o focení, jednoduše

Kdy je ten správný čas koupit nový foťák?

starý foťák

Zažil to snad každý fotograf. O čem mluvím?

O dilematu: Koupit nový foťák? Koupit nový objektiv? Pomůže mi to?

Dnes už vím, kdy je ta správná chvíle. Ale trvalo mi to.

Rád se s Vámi o tento poznatek podělím. Jinak koupíte Full frame zrcadlovku za 50 000 Kč a budete jako já zklamaní, že Vám to zas až tak moc nepřineslo 🙂

Naši touhu koupit nové foto vybavení lze jednoduše rozdělit na dva typy.

  1. očekáváme, že s lepším vybavením budeme fotit lepší fotky
  2. řešíme nějaký konkrétní problém, který umíme přesně popsat

Jak poznáme, zda jde o touha prvního nebo druhého?

Stačí otázka:

Co konkrétně řeším za problém, že uvažuji o koupi nového objektivu nebo fotoaparátu?

Když přijde odpověď typu: „Chci mít hezčí fotky“, nebo: „Už mám zastaralý fotoaparát“, pak jde s největší pravděpodobností o touhu prvního typu. I když, pokud je Vašemu fotoaparátu nebo mobilu už 10 let, pak je zamyšlení se nad novým kouskem samozřejmě na místě. Technika se vyvíjí neskutečně vpřed.

Když však přijde odpověď: „Fotím koncerty a mám problém s tím, že fotky jsou příliš zašuměné“, nebo: „Fotím portréty a chci mít ještě více rozmazané pozadí, proto potřebuji objektiv s větší světelností nebo větším ohniskem“, nebo: „Mám rád fotky v protisvětle a vadí mi, že u současného mobilu je v protisvětle velmi špatná kresba“, pak jde o touhu druhého typu.

Všimněte si konkrétnosti. U druhého typu vím, jaký konkrétní problém chci koupí vyřešit.

Proč je touha prvního typu tolik nebezpečná?

Touha prvního typu je totiž zrádná v tom, že koupí nového fotoaparátu nebo objektivu naše touha nebude uspokojena. Lepší foťák, objektiv či mobil sám o sobě nezpůsobí to, že budeme fotit lepší fotky. Způsobí jen dočasnou radost z toho, že jsme si koupili něco nového. Tato radost však brzy vyprchá a znovu se objeví touha. Ta samá. Jenže po něčem ještě lepším. A dražším… Začarovaný kruh, který spolehlivě vysaje vše, co vyděláme.

A jaký je rozdíl mezi prvním a druhým typem?

Touha druhého typu je potřebou vyřešit konkrétní problém. Pokud potřebuji používat vysoké ISO, najdu fotoaparát, kde je to možné, aniž by byla fotka nepřijatelně zašuměná. Pokud fotím mobilem a potřebuji čas od času přiblíž, pořídím si mobil s více objektivy, který to umí. Svůj problém prostě a jednoduše vyřeším. Nebudu pak potřebovat ještě lepší foťák, objektiv či mobil. Můj problém byl vyřešen. Tečka.

Zatímco na touhu prvního typu neexistuje řešení (pozor na ní!), na touhu druhého typu řešení spolehlivě najdeme.

Poznám spolehlivě, že jde o touhu druhého typu?

Ano. Tuhle chvíli jednoznačně poznáte. Je to ta chvíle kdy, když se mne Pepa optá, proč konkrétně chci koupit něco nového, dokážu ihned na první dobrou odpovědět. A nebudu se u toho vykrucovat 🙂

A co když si nejsem jistý, zda jde o první nebo druhý typ?

Jednoduché řešení je si kousek, který si chcete koupit, půjčit za pár stovek v půjčovně. Jděte si s ním zafotit. Pak nad výsledky u počítače přemýšlejte. Je to opravdu o tolik lepší? Stojí mi za to do toho investovat?

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
  1. Tridac napsal:

    No první úvaha asi platí u novějšího fotografa, který hledá zlepšení formou nového těla či objektivu, druhá možnost je v případě, že je již dostatečná znalost toho co fotograf dělá a pak hledá zlepšení orpoti tomu co chce už v dané oblasti. Já to asi dělám trošku jinak obojí. Mám fotoaparát a přemýšlím, že bych si asi představoval kvalitnější fotky, ostrostí, barvou, rychlostí ostřením atd atd, tak si pročtu recenze dostupných kvalitnějších fotoaparátů a pak si je postupně zapůjčuji a fotím chvíli to co dokonale znám a sleduji kde technicky jsem nejlépe, vyberu tělo a pak nic nebrání tomu přizpůsobit objektivy, které není problém si i opět zapůjčit a fotit fotit fotit a hledat to co mi vyhovuje a co i technicky umí splnit to co očekávám.

  2. Zdenek napsal:

    U „skel“, zejména zoomu, jde vývoj velmi rychle, avšak vyplatí se a) počkat si na obsáhlé recenze, jak fotí a jak se která vada projevuje b) jde-li to, nejprve si půjčit, ať to stojí, co to stojí, půjčení může zachránit hodně, hodně peněz. U mobilů, kupodivu, ten vývoj tak rychle nejde – většinou jde o vývoj jen „na papíře“, málokdy dojde z hlediska focení k podstatné změně, někdy jde dokonce o krok zpět – viz mezi iPhone 13 a iPhone 15 nejde vypnout HDR…. Spíše rychleji roste cena, než kvalita foťáků.

  3. pavel napsal:

    Dobrý den,
    asi bych tam zařadil ještě 3 kategorii, když si chci něco koupit jen pro radost, tedy ne pro řešení situace a už vůbec ne pro lepší výsledky. 🙂

    • Anonym napsal:

      Souhlas. v mládí jsem chodil na ryby a ten pocit, když jsem koupil nový prut. A věděl jsem, že ryby na háček skakat sami nebudou.

  4. Zdenka napsal:

    Tak já asi bych chtěla, aby foťák dobře fotil noční oblohu, světla a v horších světelných podmínkách v místnosti. Na normální světlo mi stačí mobil, ale nebere mi pěkně oblohu při západu nebo východu. Je mi líto, že nevidí barvy, jak je vidím já, i když ho různě nahýbám.
    Díky, Pepo, za rozbor!
    Zdenka

  5. LuisCAsh napsal:

    Ale tak zase stary neni novy fotak vite?…mam staru 20rocnu fuji s5600 kompakt co je hracka na ucenie sa, ani keby co sa neda porovnat s panasonic g7 co je dnesny standard medzi bezz. To je to iste ako s gitarami fender akustika a taylor je rozdiel 700eur ale to co sa s tym je ohromby rozdiel.
    Potom s objektivami s ohniskami od 5 a viac neodstrelite pozadie, mozno sa k tomu priblizite ale bez ultra zoomu mozte zabudnut. Treba vediet teoriu to ano min. na par stran zaklady a potom uz len skusat a suhlasim studium je nutne. Ja mam na portret-krajinku 25ku 1.7, 15-150zoom. Viac v podstate na foto hobby travelling, video music review nepotrebujem. V podstate aj tak vsade taham len tu 25ku.15-150 hlavne makro. Takze tak

  6. Roman napsal:

    Asi to nejde takto striktne skatulkovat. Prvni a asi nejdulezitejsi je, jestli fotite pouze pro sebe nebo pro jine. A dale co fotite – sport, svatby, vecerni fotky atd. Pokud fotite pro jine, tak muzete odevzdat horsi fotky (technicky) a rikat, ze Vam to staci, ale staci to vasim zakaznikum? U fotoaparatu je nejdulezitejsi snimac. Je kvalitni, ma velky dynamicky rozsah? lze fotit na vysoke iso? … Vybrat zrcadlovku nebo bezzrcadlovku? Zrcadlovky jsou super, ale casem vam zacne vadit front/back focus a v dnesni dobe uz bezzrcadlovky hodne pokrocily. … ale klidne jeste lze pockat na dalsi generaci bezzrcadlovek. … a pochopitelne kvalitni objektiv – radeji mene objektivu, ale kvalitni. … a nakonec vzdelani (eknihy pana Cvrcka jsou docela dobre). … vzdelavejte se, upgradujte techniku, pokud si na to vydelate focenim, ale nepropadnete bezhlavemu nakupovani. Pokud fotite jen pro sebe a pro radost, tak nemusite mit to nejlepsi a nejdrazsi. Staci kvalitni snimac, par dobrych objektivu a vzdelavat se a fotit.

    • Martin napsal:

      Nejsem prozatím kdoví jaký fotograf, fotím si pro radost, čtu si různé články a pokouším se si z nich něco odnést a chci napsat, že s vámi souhlasím o tom, co jste zde napsal, totiž to, že hodně záleží na snímači a časem si zakoupíte i několik různých objektivů, podle toho, co vás nejvíce baví, krajina, portréty, první pokusy o makro … 🙂
      Přeji všem „dobré světlo“ a zdraví rozum 😊

  7. Roman napsal:

    Platí toto pravidlo i v případě kdy bych chtěl přejít z ultrazoomu na (první) zrcadlovku?

  8. Milan Kubiš napsal:

    Ďakujem za radu, chcel som si kúpiť nový objektív, ale podarilo sa mi cez priateľa zapožičať od jeho objektív, tak zatiaľ nie. Nechám si ten pôvodný ak budem potrebovať, tak si požičiam od toho priateľa. Lákal ma aj nový fotoaparát, teraz si nespomeniem ten nový typ NIKONA, aj to ma prešlo, lebo to ma odhovoril od toho ten priateľ, lebo už chodievam málo foťiť, aby som zbytočne neutratil peniaze.

  9. Petr Jalový napsal:

    Krásně napsané a pravdivé. Já jsem klasický případ varianty 1. Ale. To, že jsem si koupil Canon 85mm, 1,4, který jsem nepotřeboval, odstartovalo moji vášeň pro portrét. To, že jsem si koupil fotoaparát Sony A7 III, který jsem nepotřeboval, způsobilo nové nadšení pro fotografování. Koneckonců tuhle anabázi popisuji zde: https://www.fotografie-petrjalovy.cz/l/recenze-sony-a7-iii/
    Chci tím jen říci, že vše nemusí být jen racionální.

    • Martin napsal:

      I díky vám jsem se něčemu přiučil, děkuji 😊 A dobrá zpráva na konec, odběr na YT rušit nehodlám 😁

  10. Milan napsal:

    ..jj, to dobrý počin, jak ušetřit za nesmyslné výdaje – už jen, si představit, nebo později smutně zjistit, že ten batoh na fotoaparát s objektivy opravdu nosit nehodlám a raději si vezmu onu osvědčenou krabičku do kapsy, nebo dokonce pro většinu % záznamů vystačím se slušným mobilem.. :ol

  11. Anonym napsal:

    Díky za radu, také jsem o tom přemýšlela.

  12. Natália Vesma napsal:

    U mňa ani nie je problém či sa jedná o prvý alebo druhý typ, viem presne, čo chcem fotiť, viem, že môj fotoaparát to lepšie nezachytí, že je potrebná investícia, ale pokiaľ nenašetrím nemám a keď našetrím, musím inam investovať, tak hľadám ako sa dá vylepšiť s tým, čo mám. Tiež si položím otázku, či sa mi oplatí ešte viac investovať, nie som profesionálny fotograf a dajú sa predsa urobiť pekné foto zábery aj s tým, čo mám, v rámci možnosti a samozrejme odborných skúsenosti. Som vďačná za každú inštruktáž, pomoc,… viem mať radosť, keď to viem uplatniť a posunúť sa o krôčik ďalej aj vďaka tejto stránke a vám všetkým… Tak aspoň jeden komentár pridávam, zatiaľ som len sledovala a čítala a samozrejme aj zručnosť naberala…

  13. Petr Vápeník napsal:

    Velmi rozumně napsaný text. I 1. varianta ale může mít celkem šťastný konec – to když dotyčný zpětně pochopí, co mu nový přírůstek nabízí za přidanou hodnotu (pokud samozřejmě taková vůbec existuje) a pustí se právě do toho, ač to původně vůbec neměl v úmyslu, přesně podle osvědčeného hesla „Když musím, tak rád!“ :-). Ať chceme či ne, každý nákup ovlivňuje do značné míry emoce, jíž napáchané škody pak rozum v lepším případě zpětně „pokryje“ nějakým racionálním zdůvodněním. Někdo je v tom na sebe přísnější, jiný méně, někdo má tendenci být přes svůj racionální přístup věčně nespokojený, jiný se naopak dokáže radovat i z výsledků svých nákupních delírií. Ať už toho kdo dosáhne jakkoli, přeji každému co nejvíc radosti a co nejméně zklamání a díky za zajímavý článek.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.