o focení, jednoduše

Jiskřivé portréty

jak fotit portrét

Dvě malé tečky, které dokážou z průměrné fotky udělat fotku naprosto skvělou.

Oči, které mají jiskru, jsou mnohem veselejší, atraktivnější, plné energie, vášně a života. Proč? Nevím. Prostě to tak je 🙂 Však posuďte sami.

jak fotit portrét

A jak takovou jiskru v očích udělat?

Jsou dvě cesty. Doporučuji tu první. Ne vždy je ale ta možnost. Tím spíš, když už je fotka dávno na světě a není možnost ji vyfotit znovu. Proto Vám prozradím i tu druhou 🙂

jak fotit portrét

Jiskra v očích není nic jiného, než odraz nějakého zdroje světla. Může to být žárovka, slunko, okno, nebo blesk. Pokud jde o první tři zdroje světla, musíte si portrétovanou osobu vhodně otočit, aby v očích jednoduše měla odlesk vidět. Nejhezčí odlesky jsou ty, které jsou v zorničkách. Odlesky v bělmu nevypadají moc pěkně. A také byste měli vědět, že mnohem lépe vypadají kruhové odlesky, jak obdélníkové. Hezčí tedy bude odlesk od slunka než od obdélníkového okna.

Blesk jsem od ostatních zdrojů světla oddělil. Proč? Protože jej máme na fotoaparátu a pokud jej použijeme, budeme mít odlesk vždy. Tudíž nemusíme řešit, jak si máme portrétovanou osobu natočit. Mimochodem, jsou to právě odlesky v očích, proč doporučuji používat blesk při focení portrétů naprosto vždy. O tom ale více na vysílání, které bude již příští týden. Zde si můžete nechat poslat odkaz na vysílací stránku.

A pokud při focení používáte pro rozptýlení bleskového světla softboxy,
pak lepší odlesky budou ve chvíli, kdy použijete oktagonový (téměř kulatý) softbox, než když použijete obdélníkový softbox. A pokud fotíte s více blesky, pak vězte, že dva odlesky v jednom oku už nejsou nic pěkného a je tedy třeba hledat takové úhly, aby se v očích odrážel jen jeden blesk 😉

A ta druhá cesta?

jak fotit portrét

Když odlesk není, jednoduše si ho namaluji

Přesně tak, jak píšu. Stačí zvolit kulatý štětec, bílou barvu, drobné prolnutí štětce, přiblížit a do každého oka udělat jednu malou tečku. Výsledek nebude tak ohromující, jako skutečný odlesk. Proč?

Protože pokud se v očích odráží nějaký zdroj světla, pak tento zdroj světla zároveň prosvěcuje stíny kolem očí a oči jsou jasnější a živější jako celek. Pokud uděláme odlesk až v počítači, nedojde k prosvícení stínů kolem očí a výsledek tedy bude o něco horší. I když kolikrát mnohem lepší, než když tuto úpravu neuděláme.

První fotka bez jiskry, druhé jsem dodělal v Photoshopu.

Při podobných retuších musíme dávat pozor, abychom neudělali odlesk příliš velký a nápadný. Tím bychom mohli fotku zcela zničit.
Důležitá je přirozenost.

Nevěřte mi ani slovo, hlavně to zítra při focení všechno vyzkoušejte 🙂
A klikněte na tlačítko sdílet, ať se o tomto tipu dozví i Vaši kamarádi.
Určitě jim tím uděláte radost 🙂

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
  1. Pavel napsal:

    Pri vás sa mi páči to, že sa nehráte na niečo čo neexistuje. Napr. ste priznal, že odlesk dorobíte. Mnohí by ho dorobili, ale už by to nikdy nepriznali. Pamätám ako jeden fotograf dal fotku do galérie kde tvrdil, že nie je retušovaná a po dlhej diskusii mu dokázali, že to nielen, že bolo retušované ale bola robená ako HDR. To by samozrejme bolo všetko v poriadku keby netvrdil, že to tak odfotil.

  2. Bogdan napsal:

    Bardzo fajny i przydatny jeśli chodzi o portrety odcinek , rzeczywiście daje pozytywne i znaczące efekty . Pozdrawiam

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.