o focení, jednoduše

Mnohdy mě, když jsem přišel domů z focení, už napadlo, jaká je škoda, že
ta obloha nebo slunce nebylo trošku jiné…

Jednou jsem pořídil docela fajn krajinku. Akorát to světlo té fotce chybí. Proto se už snažím, pokud tedy mohu, alespoň částečně podmínky měnit v můj prospěch. V mé výbavě nechybí externí blesk, ale i různé baterky či diodová světla. Samozřejmě nemohu nasvítit celou zemi, ale když jdu fotit menší objekty, světlu rozhodne pomůžu – pokud je to tedy možné.

Hubka

Autor fotografie:Miroslav Broz

Podobně to bylo i při focení této houby. Když jsem došel do lesa a hledal něco vhodného na focení, bylo už šero. V lese je tma, takže jsem s tím koneckonců počítal. Tuto houbu jsem našel na pařezu, což mi vyhovovalo, protože jsem ji mohl fotit částečně zespodu. Dal jsem fotoaparát na stativ, nastavil kompozici a pak se věnoval světlu. Jelikož mám displej vyklápěcí, nastavil jsem si live view, natočil jsem ho na sebe, abych viděl, co dělá světlo. Baterkou zkoušel svítit na houbičku tak, aby bylo světlo co nejlepší. Když jsem našel vhodný úhel, nastavil jsem fotoaparát.

Většinou to dělám tak, že si nastavím vše podle sebe a pak se dívám až na samotné zkušební fotce, jak to vypadá. Podívám si histogram, aby tam nebyly podpaly nebo přepaly. Při této fotce jsem si nastavil clonu 3,4 abych měl pozadí rozostřené, ISO 100, aby nevznikal šum. Čas jsem nastavoval postupně dokud nebyla fotka podle mých představ – mohl jsem dát i delší, protože jsem fotil ze stativu. Takže jsem dal nejdříve cvaknutí 5 sec, pak 7 a až při 10 byla fotka v takovéto podobě. Dálkově jsem odpaloval spoušť a zároveň držel baterku jako zdroj světla. Se světlem se dá experimentovat, síla, barva, úhel – neexistuje univerzální řešení, zkušební fotka je asi nejlepší recept, zatím alespoň pro mě.

Fotka vznikla 10. listopadu 2015 a jelikož byla tehdy houbařská sezóna velmi slabá, byl jsem rád, že jsem ulovil aspoň něco. V  současnosti houby více fotím než sbírám, ale není se co divit – po tmě se sbírat moc nedají. Ale jak je vidět, fotit můžeme kdykoliv, což je naprosto super. Přeji všem dobré světlo!

Autor:

Miroslav Broz 

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
 1. Miroslav Broz napsal:

  No ten dátum…to sa stáva tak isto ako keď človek príde z fotenia a zistí,že mal niečo zle nastavené….sme len ľudia.Som rád,že sa fotka páči,každý hľadá inšpiráciu a nápady….tak isto je to aj so mnou.Tak želám všetkým veľa krásnych záberov a dúfam,že aj mne sa ešte čo to podarí:).

 2. Karel Řehánek napsal:

  Opravdu pěkná fotka. To správně nasměrované světlo hodně pomohlo pocitu tajemna. Až bude v tom listopadu nafocena, rád se na ni opět podívám. 🙂 No co, překliknout se může každý, že? 🙂

  • Dominika M. napsal:

   Karle, díky za upozornění. Už jsem časovou osu událostí v článku posunula autorovi na správné místo do minulosti. Nebudete tedy muset čekat až do listopadu 🙂 Dominika z Cvrčkova týmu

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.