Je nesčetně možností, jak si zhotovit svůj vlastní web. Často se mne fotografové ptají, jakou z nich bych volil. Sám jsem vyzkoušel řadu možností a rád Vám předám své osobní zkušenosti s nimi.
Pokud se Vám nechce číst, co vše jsem zkusil a chcete rychle vědět, jaké řešení používám a s kterým jsem naprosto spokojený, klikněte sem a přejděte na 7. pokus.
Svůj první fotografický web jsem si zhotovil sám. Měl jsem za sebou technickou vysokou školu a byl jsem přesvědčený, že to je hračka.
Škoda, že již nikde nemám snímek toho, jak vypadal. Asi bychom se nad ním nyní společně pěkně pobavili.
Byl jsem brouk Pytlík. Nechápal jsem, že zhotovení kvalitního webu je stejně náročné, jako zhotovení kvalitních fotografií.
Grafika byla podprůměrná, kvalita kódu také, o SEO vůbec nemluvě a marketing? Tak ten kolem tohoto webu nešel ani velkou oklikou.
Později jsem se obrátil na studenty. Jeden grafik a jeden informatik amatér mi připravili nové webové stránky „na míru“. Stálo to už pár korun, ale ne moc. Přeci jen šlo o studenty.
Kvalita byla o něco lepší jak v mém provedení, ale … Přeci jen šlo o studenty. Trvalo to dlouho, řada věcí nebyla dotažená a větší počet zakázek, což bylo mé očekávání, to rozhodně nepřineslo.
Jednorázová drobná investice na začátku se zdála výměnou za elegantní a špičkově vypadající web jako dobrá výměna.
Ale … byl to jeden kompromis vedle druhého. Chtěl jsem mít galerii takovou, ale musel jsem se smířit s tou, jaká byla v šabloně. Chtěl jsem jinou velikost fontu, ale zrovna v tomto místě nešla nastavit. Chtěl jsem něco, co šablona neuměla a nikdo nebyl schopen mi to doprogramovat. A navíc, svět se vyvíjí. Ta šablona ani náhodou nepočítala s tím, že budou nějaké tablety a dotykové mobily.
Dnes koupíte šablonu a zítra bude zastaralá. Řešením jsou šablony, které jsou neustále vyvíjeny a třeba služba jako webnode. Jenže, stále jste spoutáni jen tím, co umí webnode. Pokud chcete něco navíc nebo něco trochu jinak, máte smůlu.
Stálo mne to 25 000 Kč, ale výsledek byl nad mé očekávání. Až v tuto chvíli jsem si uvědomil, jak moc důležité je mít špičkovou grafiku. Trvalo to ale poměrně dlouho, než web vznikl a byl nasazen do ostrého provozu
Bylo to sice drahé, ale byl jsem spokojen. V důsledku tohoto počinu jsem měl totiž ze dne na den výrazně více zakázek. Pochopil jsem, že na webu opravdu hodně záleží.
Potíže přišly až ve chvíli, kdy jsem chtěl nějaké změny, které editační systém na pozadí webu neumožňoval. Byly neskutečně drahé a jejich realizace opět velmi zdlouhavá.
Ale není to tak růžové, jak by se z nadpisu mohlo zdát. Všude jsem čet o tom, jak je to dokonalé řešení a navíc zdarma. Jak jsou po celém světě k dispozici desetitisíce šablon a pluginů, které umí naprosto vše, co budu kdy potřebovat. Jak budu mít svůj web během 10 minut.
Čekalo na mne velké zklamání. Šablony byly opět jen šablonami, kdy jsem jako náročný fotograf strávil několik dní hledáním té pravé. A nenašel jsem. Že by opět cesta kompromisů? Vždy mi nějaká věc vadila nebo nešla nastavit.
Navíc, což se ukázalo hned v prvních minutách, wordpress nebyl tak user friendly, jak se všude psalo. Byl jsem opravdu rád, že ovládám html (jazyk na programování stránek). Občas se prostě děly divné věci a musel jsem lehce upravit přímo zdrojový kód.
Kdykoliv jsem si něco usmyslel, třeba že chci pěkné oranžové tlačítko, které po najetí myši lehce změní svou barvu, nebo že chci kontaktní formulář, přes který mi budou lidé posílat zprávy, že chci vypnout na některých stránkách diskuzi … Vždy jsem musel poměrně dlouho hledat vhodný plugin. Ano, většinou jsem našel. Ale toho času a těch pokusů.
Optimize press. Plugin, který po instalaci promění wordpress v krásné opravdu user friendly řešení. Jde o drag and drop systém. Své stránky jednoduše poskládáte tažením myši. Chcete tlačítko? Kliknete na seznam tlačítek, vyberete si to správné, myší jej posunete na správnou pozici a pak si nastavíte jeho vlastnosti od barev, přes parametry fontu, nápis, stín, zaoblení rohů atd.
Jedinou chybu to mělo. Bylo to v angličtině a často to nepodporovalo českou diakritiku. Navíc některé věci zůstaly na stránkách v angličtině a nešlo s tím nic dělat, nebylo to editovatelné (třeba popis polí ve formulářích).
Mioweb. V první fázi počeštěný Optimize press. Nyní ještě dokonalejší systém s více možnostmi. Jde o jednoduchý drag and drop systém vyvíjený českou firmou a s ochotnou českou podporou. Co víc si přát. Menší investice na začátku, ale web zcela bez kompromisů.
Miowebem jsem vytvořil tento blog, který čtete a i stránky všech mých firem. Stránky velkých online projektů s návštěvností přesahující desítky tisíc lidí. Vše funguje tak, jak má.
Pokud Vás toto řešení, kdy se využívá wordpress, který je zdarma a na něm nadstavba Mioweb, kde je rozumná počáteční investice, zaujalo, pak se rozhodně podívejte na tento webinář jeho autorů. Jde o virtuální show, kde přímo před Vašima očima vznikne za necelé 2 hodiny nový web. Jednoduše, jen s využitím tohoto systému. Perfektní příležitost si udělat obrázek o tom, co je dnes možné a zda i toto by bylo to správné řešení pro Vás.
Je rozhodně lepší ztratit 2 hodiny než 8 let hledáním správného řešení. Na základě vlastních zkušeností mohu doporučit toto řešení.
Pane Cvrčku, může přidat odkaz na Váš web s Vašimi fotografiemi? Děkuji
Ad Mio: 6, 15 nebo 25 tisíc, to je skutečně pouze „drobná úvodní investice“. To už si ho můžu rovnou nechat vytvořit za ty peníze…
Můžete. A u jakékoliv drobné změny si připravte další tisíce 🙂 Není nad osobní zkušenost Máro.