o focení, jednoduše

Kolik fotek bylo kdy vyfoceno

velká skupina fotografů

Nejstarší fotografie na světě

Jedna z nejstarších fotografií na světě je z roku 1826. Jejím autorem je Nicéphore Niépce.

View from the Window at Le Gras, Joseph Nicéphore Niépce

Vzniku tohoto snímku předcházeli dlouhá staletí objevů a pokusů. Za vůbec první objev lze považovat popsání jevu, kdy světlo procházející malým otvorem do temné místnosti vytváří na protější stěně převrácený obraz předmětu před otvorem. Tento jev byl popsán čínským filozofem Mo Ti již v 5. Stolení př. n. l. .

Historie a minulost mne ale nikdy nebavila, alespoň ne tímto způsobem. Pojďme se na ní podívat trochu jinak.

A co následovalo? Jak se počty fotografií zvyšovaly?

Je odhadováno, že do 80 let 19. století, kdy byl představen první komerční fotoaparát, vzniklo jen několik miliónů fotografií.

Fotografie z roku 1873

 

Fotografický boom začal v roce 1900, kdy byla uvedena na trh skříňová fotografická kamera Codac Brownie. Fotka vyšla na méně než 1$.

Fotografie z roku 1901

 

Za celý rok 1930 již vznikla přibližně 1 miliarda fotek.

Fotografie z roku 1933

 

V roce 1960 jsme na 3 miliardách fotek. Tolik jich vzniklo za celý rok 1960 na celém světě.
Je odhadováno, že v roce 1962 přibližně 55% všech fotek byly fotografie dětí.

Fotografie z roku 1962

 

V roce 1970 je to již 10 miliard fotek a v roce 1980 25 miliard. V roce 1990 se dostáváme na 57 miliard a konečně, v roce 2000 na 86 miliard.

To už nás začíná silně ovlivňovat digitální technologie. Díky ní se rapidně snižují náklady na vznik jednoho snímku a fotoaparát se stává běžnou součástí našeho života. Proto můžeme v roce 2012 vyfotit neuvěřitelných 380 miliard fotek.

Kolik fotografií se vyfotí za rok 2014?

Je odhadováno, že to bude 880 miliard fotek. To je 27 904 fotek každou vteřinu! Než jste přečetli tento článek, vzniklo 3 906 560 nových fotografií 🙂

Letos bude tedy vyfoceno více fotek, než za posledních 10 let dohromady. Každou minutu vyfotíme více fotek, než za celé 19. století!

Na grafu vidíte, jak roste počet fotografií doslova exponenciálně a také to, jak digitální technologie vytlačuje analogovou. Tmavě modrá linka je počet všech fotek a světle modrá Vám říká kolik z nich bylo foceno na film (tedy analogově).

digitální nebo analogová fotografie? graf kolik se kterých fotí

Na dalším grafu si prohlédněte, kde se nachází největší galerie na světě. Suverénní vítěz je Facebook (je odhadováno, že zde je téměř 20% všech fotek – což dává cca 250 miliard fotografií). Druhá největší galerie světa je na Flickru. A ten nenápadný tmavě modrý čtverec je pro porovnání Library of Congress ve Washingtonu.

největší fotogalerie na světě

 

A kolika fotografiemi přispějete Vy? Napište mi dolů do komentářů, kolik fotek ročně přibližně vyfotíte. 🙂

Zdroje: www.buzzfeed.com, blog.1000memories.com, en.wikipedia.org

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
 1. Jirka Šefrna napsal:

  Ono není důlležité kolik se jich naexponuje, ale kolik jich spatří světlo světa a zůstane v nějaké podobě a taky, kolik jich je někde uploudováno a zabírá místo na nějaké cloudu či serveru, to si myslím, je do budoucna největší problém. Zahlcení zbytečnými daty. Veřejně vystavené fotky by měly mít jistou expirační dobu a pak smazat. Na ty trvalé vystavené by měl člověk mít své stránky, které platí a pak to placené místo využívá s mnohem větší rozvahou. Vším, co je zadarmo se plýtvá, to je známá věc. Nejlepším přítelem fotrografa je koš, je dobré se tím řídit. Neznám fotografa, který by za rok nafotil více, než 50 opravdu špičkových fotek, které by zasloužily archivaci, natož zvěřejnění. Ještě pochopím fotky z fotoexpedic a dovolených, ale i tam se snažím zůstat u čísla 100 fotek z akce dlouhé 7 dní, stejně tak svateb, netuším, k čemu je někomu 1000 a více fotek ze svatby, to nejde prohlédnout bez psychického zroucení 🙂 Nebo je dokonce všechny nasypat v plném rozlišení na FB nebo Flickr.

 2. Tomáš Hradský napsal:

  Dobré ráno,
  zajímalo by mě, jestli se počítá i s fotkami, které nikdo nepublikuje na internet? A jsou tam započítány i ty, které jsou po vyfocení smazány? Každopádně očekávaných 880 miliard je pěkné číslo. Já bych řekl, že za rok přispěji s tak okolo 15 000 – 20 000 fotkami. Většina z nich, ale nikdy nespatří světlo světa. Buď zůstane uložená v počítači nebo skončí v koši. Taky bude asi zajímavé sledovat počty vyfocených fotek v dalších letech. Jsem zvědavý, zda se křivka bude dále zvedat nebo se začne pomalu ustalovat.
  Jinak je to velice zajímavý článek vidět takto srovnání počtů od vzniku fotografie. Díky a přeji dobré světlo, Tomáš

  • Josef Cvrček napsal:

   Hezký den Tomáši, to Vám bohužel neumím odpovědět, protože zdroje to neuvádí. Ve své podstatě je třeba brát všechna čísla jako orientační. Výpočty vychází z toho, kolik se mezi lidi dostalo fotoaparátů a kolik fotí člověk fotek průměrně za den. Je jasné, že jiná čísla jsou v USA a jiná v Africe. Jde tedy jen o jakési střízlivé odhady, ale nikdo to přesně nepočítá 😉

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.