o focení, jednoduše

Pár vychytávek pro focení se stativem

Josef Cvrček fotí ze stativu

Pojďme rovnou na to. Jednoduše a bez zbytečných řečí 😊

Vychytávka č. 1: Nikdy nepoužívám středový sloupek

Vytažený středový sloupek mění stabilní stativ v cosi labilního. Vzniká tak obrovská páka vůči nosné trojnožce a sebemenší vítr dokáže totálně zničit jinak krásnou prokreslenost našich fotek.

Vychytávka č. 2: Vždy vypínám stabilizaci

Paradoxem je, že stabilizace na stativu často způsobí jemné rozmazání fotky. Není třeba řešit proč. Berme to jak fakt a při focení ze stativu stabilizaci jednoduše vypínejme. Je to v zájmu prokreslenosti našich fotek.

Vychytávka č. 3: Občas fotím se složenými nožičkami (stativu)

Když fouká opravdu velký vítr, nechávám stativ co nejníže to jde. Když jsou nohy stativu stažené, jsou stabilnější, než když jsou rozložené. Navíc i plocha, do které se může vítr opřít, je výrazně menší. Proto obětuji své pohodlí a místo focení ze stoje jdu fotit k zemi. A to samé dělám, když náhodou musím fotit s nějakým méně stabilním stativem. I za bezvětří 🙂

Vychytávka č. 4: Používám samospoušť

Lze používat i dálkové odpalování. Tak jako tak, často jsou díky tomu fotky prokreslenější, než když se fotí klasickým zmáčknutím spouště. Při zmáčknutí spouště (a následném puštění) totiž můžeme stativ lehce rozhýbat a tento drobný pohyb může opět snížit prokreslenost našich fotek.

 Vychytávka č. 5: Pro sypké a mazlavé podloží

Pokud fotím na písku nebo blátě, vždy vytáhnu alespoň trochu spodní segment na nohách mého stativu. Díky tomu je kloub spojující segmenty trochu nad zemí a nehrozí, že se mi zanese pískem nebo blátem. Už jsem viděl i docela slušně zadřené stativy, proto doporučuji.

Vychytávka č. 6: Když fotím z vody tak stativ nemám nikdy ve vodě

Mluvím o focení potoků a řek na dlouhé časy. Pokud si rozložíme stativ do vody, proud vody s ním neustále lehce vibruje a fotka nebude zdaleka tak ostrá, jako když využijeme nějaké kameny uprostřed potoka a stativ rozložíme na nich. A pokud se ptáte, co já osobně, tak já na rozdíl od stativu většinou ve vodě stojím. A občas rozvibruje potok i mne (třepotám se zimou).

Vychytávka č. 7: Zkouška krutem

Největší problém mívají stativy s torzní tuhostí. Když se opře boční vítr do našeho fotoaparátu, způsobuje to krut. Zatímco nohy stativu jsou pevně na místě, vítr tlačí na fotoaparát a kdyby nebyla hlava stativu utažená a nebylo v ní velké tření, určitě by ji roztočil. Proto krut. Když budete kupovat stativ, zkuste si to také. Jednou rukou chyťte nohy úplně rozloženého stativu, druhou rukou chyťte vršek a kruťte. Podle toho snadno poznáte, který ze stativů je tužší a tudíž vhodnější.

Vychytávka č. 8: Zatížení stativu

Pokud má středový sloupek na sv spodní straně háček, můžete na něj zavěsit třeba tašku s kameny (ty si samozřejmě nasbíráte na místě, nemusíte je nosit ve fotobatohu) či batoh se svačinou. Jakékoliv závaží způsobí, že stativ bude stabilnější. Ale nepřežeňte to. Každý stativ má nějakou nosnost 😊

Vychytávka č.9.: Destička ve tvaru L

Pokud chcete fotit ze stativu i na výšku, doporučuji používat podobnou redukci.

Destička L pro stativy

Pokud chcete fotit ze stativu i na výšku, doporučuji používat podobnou redukci. Díky tomu je při focení na výšku fotoaparát neustále nad středovou osou stativu a sestava je mnohem stabilnější, než když podobnou destičku nemáme a náš fotoaparát se najednou ocitá mimo tuto osu.

Schéma využítí L-kové destičky
Schéma znázorňující výhodu využítí L–kové destičky

Pokud i Vy máte nějakou super vychytávku, podělte se o ni s námi pod tímto článkem. A sdílejte, ať se tyto vychytávky dostanou i k Vašim foto kamarádům 😉

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
  1. Jarda napsal:

    Předslopení zrcadla jako samozřejmost, při delších ohniskách pokládám na foťák zátěž, i malý větřík dokáže rozmazat fotku. Popruh držím volně v ruce, aby sebou nemlel a nebouchal do stativu. Stát na místě, podvědomě zadržuju dech…

  2. Jaro napsal:

    Díky za článek. Není rovněž na škodu nasadit krytku na hledáček, obzvlášť ve dne

  3. Pepa napsal:

    Použil bych ještě přesklopení zrcátka nebo živý náhled

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.