o focení, jednoduše

Kdy už fotograf musí (a kdy nemusí) mít živnostenský list?

Jak se stát fotografem

Mají se fotografové bát podnikání?

Není důvod. I když málokdo z nás má za svého koníčka jednání a zařizování čehokoli přes úřady, tato mise opravdu není nic, z čeho by našinec neměl spát.

Pojďme si v krátkosti projít možnosti, které v tomto směru máte, když se rozhodujete, zdali své občasné focení kytiček, domácích mazlíčků či hospodských pařeb posunout někam dál.

Příležitostné příjmy z fotografování

Začněme ale od začátku. Řekněme, že často a rádi fotografujete a vaší tvorby si všiml někdo ze známých. Chce, abyste mu nafotili rodinnou oslavu. Protože je s výsledkem spokojený, vnutí vám, kromě pár panáků, ještě dvě stovky.

Asi nemá smysl z podobného náhlého jednorázového výdělku dělat vědu a trpět strachem z principu královských výběrčí daní, jak je známe z Pyšné princezny. Prostě si je nechte a neřešte to.

Známý se však dme pýchou, ukazuje fotky po celé vesnici a váš věhlas roste. Najednou se přihlásí pan Kokoška tam nahoře od kostela, jestli byste nenafotil jeho malou. Objeví se paní Kadrnožková z druhého patra, že syn bude mít svatbu…

Zkrátka najednou se vám pomyslný diář začne povážlivě plnit. Na tomto místě už práci „na dobré slovo“ skutečně nedoporučuji. Čím víc lidí o vaší aktivitě ví, tím větší šance je, že vás nějaký dobrák udá na živnostenském nebo finančním úřadě pro neoprávněné podnikání. A z toho už by našinec špatné spaní mít měl.

Na tomto místě je dobré si příjmy evidovat a sčítat.

V zákoně se tato kategorie nazývá Příjmy z příležitostných činností. Je ideální právě pro fotografy, kteří si focením spíše jen občas přivydělávají. Tu něčí oslava, tu svatba, tu rodinné fotografie. Rodinu z toho neuživíte, ale jako malé přilepšení k výplatě to potěší.

Pokud příjmy z těchto občasných fotografických povyražení nepřekročí částku
30 000 korun za právě rok (tedy ne fixně od ledna do prosince, ale od měsíce, kdy jste si začali focením takto přivydělávat), nemusíte státu odvést ani korunu. Totéž se týká sociálního a zdravotního pojištění.

Zde však velký pozor. Pokud uvedenou částku překročíte, byť o jedinou korunu, z této skupiny vypadáváte a na finančáku daníte pěkně všechno klasickou taxou 15 procent.

Protože stále mluvíme o neplacení sociálního a zdravotního pojištění, je asi dobré zmínit jeden detail pro koumáky, kterým se právě rozsvítily oči nad představou, kterak budou své mnohasettisícové příjmy z focení každoročně danit v této kategorii a nikdo na to nepřijde.

Nedělejte to. Je totiž dost možné, že si na vás posvítí správce daně a vytáhne tzv. Postup pro odstranění pochybností – formulář, kde se budete muset hájit, že do této kategorie stále patříte. Vy se k němu vyjádříte, on se vyjádří k vašemu vyjádření. Proti každému jednotlivému kroku druhé strany se lze samozřejmě neustále odvolávat. Asi to takto jde táhnout dlouho, ale málokomu to za to stojí.

Pravidelné příjmy z fotografování

Že je to zatím docela jednoduché a jasné? Pojďme to na tomto místě jen lehce zkomplikovat. Vašich služeb se totiž rozhodl využít provozovatel místní diskotéky, a to nejednou. Fotky tančících teenagerů pod vlivem alkoholu máte pro propagaci jeho podniku pořizovat každou sobotu.

Taxa je 200 korun za večer. Zaradujete se. Kromě poslechu nejnovějších hitů zdarma máte zajištěný i jistý příjem, který však zároveň nepřesáhne částku
30 000 ročně. Máte být tedy v klidu?

V tomto případě bohužel ne. Problém se oficiálně jmenuje Příjem z jiného podnikání.

Jinak řečeno, každotýdenní, každoměsíční, každočtvrtletní pravidelný výdělek (též nazývaný jako vedlejší činnost) se danit musí, potřebujete k němu živnostenský list a daní se dle §7 = příjmy z podnikání, ne podle §10 = příležitostné příjmy. A v tomto případě se tak děje už od vydělané 1 Kč, ne až od 30 000 Kč. Tak hlavně pozor na to! 🙂

Jsme tedy ve fázi, kdy naše příjmy z fotografování už jsou poměrně slušné. Máme jméno, zkušenosti, zakázky. Navíc je nám 18 let, jsme bezúhonní a způsobilí k právním úkonům a nemáme daňové nedoplatky k finančnímu úřadu, zdravotní pojišťovně a sociálce.

Tady je nejvhodnější vstoupit do rodiny Podnikání na živnostenský list. Tento velký krok začíná a vlastně i končí na živnostenském úřadu. Tam vás na jednotném správním místě za 1000 korun zaregistrují a vy řeknete, že chcete ohlásit toto na příslušné další úřady kvůli odvodům, o kterých bude řeč níže. Konkrétně se jedná o OSSZ a zdravotní pojišťovnu.

Dříve jste si to museli oběhávat sami. Dnes už to udělají na živnosťáku za vás.

Autoři článku: Vojtěch Marcín a Pepa Cvrček

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
 1. Michal Werner napsal:

  Dobry den jak to je když mam pracovni pomer HPP a udelam si živnost kdž chci fotit jaky to ma vyhody a nevyhody ??? dekuji za info

  • Josef Cvrček napsal:

   Pokud chcete od lidí za focení přijímat peníze, pak jednoduše živnost mít musíte a nemá smysl přemýšlet o výhodách či nevýhodách. Mějte se prima 🙂

 2. Jan napsal:

  Muj prumerny plat z foceni je 600tis rocne, jedu si na zivnost, moje otazka je jaky effekt ma EET na nasi zivnost?

 3. Iveta napsal:

  Ahoj, všem a jak je to s GDPR? Pokud si na webu tvořím např. portfolilo fotek jako ukázku své práce, musím mít od lidí písemný souhlas se zveřejněním? Díky za odpověď

 4. Václav napsal:

  Dobrý den, chápu tedy správně z toho co zde čtu, že pokud si příležitostně natáčením různých videí nevydělám víc jak 30 000 korun za rok, nemusím řešit živnost ani finanční úřad ? Děkuji za odpověd 🙂

  • Josef Cvrček napsal:

   Václave, nestudoval jsem, zda nedošlo ke změnám v legislativě od doby, kdy byl napsán tento článek. Bude lepší se optat přímo na úřadech. Ono je spíš otázkou, jak ty zakázky získáváte. Pokud Vás osloví starosta obce, v které bydlíte, že něco náhodou potřebuje zdokumentovat, bude to jiná situace, než když si vytvoříte webovky s ceníkem a budete systematicky shánět zakázky…

   • Václav napsal:

    Dobře, děkuji raději se zajdu zeptat..ale webovky bych nevytvářel max. napsal třeba na facebook že, kdyby měl někdo zájem..to by asi neměl být problém ne tedy ?

   • fotograf napsal:

    Může mít web, jen nesmí uvádět ceny.

  • Jana napsal:

   Ne! Živnost je činnost provozovaná soustavně, samostatně, vlastním jménem na svlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku. S příjmem to nesouvisí, s tím souvisí daně.

 5. jan napsal:

  Dobrý den Josefe,

  článek mě osobně přichází vhod, jelikož si chci zřídit ŽL ohledně focení. Otázkou je téma EET a konkrétně jak přijímat finance tak aby mě novinka co nejméně zatěžovala. Fa a peníze převodem na účet ? Nebo jsou jiné možnosti, hledám cestu nejmenšího odporu…a asi nejsem sám ?-). Moc děkuji za případnou odpověď.

  J.Z.

 6. Pavel napsal:

  A jak se řeší třeba když fotíte jako amatér a ukradnou Vám fotografii a když si o to přihlásíte chtějí fakturu?

  • Josef Cvrček napsal:

   Nemám Pavle takovou zkušenost. Pokud máte RAW, můžete hravě prokázat, že autorem jste Vy. A pokud nemáte, nevěště hlavu. To, že umíte fotit krásné fotky, Vám naštěstí nikdo vzít nemůže. Jste nyní alespoň zkušenější. I když některé zkušenosti bolí a některé jsou i drahé.

 7. Jitka napsal:

  Děkuji za informace a měla bych také doplňující otázku, jak se tato situace řeší, pokud jsem maminka na mateřské? Děkuji a přeji dobré světlo i v roce 2017 🙂

  • Josef Cvrček napsal:

   Omlouvám se Jitko, nejsem daňový specialista 🙂 Neumím Vám s jistotou poradit. Optejte se prosím na živnostenském úřadě. Myslím, že si můžete živnost bez problémů otevřít a že na ni bude nahlíženo jako na vedlejší činnost, což bude mít pro Vás určité výhody při placení záloh na zdravotním a sociálním pojištění. Na vylacení mateřské a následně rodičovského příspěvku by to nemělo mít vliv. Ale raději si vše prosím ověřte.

 8. Lenka napsal:

  Krásně vysvětleno. A jelikož lidé jsou různí, i já jdu 2.1.2017 na živnostenský list na vedlejší činnost.

  • Josef Cvrček napsal:

   Držím Lenko Palce, ať se daří 🙂

  • Olga napsal:

   Dobry den, rada bych provozovala kurzy foceni, ZL zatim nemam. Klienty ziskavam na FB a pres zname kontakty, vydelky jsou zatim nizke. Delam to spis pro zabavu a sporadicky. Je nutne mit v tomto pripade ZL?
   Dekuji za odpoved

   • Josef Cvrček napsal:

    Hezký den Olgo, jakmile máte nějakou stránku na FCB, už je to systematicky vyvíjená činnost a živnostenský list je třeba. Nejde o náhodný přivýdělek. Mějte se prima.

 9. masmar napsal:

  Pokud moji fotku používá firma jako logo a byla to pouze příležitostná práce, stejně se už jedná o vedlejší činnost?

  • Josef Cvrček napsal:

   Nemyslím si. To že jste ji příležitostně prodal nemá nic společného s tím, že ji nějaká firma pravidelně používá. To je myslím stejné, jakobyste nafotil příležitostně svatbu a pak si někdo tyto fotografie pravidelně prohlížel či dával na facebook. To už jde mimo Vás, jak s danou fotkou její nový majitel zachází. Jinak by to bylo, kdybyste za toto pravidelné používání fotky onou firmou dostával pravidelnou rentu …

  • renner napsal:

   Pokud jste to udělal na licenční smlouvu (t.j. dle Autorského zákona), pak se obávám, že ano… Daňový poradce by to měl vědět. Navíc ta firma po Vás předpokládám chtěla účetní doklad (buď `faktura` nebo lic. smlouva), těžko Vám dala peníze jen tak na ruku.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.