o focení, jednoduše

Stabilizace, nezbytnost nebo reklamní trik?

Dnes budu psát o optické stabilizaci, nikoliv elektronické. Jinými slovy o stabilizovaných objektivech. Všechny stabilizované objektivy mají jednu společnou věc. Jsou dražší (někdy i dvojnásobně), než jejich verze bez stabilizace (pokud jsou tyto vůbec na trhu). V poslední době poměr objektivů se stabilizací vůči těm bez ní obrovsky narostl ve prospěch těch stabilizovaných. Ano, dobře se prodávají a zas je to o důvod navíc, proč je prodávat ještě dráž.

A tak výrobci a prodejci kamenují nás spotřebitele argumenty, že udržíme časy až 1/10 s nebo ještě delší. A to zní opravdu vášnivě a většina fotografů na to slyší. Přemýšleli jste ale někdy, jak onu 1/10 využijete při focení sportu? Dobře, tak při focení dětí? Nebo snad preferujete reportáž? Aha, ale i tam se lidé většinou pohybují, nebo se pletu? Dobře, nemluvím o nudném zasedání parlamentu, kde polovina lidí a 100% knížat spí. Ale taková svatební reportáž, tam lidé alespoň chodí, nebo se plouží za zvuků falešné melodie notně napité kapely.

Chápete to? Jakmile se něco jen trochu pohybuje, stačí jen pomalé zvednutí šálku kávy a následné srknutí, bude to s takovým časem stejně ROZMAZANÉ. Nastupuje pohybová neostrost, která se naprosto vysmívá Vašemu stabilizovanému objektivu. A tak potupně vrátíte čas 1/80, aby alespoň nějaká fotka byla ostrá, a budete přemýšlet, zda příští objektiv koupíte takový nebo makový. Ale rozhodně nezapomeňte, aby měl stabilizaci J

Tak tedy, až budeme příště vybírat objektiv, dejme raději přednost světelnosti před stabilizací.

Pepa

Dovětek: Možná byste přemýšleli, že rádi fotíte krajiny, západy a východy slunce, architekturu. Že byste snad v této oblasti stabilizaci využili. Asi ano. Ale při fotografování těchto žánrů bych investoval do stativu. Vždyť za 8 000 můžete mít zcela luxusní a lehký stativ, který Vás přežije. A k tomu i ND filtr. A můžete si pak dovolit i časy 5 s a mít třeba rozmazané klasy obilí, to jak fouká vítr. To stabilizace nedovede. A když položíte fotoaparát na stativ, stabilizaci stejně vypínáte.

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře