o focení, jednoduše

Komunikace fotografa

Nedávno jsem fotil třídní fotografie jedné základní školy. Měl jsem mimořádně dobrou náladu a popovídal si s dětmi i učitelkami. Při focení mne napadlo, že další díl mého zpravodaje by se mohl věnovat právě komunikaci.

Fotky budou dokonalé. A stačilo pár slov na uvolnění. Jednou o Křemílkovi s Vochomůrkou, podruhé o diktátu či o tom, jak přísná nebo hodná je třídní učitelka (samozřejmě v závislosti na věku dětí 🙂 ). Dvě studentky z 9. ročníku mi vodily jednotlivé třídy. Tu přiběhly, že třída přijde, až dopíše diktát. Tu přiběhly, že zrovna dělají Vochomůrku, ale už jsou na cestě. Ani jsem nevěděl, jak cenné informace to jsou a jak se mi je za pár vteřin povede využít.

A když jsem informace neměl? Prostě jsem jen dětem řekl, aby si co nejvíc zakřičely. Očička se jim tak rozzářila, že focení pak už bylo snadné. Tedy až po jejich uklidnění samozřejmě.

Vlastně nevím, co se stalo. Nevím, proč jsem před rokem se studentkami, které mi každý rok vodí třídy, nekonverzoval. Snad jsem si myslel, že budou za hlupáka. Teď ale vím to, že pár vlídných slov a pochopení mi letos pomohly ke skvělému výsledku.

S tím vším jsem si uvědomil jednu věc. Nejtěžší v mém podnikání bylo poprvé říci zákazníkovi NE. Já tu Vaší zakázku neudělám, protože s ní nejsem v pohodě. Šlo o focení svatby, kdy mi byl pan ženich silně nesympatický. Od té doby jsem se začal chovat dle své mysli.

Nesnažil jsem se přizpůsobovat svou práci zákazníkům. Předkládal jsem jim tu svou a buď se jim líbila, nebo ne. A výsledek? Začali za mnou chodit lidi, kteří měli podobné názory. Nejen na fotografii. Lidi, kterým se líbila i můj pohled na svět. Nemusel jsem se přetvařovat. Skvěle jsme si rozuměli. Fotky tak byly ještě o něco lepší. A najednou jsem se dostal do spirály. Lepší lidi, lepší fotky, lepší vztahy fotograf model.

Tím bych ukončil dnešní úvahu. Buďme sví, nesnažme se kopírovat jiné fotografy, jiné postupy. Nesnažme se plnit zákazníkům jejich představy a vize. Nabídněme jim svůj pohled na svět, své srdce, své fotky. Oni si nás již najdou sami. A když ne nás, tak jiného fotografa, který jim bude svým jednáním a svým pohledem na svět blízký. Bude to tak lepší, než když všichni budeme umět a dělat všechno 🙂 Buďme sami sebou!

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře