Dnes budeme pokračovat s parametrem „zoom“. Ještě před tím bych rád opravil jednu větu z minulého dílu. Místo „Jediná značka, s kterou mám dobré zkušenosti, je Metz“ mělo být: „Jediná další značka, s kterou mám dobré zkušenosti, je Metz“. Tzn. že i značky Canon, Nikon, Olympus, Sony jsou ok.
Při fotografování s bleskem je třeba rovnoměrně nasvítit celou fotografovanou scénu. Pokud fotíte širokoúhlým objektivem, musí blesk rozptylovat světlo do stran. Pokud ale vezmete teleobjektiv a scénu hodně přiblížíte, nemá již smysl mrhat světlem rozptylováním do stran, tedy do míst, které na fotografii nebudou. Blesk pak světlo formuje do užšího paprsku právě tak, aby byla opět pokryta celá scéna (a nic víc). Tím, že je světlo směrované do užšího silnějšího paprsku, doletí dále.
Schopnost zoomování blesku se udává v milimetrech a odpovídá nastavení ohniskové vzdálenosti na objektivu. Pokud nastavíte Váš objektiv na 105 mm, blesk se také nastaví na 105 mm. Většina blesků umí zoomovat maximálně právě na 105 mm. Pokud pak nastavíte objektiv na 200 mm, blesk již zůstává na 105 mm, což je jeho maximum. To sice nevadí z hlediska kvality nasvícení scény, ale určitá část světla se ztrácí nevyužita do stran.
Tady musím vyseknout poklonu blesku Nikon SB900, který jako zatím jediný dokáže zoomovat až na ohniskovou vzdálenost 200 mm. U většiny ostatních je maximem právě 105 mm. Při focení s teleobjektivem má tedy SB900 výhodu.
O nastavení parametru zoom se u blesku nemusíte vůbec starat. Probíhá zcela automaticky, probíhá bezproblémově a dokonce umí vzít v potaz i případný „crop“ faktor – pokud nevíte, co to je, neřešte to, nemá to teď smysl.
Parametr zoom ale můžete nastavit i manuálně. A zde se dostáváme k opravdu pokročilému využívání externího blesku. Ne vždy je totiž výhodné, aby ohnisková vzdálenost objektivu byla nastavená na stejnou hodnotu jako ohnisková vzdálenost blesku. Pokud blesk střílí světlo „ze široka“, tedy i do stran, protože jste mu nastavili zoom třeba na pouchých 14 mm, půjde o světlo výrazně měkčí, než když mu nastavíte opačný extrém, 105mm či dokonce 200 mm. Úzký paprsek světla se samozřejmě chová jako velmi tvrdé ostré světlo. Takže pouhým nastavením parametru zoom můžete hodně ovlivnit vlastnost světla Vašeho blesku. Měkké, nebo tvrdé. A pokud chcete opravdu hororové svícení, tvrdé světlo na drsného chlapa, pak je SB900 králem mezi ostatními blesky. Jeho 200 mm s přehledem drtí všechny ostatní. Zkuste to.
Na fotografii výše je přední blesk nastaven na ohnisko 14 mm, aby světlo nasvěcující obličeje nebylo příliš tvrdé, zatímco zadní blesk je směrován do úzkého paprsku nastavením na 105 mm, aby prosvítil především vlasy. Kdybych mohl scénu fotografovat ještě jednou, ubral bych na intenzitě zadního blesku
Pokud na objektivu budete mít nastavenou ohniskovou vzdálenost 24mm a na blesku 105 mm, nasvítíte převážně střed fotky a k okrajům Vám fotografie bude celkem slušně „vinětovat“ (tmavnout). A tím získává focení s bleskem další rozměr. A to je jen zlomek z toho, co s bleskem lze dělat.