o focení, jednoduše

Kde vzít ukázkové fotky

Když jsou pěkné ukázky práce, zájemci o focení se jen hrnou. Jenže, kde vzít ty první ukázkové fotky?

Je to tak trochu začarovaný kruh. Je jedno, zda chceme fotit svatby, reportáže nebo třeba ateliérové snímky rodin. Vždy potřebujeme ukázky práce. Bez nich si nás nikdo nevybere. Jenže abychom měli nějaké ukázky, musíme nejprve někoho nafotit.

Co s tím?

Koho fotit, abych měl ukázkové fotografie?

První, kdo nás napadne, jsou zpravidla kamarádi a rodinní příslušníci. Pokud máte přítele či přítelkyni, která se nechá ráda fotit, pak hurá 🙂

Často však narážíme na nevoli. Řada dospělých lidí nemá zkrátka a jednoduše focení rádo (ono to tak trochu souvisí s tím, že nejsou spokojeni sami se sebou, ale tomu jsem zasvětil jiný projekt, než je tento blog – více najdete na tomto webu).

Máte možnost fotit děti? Myslím malé děti. Takové ty čisté duše, co ještě nemají problém s tím, jak vypadají a s tím, že by to bylo trapné.

Zkuste říci kamarádce, že máte nový fotoaparát a že jí rád(a) nafotíte její děti v parku. Málokterý rodič řekne: „Ne, to je blbý nápad.“

Stejně tak se můžete učit fotit na zvířatech. Nejlepší jsou zvířata, která jsou ochotna chvíli posedět, nebo se pohybují velmi pomalu.

A protože ne každý má doma želvu nebo lenochoda, zkuste se zamyslet, zda někdo nemá cvičeného pejska, který vydrží chvíli sedět nebo ležet.

A co když chci fotit dospělé lidi?

Zkuste sociální sítě. Vážně se nenajde mezi přáteli na facebooku nikdo, kdo do toho s Vámi výměnou za pár pěkných fotek a za zmrzlinu půjde?

A co Váš telefon? Projeďte si seznam lidí, které v něm máte. Ani tam nebude nikdo, kdo by měl zájem o pár pěkných fotek?

A už jste to zkusili? Ne? Myslíte, že je to trapné?

Mám pro Vás však ještě jeden zdroj. Facebook. Najdete na něm určitě spoustu skupin zaměřené na téma „focení za fotky“. Vy získáte fotky, které smíte využívat jako ukázku své práce a modelky (modelové) získají pár fotek do svého portfolia.

Výhoda tohoto je, že můžete dohledat i modelky (modely), kteří již mají s focením zkušenosti, a Vy se tak budete moci soustředit o to více na nastavení fotoaparátu. Takové focení je mnohem snazší, než když fotíte svého kamaráda, kamarádku.

Nevýhoda může být v tom, že zkušenější modelky (modelové) již budou požadovat, abyste měli nějaké své portfolio, než se do spolupráce s Vámi vrhnou.

Možná bude třeba začít s méně zkušenými modely, kteří stejně jako Vy mají potřebu získat pár pěkných fotek, aby si jich začali všímat i pokročilejší fotografové a mohli pak mít ještě hezčí fotky.

Kde získat ukázkové fotky konkrétního žánru?

Pokud jste již ve stádiu, že byste si chtěli focením i příležitostně přivydělat, nebo se jím dokonce živit, budete potřebovat opravdu přesvědčivou ukázku práce pro své potenciální zákazníky.

Jen málokdo si totiž nechá nafotit svou svatbu od fotografa, který mu neukáže ani jednu svatební fotografii. Popravdě, ani maminka s dítětem nepůjde do fotoateliéru, aniž by viděla nějakou pěknou fotku nebo alespoň slyšela od kamarádky, jak skvělý ten fotoateliér je.

Napadají mne hned 3 cesty a věřím, že Vás napadnou i další. Podělte se prosím o ně s ostatními v diskuzi pod tímto článkem.

Obraťte se na profesionála

Tuto cestu mohu jen doporučit. Mne tak jednoduchá věc v mých začátcích vůbec nenapadla. Stejně bych ale na ní neměl odvahu 🙂

Přitom o nic nejde. Napište (nebo zavolejte) několika profesionálům v oboru. Možná na jedno ano uslyšíte devětkrát ne. Ale to je v pořádku. Nemá smysl dělat asistenta někomu, kdo má strach o své know-how.

Přitom žádné odmítnutí si neberte osobně. To není o Vás. Takové „ne“ nemá nic společného s Vámi. Buď už někoho takového onen oslovený fotograf má, nebo ještě nedozrál do takových kvalit, aby dokázal ocenit Vaší pomoc a nebo žije ve strachu ze ztráty zakázek či v jiném strachu. Takové „ne“ je výhradně o něm.

Nabídněte jim spolupráci. Každý rozumný fotograf bude rád, když bude mít asistenta (tím spíš, když za to asistent nic nechce – asistent to dělá kvůli zkušenostem). Má k tomu hned 3 důvody:

a)Asistent mu pomůže s odraznou deskou, držením na dálku odpalovaných blesků, nošením těžké techniky a později, kdo ví, třeba i s focením samotným. A mít člověka, kterému nemusíte neustále opakovat dokola, jak má držet desku a blesk, který už ví, co chcete a navíc mít záda, která nebolí kvůli těžké technice, to je opravdu k nezaplacení.

b) Nabídnout svatebčanům nebo maturantům, že za stejnou cenu jim svatbu nebo ples nafotí dva fotografové místo jednoho, je celkem zajímavá konkurenční výhoda.

c) A navíc, když onen fotograf bude při jednání s potenciálními klienty hovořit o tom, že používá asistenta, bude hned vypadat profesionálněji, než ostatní fotografové, kteří asistenta nepotřebují. A stejně tak stoupne jeho image i při focením samotném. Lidi si budou říkat: „To je těžký profík.“ 🙂

Foťte za hubičku

Touto cestou jsem šel já. Prostě jsem si udělal web, nasadil opravdu nízké ceny (700 Kč za nafocení obřadu a hostiny), jako ukázku dal 5 fotek ze svatby své sestry a světe div se, to stačilo k tomu, že se ozvali první zájemci (dokonce hned 3) a já tak měl možnost získat další ukázky své práce a zkušenosti.

Dnes bych však doporučil volit první cestu, která skýtá ohromnou výhodu v tom, že získáte cenné zkušenosti bez rizika. Jednak Vás to urychlí a posune vpřed (než když si na vše musíte přijít sami) a jednak nenesete žádnou zodpovědnost 🙂

Na stranu druhou, když někdo investuje do fotografa 700 Kč, nejspíš neočekává luxusní fotografie.

Aranžované fotografie

Možná to bude něco stát. Seženete modelku a modela (třeba zrovna na výše zmíněném webu fotopátračka – pokud jim budete ochotni zaplatit pár kaček, najdete opravdu zkušené modelky a modely), v půjčovně půjčíte svatební šaty a oblek a vyrazíte do zámeckého parku (dnes se dají celkem snadno pronajmout i obřadní místnosti).

A fotíte a fotíte a fotíte. A budete mít také ukázky. Sice nepůjde o kompletní reportáž s plačícíma maminkama a babičkama, ale budete mít krásné ukázky portrétních fotek novomanželů, toho, jak si dávají prstýnek a spousty dalších.

A pokud Vám to nebude blbé, tak Vám v jakékoliv restauraci i rádi donesou knedlíčkovou polévku a děravou lžíci 😉

Stejně tak se můžete domluvit s místní kapelou, která trénuje ve sklepě nebo v klubovně, zaplatit pár korun osvětlovači, a za svitu reflektorů v mlhovém oparu (myslím samozřejmě uměle vytvořenou mlhu) vytvořit ukázkové koncertní fotografie.

Kapela do toho jistě půjde zadarmo a kdo ví, když se propojíte se začínajícím osvětlovačem, možná i ten.

Začít s focením není těžké, těžkým si to pouze děláme

Na závěr bych rád napsal to, čemu bych před mnoha lety ve svých začátcích rozhodně neuvěřil.

Není problém si zajistit ukázkové fotografie. Stačí jen trocha fantazie a odvahy.

Problém je v tom, že hledáme problémy. V tom, že se nám nechce, v tom, že nám něco připadá blbý.

Focení není složité. Složitým si jej jen sami děláme.

Tak co, jdete do toho? Získáte své ukázkové fotky?

Napište mi do diskuze, jaké zkušenosti se získáváním ukázkových fotek máte Vy 🙂

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.