o focení, jednoduše

Kdo drtí ostatní? Canon, Nikon nebo Sony?

jaký vybrat fotoaparát

Předem si řekněme, že neexistují dobré a špatné značky fotoaparátů.
Existují jen fotografové, co umí fotit a ti, kteří to zatím neumí 🙂

Následující grafy ukazují, že trhu jasně dominuje značka Canon.
Trochu se za ní drží ještě značka Nikon, ostatní však zcela zaostávají.

graf tržního podílu výrobců fotoaparátů

graf tržního podílu výrobců fotoaparátů

Co z toho plyne pro nás fotografy? Že pokud budeme chtít kupovat nový fotoaparát, doporučím Vám držet se právě značek Canon a Nikon.
A to hned z několika důvodů:

  • Pokud budeme chtít nějaké příslušenství, pro jaké značky jej budou jeho výrobci primárně vyrábět, co myslíte? Tušíte správně. Pro Canon a pro Nikon. Protože tam mají největší trh. Proto bude vždy trh plný toho nejnovějšího příslušenství právě pro ně, a proto budete mít nejvíce na výběr, pokud se budete držet značek Canon a Nikon.
  • Když budete chtít koupit něco z druhé ruky nebo naopak svůj fotoaparát v budoucnu prodat. Kde bude nejvíce na výběr? O jakou značku bude největší zájem?
  • Hádejte, jakých značek jsou plné foto půjčovny? Ano, když budete chtít jít mimořádně fotit něco, na co nemáte vybavení a budete si jej chtít půjčit,
    se značkou Canon to bude legrace. S Nikonem to ještě také půjde, ale s ostatními už docela často narazíte.

Možná bychom ještě vymysleli další důvody. Ale myslím, že není třeba.
Důležité je, že skvělé fotky vyfotíme s naprosto čímkoliv, když víme jak na to. Pokud máte Sony nebo Pentax, nevadí. Jsou to také úžasné fotoaparáty a určitě neběhejte kvůli grafům výše kupovat Canon nebo Nikon 🙂

Mějte se prima.

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
  1. Anonym napsal:

    když je kvalitní světlo, lze fotit i slabšími fotoapatáty,myslím těmi levnějšími

  2. Jiří napsal:

    Ahoj,je vidět,že hodnocení fotoaparátů je staršího data,Já začínal 6×6 Praktisix pak Pentacon six nezapomenu na ně,hlavně že jsem se zbytečně zbavil špičkových objektivů,neb nikdo netušil,že budou redukce na dnešní moderní přístroje. První na kinofilm byla minolta a tím pádem když jsem přecházel na digitál tak abych si mohl ponechat objektivy první byl Sony A 200 no a následovali Sony A 77 A 77 II,Sony A 850 no a proč to píšu teď jsem přešel na Sony bezzrcadlovku zatím A7R a myslím že tímto Sony nechal konkurenci o parník za sebou když vezmu Sony A 7 III a IV a Sony A 9 a Sony A7 R III a IV Tak co vím jediná konkurence je Nikon Z Prostě na Sony nenechám dopustit až na poměrně dražší objektivy .

  3. Michal Muchotrávka napsal:

    To je pekné! Ja som začínal s Pionýrom v r.1963. Pokračovala smena,liubiteľ, nejaký ruský elektronik, ktorý som veľmi skoro zahodil. Potom to bol zenit Nikon teraz Sony. Ľudia ktorí moje foto vidia tak sa im páčia, ale ja som furt nespokojný. Chcem lepšie!

  4. Luboš napsal:

    Ljubitel, Flexaret, Zenit, Olympus, Canon…… takhle já si fotím 46 let… ? ?

  5. Josef napsal:

    Nelze nevzpomenout klasikovu poučku: Začátečník řeší čím fotit, pokročilý co fotit, mistr řeší už jenom při jakém světle …

  6. tomášschabjuk napsal:

    a ako na tom stoja olympusy?

  7. Anonym napsal:

    Na akom trhu bol robený prieskum uvedený v grafoch ? Európsky, celosvetový alebo ČR ? …

  8. marian napsal:

    Samozrejme, že takéto štatistiky sú zavádzajúce a zaváňajú marketingom. Poďme sa baviť o tom, ktoré auto je najlepšie. Nevynorí sa vám v tej chvíli otázka: Na čo chceš to auto používať? Takže riešiť takto definovaný podiel značky značky na trhu je asi trochu mimo…

  9. Anonym napsal:

    Se Zenitem TTL ta návaznost je kvůli M42 horší ;), ale Canon mi díky adaptéru umožňuje použít Helios a makrokroužky a mohu ostřit do nekonečna. 😀
    (Nic proti Nikonu, každý jen tu svou, má za jedinou.)

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.