Výzva pro fotografy

Spojme své síly a udělejme svět fotografie ještě krásnějším
a přátelštějším.
Vždyť těžit z toho budeme nakonec my všichni!

Každý fotograf někdy začínal. Nikdo se nenarodil jako profesionální fotograf. Stejně tak se nikdo nenarodil jako profesionální řidič.

fotografie a etika

Přesto vídám (a to poměrně často) ne zrovna líbezná gesta řidičů, kterým stojí v cestě autoškola. Někdy svou nelibost dávají najevo tím, že se na ní neskutečně lepí a tlačí ji před sebou. Jindy ji agresivně předjíždí. A vrcholem umění je si na autoškolu zatroubit.

Zažili jste někdy něco podobného ve světě fotografie?

Stalo se Vám, že nějaký fotograf arogantně okomentoval fotografii některého kolegy, který nemá s focením tolik zkušeností?

Mám dnes pro Vás výzvu:

POMÁHEJME FOTOGRAFŮM! BUĎME K SOBĚ VSTŘÍCNÍ
A PŘÁTELŠTÍ!

Bez ohledu na to, kolik máme fotografických zkušeností, je velká pravděpodobnost, že je kolem spousta lidí, kteří jich mají méně.

Když někoho takového potkáme, pomozme mu, posuňme ho dále. Předejme mu nějakou naší zkušenost.

Vždyť dnes pomohu já a zítra zas jiný fotograf mně!

Myslíte, že je to bláhové? Opravdu?

Dnes se tento článek dostal k 40 000 fotografů v mé databázi. A když jej pošlete dalším fotografům, které znáte Vy, hravě to dokážeme.

Dokážeme to, že svět fotografie v České a Slovenské republice bude mnohem kultivovanější.

A co když se nám to nevrátí a nic z toho mít nebudeme?

No a co! Vždyť už jen ten pocit samotný, že jsem někomu nezištně pomohl
a udělal svět byť jen o trochu krásnějším, stojí za to.

Hodně lidí má zvláštní postoj: „Když jsem si já něco vydřel, budu si to střežit jako poklad.“

Škoda. Okrádají tím především sebe, nikoliv ostatní fotografy.

Protože ten pocit, když někomu pomůžete, je přinejmenším stejně kouzelný, jako když někomu dáte opravdu povedený dárek. Navíc je zdarma a zpravidla stojí jen pár vteřin našeho života.

Proč hledat potěšení v ještě lepším objektivu, fotoaparátu, v luxusním autě či domu, když zde ho máme v nejryzejší podobě
a zdarma?

Pro všechny hnidopichy, co tvrdí, že nic není zadarmo.

Zkuste někdy někomu nezištně pomoc. Stačí jen drobnost. Usmějte se na někoho se špatnou náladou, pomozte nastoupit či vystoupit staršímu člověku z tramvaje. Nezištně. Bez jakéhokoliv očekávání reciprocity či finanční odměny.

A uvidíte, o čem to je. Uvidíte, co to znamená mít radost ze života. Ten pocit
a ta radost je k nezaplacení. Rozhodně to zahřeje vaši duši i ego více, než věčné remcání, kritika a závist! Udělejte konečně pro svět kolem sebe
něco i Vy!

Máte na to odvahu?!

Co dělat, pokud narazíte na nějakého arogantního fotografa?

Pošlete mu odkaz na tento článek 🙂 A vzpomeňte si: Nemá smysl přesvědčovat hlupáka, že je hloupý. Nemá dost inteligence na to,
aby to pochopil.

A faktem je, že ani mne nikdo nepřesvědčí, že jsem hloupý. I kdyby si to myslel sebe víc, nemá šanci. Tak proč bych si já měl myslet, že to dokážu. Že někoho druhého dokážu přesvědčit o tom, že je hloupý? 🙂

Udržme tedy své ego na uzdě, vzpomeňme si na tuto výzvu a nechme podobné lidi jejich osudu. Možná jednou přijde jejich čas a i oni pochopí. Možná ne.

My můžeme udělat jen to, že se nenecháme strhnout a nepůjdeme do sporu. K hádce jsou totiž vždy třeba minimálně dva lidé. A díky tomu bude svět fotografie zas o jeden zbytečný spor krásnější 🙂

Nebuďme arogantní ani my

Viděl jsem naopak i prudké reakce fotografů, kterým chtěl někdo jiný pomoci. Prosím, vyvarujme se i podobného vystupování. Jakákoliv prudká reakce je jen ukázkou toho, jak velké máme ego a jak jej nezvládáme.

Ano, ten kdo nám chce pomáhat nemusí mít vždy pravdu (i když pravda je relativní a zpravidla mívají pravdu všichni, jen každý tu svou). Je navíc naprosto přirozené, že ve světě fotografie co člověk, to názor!

Zůstaňme klidní a přítomní. Vždyť nikdy nevíme, kdy se v jakém komentáři k naší fotce bude skrývat ohromné moudro, které nás posune ohromným skokem vpřed.

A pokud nám komentář k naší fotce nepomohl?

Nic se neděje 🙂 Vždyť je přeci krásné, že nám někdo věnoval svůj čas a chtěl nám pomoci! Nebo to je snad důvod, proč se rozčilovat?

Tak tedy, pojďme do akce! Pomáhejte fotografům. Buďte k sobě vstřícní a přátelští. A dejte vědět fotografům, které znáte!

A napište dolů, zda se přidáte k mé dnešní výzvě 🙂

Josef Cvrček

Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.

Komentáře

 • Milena Hazuchova 23.11.2016 15:32

  Krásne napísane a navyše aplikovateľné na každú ľudskú činnosť ,pripájam sa ku všetkým ktorá sa snažia spríjemniť a skrášliť život aj ostatným .

 • Mikuláš Kosztura 22.11.2016 07:23

  suhlasím a pridávam sa s pozdravom a dobré svetlo prajem

 • Kateřina Daňková 27.10.2016 08:09

  Absolutně souhlasím, výzva se netýká jen fotografů, ale všech lidí a všech oblastí lidské činnosti. Bohužel denně se člověk setkává s přebujelými egy, která si nevidí na špičku nosu. Ale nic jiného, než vlastní příklad nepomůže. A proto děkuji za tuto výzvu.

 • Onsřej Zavadil 22.10.2016 09:49

  Jistě budu posílat =)

 • Simona 15.06.2016 10:04

  Moc pěkný článek! 🙂 Váš blog je skvělý…Nedávno jsem si stáhla e-book Tajemství krásných fotek a zhltla ho na jedno přečtení…Fotím teprve krátce, a tak jsem se v e-booku často poznávala 🙂 ale dodal mi odvahu nebát se! Moc krásně napsaný e-book!!!

 • František Pudil 14.02.2016 03:04

  Pěkně napsané, tesat do kamene! Připojuji se.

 • Pavol Vojtek 12.02.2016 20:30

  Bez dalších komentárov sa pripájam k výzve. Prajem pekný deň 🙂

 • Petr Cihelka 12.02.2016 19:11

  Bez výhrad beru, arogance je hnusná, pryč s ní.

 • Milutin 11.02.2016 20:33

  Rád se připojím, libí se mi moc, protože nejhorší co člověka může potkat je srážka s blbcem. Všem fotografům dobré světlo.

 • Lada Wagnerová 11.02.2016 12:29

  skvěla myšlenka,neaspiruju na fotografa-profesionála,ale souhlasím źe vše kladné povznáší naše JÁ.U nás máme šéfa restaurace který dává prostor právě takovým fotografům amatérům,v prostorách restaurace pořáda výstavy fotografii a pravidelně obměňuje,návśtěvníci tak mají moźnost vidět pokaždě něco nového.Myslím źe něco podobného by bylo dobré i pro městské knihovny které by tak daly šanci fotografům-amatérům a přilákaly i více návštěvníků.Dnes bohužel komerce vyhrává.

 • Zdeňka 11.02.2016 11:43

  Krásný článek, myšlenka:-) Sama jsem před třemi lety dostala vysněnou zrcadlovku od manžela (hrozně jsem chtěla fotit miminka a děti, pořád o tom snila), ale když jsem ji měla zjistila jsem, že vůbec neumím s ní fotit, měla jsem představu jak by to mělo vypadat, ale po technické stránce samozdřejně katastrofa. Tak jednou jsem poprosila o pomoc v nějakých fotografických skupinkách o pomoc, ale bohužel místo pomoci jsem byla okamžitě terčem posměchu, jediná pomoc která byla, byli odkazy na drahé fotokurzy. Bohužel jsem na rodičocském příspěvku, takže finanční situace mi neumožnila jít na kurz do Prahy a pod. Jsem z Jižní Moravy. Natolik jsem se za sebe styděla, že už jsem víckrát o pomoc nežádala. Ted po třech letech fotím stále miminka i děti a vím, že pořád jsem na začátku a stále se mám co učit, často s tím bojuji, ale nevzdám to, fotit budu dát a snad se i zlepšovat. Učím se sama a po technické stránce asi ani nevím co dělám, ale přesto se snažím, aby výsledek byl co nejlepší:-) i když přiznám, že často se mi to asi moc nepovede. Přiznám se, že už fotím za penízky, ne proto abych na někom vidělávala či se obohacovala, ale abych s toho mohla kupovat fotoplátna a rekvizity, vše co vidělám hned investuji, nevidělávám v tisísích, spíš mi platí symbolicky, s mateřské bych si totiž nic nepořídila a tudýž se nemohla dál rozvíjet. Odkaz na své stránky sem dávat nebudu, protože očekávám krytyku:-( Fotit budu dál, protože focení miluji, i když vím, že nejsem dokonalá a stále se mám co učit:-):-):-) pěkný den Zdeňka

 • Eva Arat P. 11.02.2016 06:39

  Sdílím na svém facebookovém profilu. Arogance a nahrazování nedostatku argumentů urážkami je bohužel častým internetovým jevem obecně. Mezi fotografy – někdy stačí podívat se do galerie na Digiaréně. Už tam nechodím, nemám na to nervy.

  • jozef 11.02.2016 07:52

   Evička kvoli ludom ,čo vidia len sami seba,netreba hadzat flintu do žita,su tu aj ludia ktori maju talent a su skromni,,a z laskou rozdavaju svoje skusenosti,ked maju talent,Arogantny fotograf je ten,co zasal na vavrinoch,alebo je ješitny..a bohužial tomu sa nevyhneme.

 • Hanuš Slavík 10.02.2016 23:36

  Moc pěkné! Děkuji za vřelá slova!
  Tohle platí obecně a kdyby se tím lidé řídili aspoň trochu, tak by bylo na světě mnohem lépe.
  Nějak se začít musí, Josef to krásně napsal, tak pojďme všichni do toho!

 • Eva Hurtová 10.02.2016 19:39

  Ráda se přidávám a sdílím. Vím jak těžko se hledají ty správné informace, tak ať je to pro ostatní jednodušší.

 • Martina 10.02.2016 19:18

  Taky se připojuji 🙂 Moc hezky napsané!

 • Mirka V 10.02.2016 18:48

  Veliký fotograf s lidským nadhledem.
  Můj respekt.

 • Milan Turek 10.02.2016 16:04

  Přesně takhle si myslím byl měl fungovat život v reálu.
  Proč si nezištně nepomoct?
  Jsem všemi deseti pro a chválím „objevení se“ vlastně obyčejné lidské slušnosti a jisté sounáležitosti jakékoliv zájmové skupiny.
  Josefe palec nahoru 🙂

 • Otakar Flégr 10.02.2016 16:02

  Moje babička říkala: …alespoň jeden dobrý skutek udělej každý den… “ A votomtoje !!! „

 • Jaroslav Výravský 10.02.2016 15:42

  Dobrý nápad, přidávám se a pokud to bude v mých silách budu se snažit 🙂

 • Petr 10.02.2016 15:27

  Byť jen stále se učící amatér se rád připojuji. 🙂

 • Tomáš Pospíšil 10.02.2016 14:15

  předávám se a už to tak i dělám 🙂
  ..jen nemám ten FB, tak snad mi to dovolí přidat komentář takto tady 😉

  http://www.fotit-me-bavi.cz
  (snad to nevadí) 😉

 • Karel Kučera 10.02.2016 14:00

  Hezký den,
  rád se přidávám a sdílím na Facebooku.
  Pokud každému necháme svobodu mít svůj názor, tak nás kritika nemůže rozladit 🙂

 • Dana 10.02.2016 13:43

  Rada se pridam, mam zrcadlovku, uz jsem byla i na kurzu, přesto to stale neni ono.

 • Jiří 10.02.2016 13:40

  Pěkná myšlenka, samozřejmě se připojují. Pro slušného člověka je to samozřejmost.

 • Růžena 10.02.2016 12:34

  Souhlasím a sdílím, i když jako začátečník zatím moc radit nemohu 🙂

 • Petr Prcek Zeman 10.02.2016 11:58

  Moc rád se připojuji. Mám hodně přátel mezi fotografy, kteří mi pomohly v začátcích a pomáhají stále a vím jak je to hezký pocit. Proč to neumožnit zažít i někomu dalšímu. Děkuji za tento nápad.

 • David 10.02.2016 11:52

  Dobrý den,
  S tímhle se nedá nesouhlasit. S vlastní zkušenosti vím, že jen máloco vám udělá takovou radost, než když někomu pomůžete byť jen z maličkostí. A proto jsem velice rád, že jsem objevil p.Cvrčka, jeho stránky a vás ostatní tady. Dalo mi to motivaci a novou chuť do práce s fotkami. Děkuji

  Krásný den všem

 • Dana Garguláková 10.02.2016 11:16

  Panebože! konečně někdo normální a slušný! Děkuji Vám i všem slušným lidem v komentářích, za to, že jste. Kolem nás je tolik málo slušnosti a tolik mnoho arogance, že se mi zdáte jako zářící hvězdy na nebi. Nejsem fotograf, ale peču amatérsky dorty a tam je to velmi podobné. Nedávno velmi zkritizovaly holky jednu paní, která vystavila fotku svého – pravda ne příliš povedeného – dortu. Ale fakt hnusně. Proč? Když si člověk uvědomí, kolik všechno stojí úsilí a práce, proč jí raději neporadily, co udělat lépe? Tak vidím, že v různých oblastech našeho života je to stejné. Díky za Váš krásný a pravdivý příspěvek.

  • Mahuleno 10.02.2016 18:51

   A o tom to, paní Dano, je. Souhlasím. Já sám jsem to viděl na jednom fotoserveru. Různí „machři“, kteří navíc na to mnohdy ani neměli, komentovali fotografie např „hnusná fotka“. Kdyby místo toho napsali, jak ji pro příště zlepšit a poradili hlavně technicky, bylo by to to, o čem píše pan Cvrček. Nemusím všechno jenom chválit, ale pocit „ošklivé-pěkné“ je velmi subjektivní a myslím, že i v případě, že se něco nepovedlo, je korektnější vyjádření např. „mně se to nelíbí“, eventuálně poradit, proč si to myslím a jak se vyvarovat případných chyb. Tak by to mělo být všude, bohužel to není téměř nikde a speciálně v internetových diskuzích.
   Iniciativě pana Cvrčka tleskám a určitě budu aspoň sdílet.
   Hezký den všem.

 • alois 10.02.2016 10:59

  Rád se přidávám.Hledám,komu.Není to jednoduché.

 • Vladan 10.02.2016 10:49

  Čerpáno z pravé podstaty člověčenství,souhlasím a taky se přidávám.

 • Katarína 10.02.2016 10:44

  Dobrý deň, pekná myšlienka. Pridám sa.

 • Jaroslav 10.02.2016 10:30

  Dobrý deň! Táto misia je nadovšetko pozitívna! Myslím, že by bolo užitočné sa tiež zaoberať tými čo natáčajú rôzne videa fotoaparátom. Natočiť to tak aby to malo vypovedaciu hodnotu sa darí len malo komu. Stačilo by ak by skúsenejší „kameraman“ v niekoľkých ukážkach poučil „filmárov“ ako točiť, koľko sek by mal trvať záber aby bol vnímateľný, zbytočnosť množstva nestabilných švenkov a pod.

 • Robert Piroska 10.02.2016 10:22

  Konečne to niekto vyslovil! Absolútne stým súhlasím a rád poradím (ak budem vedieť) každému: Môj FB https://www.facebook.com/robert.piroska.96/photos_albums kde si môžete pozrieť moje fotky. V prípade, že vás zaujíma makro fotografia moje fotky nájdete na http://www.pestsanddiseases.com aj v tejto oblasti vám rád poradím cez FB.
  Ďakujem vám pán Cvrček za vašu pomoc všetkým fotografom. Ako pomoc a radu pripájam video Ondreja Neffa: Jak se fotí karneval v Benátkách
  Pripájam sa.

  https://www.youtube.com/watch?v=fvbz5oWscbM&feature=youtu.be

  Pro všechny hnidopichy:

 • Jana 10.02.2016 09:41

  Krásný den, ráda se připojím.

 • Evka 10.02.2016 09:34

  Moc se mi líbí a velmi oceňuji vaší vstřícnost k druhým…i třeba začínajícím fotografům. Ono to není jen o skupině fotografů, ale je to celkovém náhledu ke svému okolí. To co dáváme my , to se nám také vrací….Kéž by se taková krásná myšlenka šířila ! Je to v našich rukách, pojďme to uvést do života ! Díky za vše !

 • Lenka 10.02.2016 09:32

  Samozřejmě se připojuji. Každý den vidím něco , co by stálo za foto. Někdy nemám čas se zastavit a jindy mi ta fotografie nevyjde technicky, musím se stále učit a ráda rady přijmu.

 • Alči 10.02.2016 09:22

  Dobrý den,
  ráda se připojím. Tohle se dá aplikovat úplně ve všem.
  Hezký den a
  DOBRÉ SVĚTLO

 • Jirko Salzmann 10.02.2016 08:40

  Keď som začínal vážnejšie fotografovať, mal som dobrého učiteľa, ktorý bol prísny a tvrdý. Keď mi “ zgančoval “ fotky dokázal som sa cez to preniesť, aj keď ma to netešilo. Dodnes dokážem prijímať akúkoľvek kritiku a zhodnotím ju. To ma posúva vyššie. Aj ja sa snažím pomôcť iným fotografom v rámci mojich znalostí. Bohužiaľ najprv vidím chyby a veľa fotografov sa cez to nevie preniesť, sú subjektívne ovplyvnení a chcú počuť len to dobré a asi aj chválu. Niektorí ma už preto nemajú radi. Ale som hrdý na to, že som už vychoval pár fotografov a iní sa dosť zlepšili. Naďalej budem pokračovať a s radosťou sa pripájam k výzve

 • Jindřiška 10.02.2016 08:17

  Pepova slova jsou pravdivá, ráda se k výzvě připojuji. Přeji krásné dny, plné úsměvu a hodně zdaru při fotolovech. 🙂

 • Peter 10.02.2016 07:50

  Svätá pravda.. celý náš život by mal tak fungovať a preto sa k tomu pripájam aj ja. Prajem všetkým fotografom dobré svetlo a dobré rady od ostatných 😉

 • Dominika Libuše 10.02.2016 07:48

  I já se přidávám, ačkoli jsem jedna z těch spíše začínajících. 🙂 A souhlasím s panem Jarošem, že to platí nejen pro fotografy ale pro všechny. Je opravdu úžasné vidět úsměv člověka, kterému jste nějak pomohli, poradili nebo ho prostě nějak posunuli dál. 🙂

 • Eva 10.02.2016 07:39

  som amatér a skôr nadšenec fotografovania a fotky využívam na robenie fotokníh, ktoré zachytia vždy nejakú časť nášho života. Takže svoje skúsenosti predávam ďalej skôr v tejto oblasti. Takže sa rada pridám k výzve a môžem poskytnúť moje skúsenosti, no rada si dám aj poradiť.

 • Zuzana Kubíková 10.02.2016 07:28

  podpora těch, co začínají je samozřejmá, i já nejsem žádná PANÍ FOTOGRAFKA, ráda si vyslechnu radu, byť ji nevyužiji, ale koneckonců, tak by to mělo být nejen u focení. Arogance, výsměch, to patří hlupákům, vždy byli a budou a určitě se k nim nikdy nepřidám 🙂

 • Pavel 10.02.2016 07:27

  Občas se nějakým fotografem dám do řeči a z nezávazného rozhovoru o fotkách vyplyne, jestli poradím, nebo si poradit nechám. S arogancí jsem se zatím nesetkal.

 • Dasa 10.02.2016 07:25

  Dobry den,tez se pripojuji k vyzve a byla jsem moc rada, ze jsem takoveho fotografa v zivote potkala. Pomahal me zasvetit do foceni florbalu a moc me to tenkrat dalo. Sama osobne jsem tez radila jednomu panovi s focenim na koncerte, kdyz se mu jeho fotky nelibilo. V podstate z toho vzniklo pratelstvi, piseme si a komentujeme si svoje fotky. Bohuzel znam fotografy, kteri neporadi a mysli si,ze kdyby poradili, tak by je asi nekdo kopiroval. Kopirovat se da i bez radeni.
  Hezky den vsem a foceni zdar
  Dasa

 • Miroslava 10.02.2016 07:21

  Dobrý den, skutečně nádherná myšlenka, která se dá aplikovat kdykoliv a v čemkoliv. Někteří lidé znepříjemňují živost ostatním opravdu škaredě. Také již používám delší dobu. A je to krásný pocit, když vnímáte, že lidé reagují pozitivně. Také se přidám k vaší výzvě a přeji všem krásné dny plné pohody…

 • Jiří Valíček 10.02.2016 07:02

  Myslím, že se snad ani přidávat nemusím. Po zkušenostech ze svých fotografických začátků velice dobře vím, že kritizovat umí kde kdo, ale poradit jen málo kdo. Tak že nekritizuji, ale snažím se poradit. Občas i narazím, protože jsou mezi námi i tací, kteří, ač se s fotografií a fotografováním teprve seznamují, jsou přesvědčeni o bezkonkurenční dokonalosti svého fotografického umění, ale naštěstí jich není tolik, jako těch, kteří jsou vděční za každou radu.
  Tak že se fakt nemusím přidávat, přidal jsem se totiž už před nějakou desítkou let… 🙂 Ale samozřejmě budu velice rád součástí výzvy… (Y)

 • Robert 10.02.2016 06:12

  Dobrý deň, tiež sa pridám 🙂

 • Mirek Jaroš 10.02.2016 06:02

  Řád se k výzvě připojují, moc se mi líbí. A myslím, že všechno, co je v ní napsáno, platí nejen pro fotografy, ale obecně pro všechny lidí. Život je příliš krátký na to, abychom si ho znepříjemňovali!

Přidat komentář

* Nezapomeňte na povinné pole.