jeden milý komentář je více jak stovka lajků pod fotkou!

A co z toho?

Vlastně nic 🙂 Pocit z toho, že jsem někomu nezištně pomohl a udělal svět byť jen o trochu krásnějším, stojí za to. Udělat někomu radost milým komentářem nás moc času nestojí. A přitom to tolik zahřeje u srdce.

Hodně lidí má bohužel tento postoj: „Když jsem si já něco vydřel, budu si to střežit jako poklad.“ 

Hodně lidí má potřebu shazovat ostatní. Hledají chyby za každou cenu. Chtějí ve světle svého nízkého sebevědomí nějak ponížit ostatní kolem sebe. Aby si oni sami nepřipadali tak neschopní a „malí“.

Jiní zas mají potřebu dělat ze sebe neskutečně chytré a zkušené fotografy. I to bývá zástěra nízkého sebevědomí. 

I já to tak dříve měl! Všechno dohromady 🙂

Škoda. Kdo však zkusil, ten ví. Je rozdíl, když napíšeme něco jedovatého či ponižujícího pod vlivem vlastního ega, kdy záměrně hledáme na ostatních chyby a nedokonalosti, a je rozdíl, když se na někoho usmějeme.

To je úplně jiná energie. To je úplně jiný život.

A je na nás samotných si vybrat, jaký život chceme žít. Být v roli ublížených nebo v roli pozitivních nabíjejících lidí?

Co dělat, pokud narazíte na nějakého arogantního fotografa?

Pošlete mu odkaz na tento článek 🙂

Hlavně udržme své ego na uzdě, vzpomeňme si na tuto výzvu a nechme podobné lidi jejich osudu. Mají to sami se sebou těžké. Nejspíš mají nějaké velké vnitřní zranění. Možná jednou přijde jejich čas a i oni pochopí. Možná ne.

Tak tedy, pojďme do akce! Pomáhejte fotografům. Buďte k sobě vstřícní a přátelští.

A dejte prosím také vědět ostatním fotografům, které znáte!

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
 1. Milan Kubiš napsal:

  Vo fotografii je stále sa čo učiť. Tak že veľmi pekne ďakujem, a srdečne všetkých pozdravujem.

 2. Miluše Pospíšilová napsal:

  Tady čtu názory jako proč chválit nepovedené fotky.. chválím ty fotografie, které se mi opravdu líbí a ty co ne, nechávám svému osudu.

 3. Jája napsal:

  Je rozdíl mezi oprávněnou kritikou, kdy „takyfotograf“ zveřejní rozmazanou fotku, tzv. výcvak, a rozdíl mezi fotkou třeba nějak jinak pojatou. Pardon, ale rozmazaný výcvak klidně zkritizuju. To se jak malé děti budeme chválit za cokoliv, i když to patří maximálně do koše? To snad ne! Kritiku beru, pokud je oprávněná a konstruktivní. Měla jsem na netu třeba fotku hlavy sokola a měl víc volného prostoru za hlavu než před sebou. To byla kritika zcela oprávněná, mohla jsem fotku trochu oříznout. Jindy mě kritizovali za lehké máznutí fotky, focené v noci. I když jsem opřela foťák o zeď, byla fotka sice dobrá, kompozičně naprosto v pořádku, ale prostě jen nebyla dokonale ostrá. Já jsem ale v okamžiku pořízení fotky neměla stativ ani jiný prostředek, jak bych fotku vylepšila. A o rozmazaných fotkách se bavit nebudeme vůbec. Jen se dnes ve svém okolí setkávám s postojem, že je třeba chválit aspoň snahu. Snahu u rozmazané fotky? To snad ne!

  • Jirka D. napsal:

   Je dost fotek, které jsou pěkné i přesto, že jsou rozmazané. U některých to ani jinak nejde (pohybující se objekt) a u některých je to dokonce záměr (umělecký) – poznat to jde někdy těžko, ale právě proto bych byl s tvrdou kritikou a lpěním na 100% ostrosti mnohem opatrnější. Jak správně říká Pepa, je to spíš znak arogance než profesionality.

   • Ajlina napsal:

    Je rozdíl mezi uměleckým záměrem a fotkou, kdy si fotografující neumí ani nastavit na foťáku jednoduchý režim (např. při focení v místnosti nechá nastavenou krajinu, má málo světla a všechny fotky neostré). Zažila jsem hodně lidí, kteří se chlubili takovými neskutečnými „výcvaky“, že by to líp nafotilo malé dítě. Přitom není nic jednoduššího, než se aspoň dívat na displej, co teda vlastně fotím. Ale nafotit třeba lidi s půlkou hlavy, rozmazané, pardon, to teda fakt NE!

 4. George napsal:

  Chodil jsem na konzervatoř – obor výtvarná fotografie. Nejvíc mě posunuly diskuse o našich fotkách. nebyly to vždy pochvaly a obdiv. Ale bylo to korektní a slušné. Nikdo se nebál říci „této fotce nerozumím“ . Dost nás to spojovalo. A jak říkám – posouvalo vpřed. Pepo, děkuji za to, že tyto myšlenky šíříte dál mezi fotografický dav. A jak řekl klasik… jen houšť a větší kapky. :-). Stále je co se učit.

 5. Oldřich Vykydal napsal:

  Do pěkně rozjeté fotogalerie REJe se angažovali dva tvrdí kritici. Tím došlo k obrovskému odlivu příspěvků fotografů. Nyní je tento fotokoutek zbytečný. I to jsou důsledky neurvalé kritiky.

 6. pepik napsal:

  Hezký napsané Já raději to pošlu Pepovi a on to zhodnotí. Jinak má naprostou pravdu. Někdy kritizujou takoví kteří nedrželi foťák v ruce.

 7. Už na tom pracuji třetím rokem a odměna je úžasná. Doporučuji všem.

 8. Milena Hazuchova napsal:

  Krásne napísane a navyše aplikovateľné na každú ľudskú činnosť ,pripájam sa ku všetkým ktorá sa snažia spríjemniť a skrášliť život aj ostatným .

 9. Mikuláš Kosztura napsal:

  suhlasím a pridávam sa s pozdravom a dobré svetlo prajem

 10. Kateřina Daňková napsal:

  Absolutně souhlasím, výzva se netýká jen fotografů, ale všech lidí a všech oblastí lidské činnosti. Bohužel denně se člověk setkává s přebujelými egy, která si nevidí na špičku nosu. Ale nic jiného, než vlastní příklad nepomůže. A proto děkuji za tuto výzvu.

 11. Onsřej Zavadil napsal:

  Jistě budu posílat =)

 12. Simona napsal:

  Moc pěkný článek! 🙂 Váš blog je skvělý…Nedávno jsem si stáhla e-book Tajemství krásných fotek a zhltla ho na jedno přečtení…Fotím teprve krátce, a tak jsem se v e-booku často poznávala 🙂 ale dodal mi odvahu nebát se! Moc krásně napsaný e-book!!!

 13. František Pudil napsal:

  Pěkně napsané, tesat do kamene! Připojuji se.

 14. Pavol Vojtek napsal:

  Bez dalších komentárov sa pripájam k výzve. Prajem pekný deň 🙂

 15. Petr Cihelka napsal:

  Bez výhrad beru, arogance je hnusná, pryč s ní.

 16. Milutin napsal:

  Rád se připojím, libí se mi moc, protože nejhorší co člověka může potkat je srážka s blbcem. Všem fotografům dobré světlo.

 17. Lada Wagnerová napsal:

  skvěla myšlenka,neaspiruju na fotografa-profesionála,ale souhlasím źe vše kladné povznáší naše JÁ.U nás máme šéfa restaurace který dává prostor právě takovým fotografům amatérům,v prostorách restaurace pořáda výstavy fotografii a pravidelně obměňuje,návśtěvníci tak mají moźnost vidět pokaždě něco nového.Myslím źe něco podobného by bylo dobré i pro městské knihovny které by tak daly šanci fotografům-amatérům a přilákaly i více návštěvníků.Dnes bohužel komerce vyhrává.

 18. Zdeňka napsal:

  Krásný článek, myšlenka:-) Sama jsem před třemi lety dostala vysněnou zrcadlovku od manžela (hrozně jsem chtěla fotit miminka a děti, pořád o tom snila), ale když jsem ji měla zjistila jsem, že vůbec neumím s ní fotit, měla jsem představu jak by to mělo vypadat, ale po technické stránce samozdřejně katastrofa. Tak jednou jsem poprosila o pomoc v nějakých fotografických skupinkách o pomoc, ale bohužel místo pomoci jsem byla okamžitě terčem posměchu, jediná pomoc která byla, byli odkazy na drahé fotokurzy. Bohužel jsem na rodičocském příspěvku, takže finanční situace mi neumožnila jít na kurz do Prahy a pod. Jsem z Jižní Moravy. Natolik jsem se za sebe styděla, že už jsem víckrát o pomoc nežádala. Ted po třech letech fotím stále miminka i děti a vím, že pořád jsem na začátku a stále se mám co učit, často s tím bojuji, ale nevzdám to, fotit budu dát a snad se i zlepšovat. Učím se sama a po technické stránce asi ani nevím co dělám, ale přesto se snažím, aby výsledek byl co nejlepší:-) i když přiznám, že často se mi to asi moc nepovede. Přiznám se, že už fotím za penízky, ne proto abych na někom vidělávala či se obohacovala, ale abych s toho mohla kupovat fotoplátna a rekvizity, vše co vidělám hned investuji, nevidělávám v tisísích, spíš mi platí symbolicky, s mateřské bych si totiž nic nepořídila a tudýž se nemohla dál rozvíjet. Odkaz na své stránky sem dávat nebudu, protože očekávám krytyku:-( Fotit budu dál, protože focení miluji, i když vím, že nejsem dokonalá a stále se mám co učit:-):-):-) pěkný den Zdeňka

 19. Eva Arat P. napsal:

  Sdílím na svém facebookovém profilu. Arogance a nahrazování nedostatku argumentů urážkami je bohužel častým internetovým jevem obecně. Mezi fotografy – někdy stačí podívat se do galerie na Digiaréně. Už tam nechodím, nemám na to nervy.

  • jozef napsal:

   Evička kvoli ludom ,čo vidia len sami seba,netreba hadzat flintu do žita,su tu aj ludia ktori maju talent a su skromni,,a z laskou rozdavaju svoje skusenosti,ked maju talent,Arogantny fotograf je ten,co zasal na vavrinoch,alebo je ješitny..a bohužial tomu sa nevyhneme.

 20. Hanuš Slavík napsal:

  Moc pěkné! Děkuji za vřelá slova!
  Tohle platí obecně a kdyby se tím lidé řídili aspoň trochu, tak by bylo na světě mnohem lépe.
  Nějak se začít musí, Josef to krásně napsal, tak pojďme všichni do toho!

 21. Eva Hurtová napsal:

  Ráda se přidávám a sdílím. Vím jak těžko se hledají ty správné informace, tak ať je to pro ostatní jednodušší.

 22. Martina napsal:

  Taky se připojuji 🙂 Moc hezky napsané!

 23. Mirka V napsal:

  Veliký fotograf s lidským nadhledem.
  Můj respekt.

 24. Milan Turek napsal:

  Přesně takhle si myslím byl měl fungovat život v reálu.
  Proč si nezištně nepomoct?
  Jsem všemi deseti pro a chválím „objevení se“ vlastně obyčejné lidské slušnosti a jisté sounáležitosti jakékoliv zájmové skupiny.
  Josefe palec nahoru 🙂

 25. Otakar Flégr napsal:

  Moje babička říkala: …alespoň jeden dobrý skutek udělej každý den… “ A votomtoje !!! „

 26. Jaroslav Výravský napsal:

  Dobrý nápad, přidávám se a pokud to bude v mých silách budu se snažit 🙂

 27. Petr napsal:

  Byť jen stále se učící amatér se rád připojuji. 🙂

 28. Tomáš Pospíšil napsal:

  předávám se a už to tak i dělám 🙂
  ..jen nemám ten FB, tak snad mi to dovolí přidat komentář takto tady 😉

  http://www.fotit-me-bavi.cz
  (snad to nevadí) 😉

 29. Karel Kučera napsal:

  Hezký den,
  rád se přidávám a sdílím na Facebooku.
  Pokud každému necháme svobodu mít svůj názor, tak nás kritika nemůže rozladit 🙂

 30. Dana napsal:

  Rada se pridam, mam zrcadlovku, uz jsem byla i na kurzu, přesto to stale neni ono.

  • Víťa napsal:

   Dobrý večer Dano. Mám už dlouhá léta různé zrcadlovky (canon jsem srdcař) , a taky to stále není ono.Pokud začnete být sama se sebou a výsledkem spokojená je sedsakra zle a radši s tím sklem mázněte o zem. palec nahoru a dobré světlo! Víťa

 31. Jiří napsal:

  Pěkná myšlenka, samozřejmě se připojují. Pro slušného člověka je to samozřejmost.

 32. Růžena napsal:

  Souhlasím a sdílím, i když jako začátečník zatím moc radit nemohu 🙂

 33. Petr Prcek Zeman napsal:

  Moc rád se připojuji. Mám hodně přátel mezi fotografy, kteří mi pomohly v začátcích a pomáhají stále a vím jak je to hezký pocit. Proč to neumožnit zažít i někomu dalšímu. Děkuji za tento nápad.

 34. David napsal:

  Dobrý den, S tímhle se nedá nesouhlasit. S vlastní zkušenosti vím, že jen máloco vám udělá takovou radost, než když někomu pomůžete byť jen z maličkostí. A proto jsem velice rád, že jsem objevil p.Cvrčka, jeho stránky a vás ostatní tady. Dalo mi to motivaci a novou chuť do práce s fotkami. Děkuji

  Krásný den všem

 35. Dana Garguláková napsal:

  Panebože! konečně někdo normální a slušný! Děkuji Vám i všem slušným lidem v komentářích, za to, že jste. Kolem nás je tolik málo slušnosti a tolik mnoho arogance, že se mi zdáte jako zářící hvězdy na nebi. Nejsem fotograf, ale peču amatérsky dorty a tam je to velmi podobné. Nedávno velmi zkritizovaly holky jednu paní, která vystavila fotku svého – pravda ne příliš povedeného – dortu. Ale fakt hnusně. Proč? Když si člověk uvědomí, kolik všechno stojí úsilí a práce, proč jí raději neporadily, co udělat lépe? Tak vidím, že v různých oblastech našeho života je to stejné. Díky za Váš krásný a pravdivý příspěvek.

  • Mahuleno napsal:

   A o tom to, paní Dano, je. Souhlasím. Já sám jsem to viděl na jednom fotoserveru. Různí „machři“, kteří navíc na to mnohdy ani neměli, komentovali fotografie např „hnusná fotka“. Kdyby místo toho napsali, jak ji pro příště zlepšit a poradili hlavně technicky, bylo by to to, o čem píše pan Cvrček. Nemusím všechno jenom chválit, ale pocit „ošklivé-pěkné“ je velmi subjektivní a myslím, že i v případě, že se něco nepovedlo, je korektnější vyjádření např. „mně se to nelíbí“, eventuálně poradit, proč si to myslím a jak se vyvarovat případných chyb. Tak by to mělo být všude, bohužel to není téměř nikde a speciálně v internetových diskuzích.
   Iniciativě pana Cvrčka tleskám a určitě budu aspoň sdílet.
   Hezký den všem.

 36. alois napsal:

  Rád se přidávám.Hledám,komu.Není to jednoduché.

 37. Vladan napsal:

  Čerpáno z pravé podstaty člověčenství,souhlasím a taky se přidávám.

 38. Katarína napsal:

  Dobrý deň, pekná myšlienka. Pridám sa.

 39. Jaroslav napsal:

  Dobrý deň! Táto misia je nadovšetko pozitívna! Myslím, že by bolo užitočné sa tiež zaoberať tými čo natáčajú rôzne videa fotoaparátom. Natočiť to tak aby to malo vypovedaciu hodnotu sa darí len malo komu. Stačilo by ak by skúsenejší „kameraman“ v niekoľkých ukážkach poučil „filmárov“ ako točiť, koľko sek by mal trvať záber aby bol vnímateľný, zbytočnosť množstva nestabilných švenkov a pod.

 40. Jana napsal:

  Krásný den, ráda se připojím.

 41. Evka napsal:

  Moc se mi líbí a velmi oceňuji vaší vstřícnost k druhým…i třeba začínajícím fotografům. Ono to není jen o skupině fotografů, ale je to celkovém náhledu ke svému okolí. To co dáváme my , to se nám také vrací….Kéž by se taková krásná myšlenka šířila ! Je to v našich rukách, pojďme to uvést do života ! Díky za vše !

 42. Lenka napsal:

  Samozřejmě se připojuji. Každý den vidím něco , co by stálo za foto. Někdy nemám čas se zastavit a jindy mi ta fotografie nevyjde technicky, musím se stále učit a ráda rady přijmu.

 43. Alči napsal:

  Dobrý den,
  ráda se připojím. Tohle se dá aplikovat úplně ve všem.
  Hezký den a DOBRÉ SVĚTLO

 44. Jirko Salzmann napsal:

  Keď som začínal vážnejšie fotografovať, mal som dobrého učiteľa, ktorý bol prísny a tvrdý. Keď mi “ zgančoval “ fotky dokázal som sa cez to preniesť, aj keď ma to netešilo. Dodnes dokážem prijímať akúkoľvek kritiku a zhodnotím ju. To ma posúva vyššie. Aj ja sa snažím pomôcť iným fotografom v rámci mojich znalostí. Bohužiaľ najprv vidím chyby a veľa fotografov sa cez to nevie preniesť, sú subjektívne ovplyvnení a chcú počuť len to dobré a asi aj chválu. Niektorí ma už preto nemajú radi. Ale som hrdý na to, že som už vychoval pár fotografov a iní sa dosť zlepšili. Naďalej budem pokračovať a s radosťou sa pripájam k výzve

 45. Jindřiška napsal:

  Pepova slova jsou pravdivá, ráda se k výzvě připojuji. Přeji krásné dny, plné úsměvu a hodně zdaru při fotolovech. 🙂

 46. Peter napsal:

  Svätá pravda.. celý náš život by mal tak fungovať a preto sa k tomu pripájam aj ja. Prajem všetkým fotografom dobré svetlo a dobré rady od ostatných 😉

 47. Dominika Libuše napsal:

  I já se přidávám, ačkoli jsem jedna z těch spíše začínajících. 🙂 A souhlasím s panem Jarošem, že to platí nejen pro fotografy ale pro všechny. Je opravdu úžasné vidět úsměv člověka, kterému jste nějak pomohli, poradili nebo ho prostě nějak posunuli dál. 🙂

 48. Eva napsal:

  som amatér a skôr nadšenec fotografovania a fotky využívam na robenie fotokníh, ktoré zachytia vždy nejakú časť nášho života. Takže svoje skúsenosti predávam ďalej skôr v tejto oblasti. Takže sa rada pridám k výzve a môžem poskytnúť moje skúsenosti, no rada si dám aj poradiť.

 49. Zuzana Kubíková napsal:

  podpora těch, co začínají je samozřejmá, i já nejsem žádná PANÍ FOTOGRAFKA, ráda si vyslechnu radu, byť ji nevyužiji, ale koneckonců, tak by to mělo být nejen u focení. Arogance, výsměch, to patří hlupákům, vždy byli a budou a určitě se k nim nikdy nepřidám 🙂

 50. Pavel napsal:

  Občas se nějakým fotografem dám do řeči a z nezávazného rozhovoru o fotkách vyplyne, jestli poradím, nebo si poradit nechám. S arogancí jsem se zatím nesetkal.

 51. Dasa napsal:

  Dobry den,tez se pripojuji k vyzve a byla jsem moc rada, ze jsem takoveho fotografa v zivote potkala. Pomahal me zasvetit do foceni florbalu a moc me to tenkrat dalo. Sama osobne jsem tez radila jednomu panovi s focenim na koncerte, kdyz se mu jeho fotky nelibilo. V podstate z toho vzniklo pratelstvi, piseme si a komentujeme si svoje fotky. Bohuzel znam fotografy, kteri neporadi a mysli si,ze kdyby poradili, tak by je asi nekdo kopiroval. Kopirovat se da i bez radeni.
  Hezky den vsem a foceni zdar
  Dasa

 52. Miroslava napsal:

  Dobrý den, skutečně nádherná myšlenka, která se dá aplikovat kdykoliv a v čemkoliv. Někteří lidé znepříjemňují živost ostatním opravdu škaredě. Také již používám delší dobu. A je to krásný pocit, když vnímáte, že lidé reagují pozitivně. Také se přidám k vaší výzvě a přeji všem krásné dny plné pohody…

 53. Jiří Valíček napsal:

  Myslím, že se snad ani přidávat nemusím. Po zkušenostech ze svých fotografických začátků velice dobře vím, že kritizovat umí kde kdo, ale poradit jen málo kdo. Tak že nekritizuji, ale snažím se poradit. Občas i narazím, protože jsou mezi námi i tací, kteří, ač se s fotografií a fotografováním teprve seznamují, jsou přesvědčeni o bezkonkurenční dokonalosti svého fotografického umění, ale naštěstí jich není tolik, jako těch, kteří jsou vděční za každou radu.
  Tak že se fakt nemusím přidávat, přidal jsem se totiž už před nějakou desítkou let… 🙂 Ale samozřejmě budu velice rád součástí výzvy… (Y)

  • Alena napsal:

   Problém je v tom, že řada „takyfotografů“ bwere radu jako nevyžádanou, protože oni přece umí všechno líp. To je pak těžký. Nechcete mu ublížit, někdy stačí jen málo a ze špatné fotky může být hezká. Ale komu není rady, tomu není pomoci.

 54. Robert napsal:

  Dobrý deň, tiež sa pridám 🙂

 55. Mirek Jaroš napsal:

  Řád se k výzvě připojují, moc se mi líbí. A myslím, že všechno, co je v ní napsáno, platí nejen pro fotografy, ale obecně pro všechny lidí. Život je příliš krátký na to, abychom si ho znepříjemňovali!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.