o focení, jednoduše

Jaký monitor na úpravu fotek?

jaký monitor na úpravu fotek?

Upravujete fotografie? A chcete je upravovat opravdu kvalitně a rychle? Chcete šetřit svůj zrak? A chcete mít z úpravy fotek opravdový požitek?

Pak je na čase vybrat kvalitní monitor. A nebojte se, nepůjde o příliš vysokou investici.
Za fotoaparáty a objektivy utrácíme mnohem více. Kvalita fotografie však závisí i na její úpravě a zde fotografové paradoxně celkem šetří.

Vyberte správnou technologii displeje a budete mít vyhráno!

Většina levných monitorů je pro úpravu fotografií zcela nevhodná. Může za to jejich velká svítivost i kontrast. Podání barev nebývá moc věrné a občas se dokonce mění se změnou úhlu pohledu na monitor. Bohužel se těmito monitory osazuje i velká část notebooků.

Pokud chcete vsadit na jistotu, vyberte technologii IPS. Podání barev je výborné! Jsem si jistý, že Vás kvalita zobrazení Vašich fotek mile překvapí!

Navíc, ceny nejsou až tak vysoké. Kvalitní 24“ monitor s touto technologií od firmy DELL koupíte do 5000 Kč.

jaký monitor na úpravu fotek?

Větší neznamená lepší!

Velikost vybírejte podle toho, z jaké vzdálenosti budete na monitor koukat. Já osobně upravuji na 22“monitoru a je zcela vyhovující. Mám ho před sebou cca 50 cm.

Pokud chcete mít ještě o něco větší komfort, pak zvolte uhlopříčku 24“. U ještě větších monitorů by se Vám však mohlo stát, že se v nich budete ztrácet nebo si vykroutíte
hlavu 🙂 To jak budete přehlížet z jedné strany na druhou.

Pro větší monitory je tedy dobré mít opravdu velký pracovní stůl. Jinak by svou velikostí ergonomii Vaší práce spíše zhoršily, než zlepšily.

Doporučuji minimálně rozlišení 1920 na 1080 bodů.

Kterou značku monitoru na úpravu fotek?

Osobně jsem maximálně spokojený se značkou Eizo a Nec. Fotografové kolem mne často používají značku Dell a též jsou s ní spokojeni. Z těchto značek je Eizo nejdražší a Dell nejlevnější.

Mám však vedle sebe Eizo FlaxScan S2243W a Nec MultiSync P221W, kdy Nec stál 2/3 toho, co Eizo a nevidím v nich absolutně žádný rozdíl. Dokonce i design je téměř identický 🙂

Je důležitá doba odezvy monitoru?

Pro úpravu fotek rozhodně není. Tento parametr můžete tedy při výběru monitoru vypustit. Je důležitý v případě, že byste chtěli hrát akční hry.

Má smysl monitor kalibrovat?

Na základě vlastní zkušenosti mohu směle říci, že pro fotografa to smysl nemá. Proč? To by bylo na další článek. A tak se můžeme rovnou domluvit, že jej v dohledné době napíšu 🙂

Kolik tedy bude stát vhodný monitor na úpravu fotek?

Dnes je v nabídce celá řada těchto kvalitních monitorů v cenách od 4000 Kč do 10 000 Kč. To je ve srovnání s tím, co stojí objektivy a fotoaparáty celkem nízká částka.

A jaké jsou Vaše zkušenosti s monitory? Napište mi dolů do diskuze.

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
  1. Kamila napsal:

    Dobrý den, pane Cvrčku, potřebuji nový monitor, jaký byste prosím doporučil v cenové relaci 4000-6000,-? Upravuji hlavně produktové fotografie. Četla jsem zde komentáře, ale vzhledem k elektronice, která jde rychle dopředu, tak doporučovaný monitor z roku 2016 je už starší a určitě se najde něco novějšího 🙂 Budu moc ráda a vděčná za případné tipy. Děkuji a přeji krásné Velikonoce.

  2. Tommy napsal:

    za me jedine Samsung, ted na ne maji super slevy v Alze

  3. magda napsal:

    Dobrý den,

    uvažuju o novém monitoru za cca 10-12 000 a silně zvažuju https://www.covybrat.cz/recenze-acer-h277hu/ . Máte s ním někdo zkušenost? Acer jako značku mám ráda, ale spíše jsem od ní měla levnější věci …

    • Šemík napsal:

      Ahoj, už ho máš doma?
      Rozhoduju se mezi ním a BenQ GL2450HM, tak uvítám každou radu :).
      BenQ má fajn recenze na různých serverech, ale nevím o něm nic přímo od zákazníku.
      Díky moc.

  4. Luboš napsal:

    Jako hlavní monitor používám Flatron uhlopříčka 60 cm, rozlišení 1920×1080 a druhý 48 cm rozlišení to samé. Na prvním fotku upravují a na druhém je originál. Výhoda – vydím hned výsledek. Pro kalibraci lze s netu stáhnout RGB obrazec s kterým nastavím jak barvy tak geometrii. Oba monitory mají snímač vnějšího světla tak reagují na okolní světlo (svit displeje.

  5. Kája napsal:

    Dobrý den. Moc nefotím, ale přesto jsem si říkala, že tady mi určitě někdo pomůže. Chtěla bych monitor na filmy hlavně. A aby stál maximálně 6000 a nebyl moc velký. Koukala jsem na různé stránky a třeba tady https://vas-pomocnik.cz/test-pc-monitoru/ se mi líbí ty od HP. Tak by mě zajímaly nějaký tipy. Děkuju.

  6. Tom napsal:

    Můžu otázku mám herní Asus rog IPS obrazovku utahnu ještě monitor? Nebo se to bude sekat jak kráva…

  7. Emanuel Kos napsal:

    Když je tu dost šikulů, tak se zeptám.
    Jaký by jste vybrali LCD monitor z této nabídky? V rozmezí 3 až 4 tisíce. Mám tam kupón na tisícovku slevu….

    • Josef Cvrček napsal:

      Dobrý den, Šimone.

      Podle mých zkušeností není 27″ monitor vůbec vhodný. Alespoň ne s full HD rozlišením. Důležitá je hustota rozlišení na palec „PPI“, tyto monitory jí mají 82 bodů na jeden palec. To znamená, že z blízka by se Vám obraz jevil dosti čtverečkovaný. Obecně se tyto monitory používají na hry či sledování filmů, kde má uživatel od monitoru větší odstup. U těch 24″ bych viděl jako vítěze jednoznačně DELL S2415H.

      Jinak za sebe mohu doporučit

      DELL U2515H s rozlišením 2560×1440. Tam je hustota 117 PPI. (9000,-)
      DELL P2416D se stejným rozlišením. Hustota PPI lehce vyšší. (7300,-)
      BenQ BL2420PT se stejným rozlišením a hustotou PPI jako předchozí model. (5900,-) Na všechny uvedené monitory by měla být 3 roky záruka. Berte to prosím spíše jako můj pohled na věc. Také je dobré mít pro monitory s vyšším roulišením průměrně výkonný PC, s HDMI či DVI výstupem.

      Mějte hezký den!

      • Jiří Vičan napsal:

        Dobrý den pane Cvrček,
        rozhoduji se mezi monitorem Dell U2515H a Dell UP2516D. Rozlišení a cena v podstatě stejná, Dell UP2516D však zvládá větší rozsah barev Adobe RGB. Zatím fotím pouze pro zábavu, prezentace většinou web a nějaká fotokniha a kalendář za rok. Má Adobe RGB pro mně uplatnění? Co jsem si přečetl, tak tento prostor používají profesionální fotografové pro velké tisky a reklamní účely.

        Děkuji a přeji hezký den!

  8. Jindras napsal:

    Taky bych potřeboval poradit.Jsem začátečník a potřeboval bych radu při výběru monitoru na úpravu fotografií a sem tam střih domácího videa v HD kvalitě.Fotím Nikonem D90 .Jsem začátečník.Díval jsem se na Dell U2412M , U2415 , U2515 a P2416D . Poraďte,který by byl pro mě vhodný.Může být i od jiných značek,který se hodí na úpravu fotek.Mám PC 4jádro,grafika NVIDIA Quadro 2000 , výstupy DVI a Display port,.Cena monitoru tak do 8000,-kč i když U2515 je dražší.Ještě se chci zeptat jestli je lepší už rozlišení 2560×1440 než 1920×1200 a poměr stran 16:10,než 16:9 pro moje účely. Pročítám recenze uživatelů a 100 lidí 100 názorů.Díky za rady.

    • Josef Cvrček napsal:

      hezký den, dle mne to nemá smysl řešit, rozdíly budou minimálně a jak jste psal, každý řekne něco jiného – už jen to značí, že není žádný monitor, který by ty ostatní v něčem jednoznačně převyšoval 🙂

      • Jindras napsal:

        Dal by jste mi typ.Máte s tím více zkušeností.Já si kupuji první monitor.Nechci zbytečně moc utrácet,radši bych investoval do objektivu.Jsem amatér a fotím syna a rodinu,sem tam krajinu a co mě zaujme.Sem tam dtřih videa.Nechci utrácet za drahý monitor.Díky za radu 🙂

      • Josef Cvrček napsal:

        Kupte ten nejlevnější z těch, co jste vypsal – pokud má IPS technologii a rozlišení alespoň 1920 na 1080 bodů, bude to super monitor.

      • Jindras napsal:

        Díky moc za radu.

  9. Marcel napsal:

    Dovolím si trochu nesouhlasit s několika uvedenými fakty.
    Velikost obrazovky: osobně používám pro grafiku Eizo CG222W 22″ a pro běžnou práci mám další 2 monitory 27″ vedle sebe, tedy tři monitory a jsem spokojený. Nejde o to jak je velká fotka kterou upravuji, ale kde nacpu vše okolo Photoshopu aby mi nic nepřekáželo na fotce. Ale monitory nemám pouze pro úpravu fotek ale i jinou práci mimo Eizo, to si šetřím opravdu pro fotky.
    Není Eizo jako Eizo: S2243W je spíše lepší kancelářský monitor jak pro profesionální úpravu. U řady FlexScan se ani neuvádí gamut tak předpokládám sRGB a možná něco +. Grafická řada má AdobeRGB což pro většinu úprav i stačí. Ale pokud fotím do JPEG s nastavením AdobeRGB na přístroji tak logicky nezobrazím věrně barvy.
    Kalibrace: na toto téma již bylo mnoho řečeno, mnoho fotografů s tímto operuje ale mnoho jich o kalibraci nemá ani páru. Zkalibrovaný monitor je základ pro vytváření podkladů pro třetí stranu. Jedná se v podstatě o standard kterým se eliminuje nesprávné podáni barvy. Ale kalibrace není pouze o nastavení barev ale i gama křivky což je rovněž dost podstatná záležitost.
    Pokud se orientujete ve správě barev tak se nestane, že zmateně nastavíte v grafickém software na profil sRGB AdobeRGB a potom se nestačíte divit, co leze s tiskárny.

    S2243W ano, ale fotit do sRGB a zkalibrovat monitor rovněž na sRGB. Většina fotolabů naštěstí právě sRGB vyžaduje tak tímto nic nezkazíte.

  10. Honza napsal:

    Už nějakou dobu se snažím přijít na to jak tisknout svoje fotografie, aby na papíře vypadali stejně jako na mém LCD. Pleťovka nebyla šedožlutá, tmavá, červené a zelené odstíny se alespoň přibližovali.

    Tolik času stráveného nad tím jestli barevný prostor Adobe RGB či stačí SRGB a jaké LCD co jej umí zobrazit, jestli pro tisk teplota 5000K a jinak 6500K, jestli hardwarová kalibrace nebo stačí softwarová, jaký software pro náhled upravených fotografií a následné nastavení Windows po instalaci ICC profilu.

    Pořídíte si kvalitní IPS LCD u mě Eizo CS 230ka (dle zastoupení Eiza vhodný pouze pro náhled fotografií a prezentaci na webu pač nezobrazuje kompletní Adobe RGB prostor) včetně softwaru ColorNavigator, kalibrační sondu (samozřejmě ne v ceně LCD monitoru), všechno nastavíte dle standartů tak jak to má být, pak odnesete fotky do fotolabu a výsledek je jedna velká tragédie, dost často se na to nedá dívat. Naprostý rozdíl pleťovky o barevných odstínech ani nemluvím.

    Souhlas s tím, že pro bězného uživatele na úpravu fotek jakýkoliv IPS LCD nikoliv TN a už vůbec né notebook s výjimkou Apple.

    Kalibrace určitě ano ikdyž u TN panelů se nedá očekávat extra výsledek, alespoň jakž takž doladíte bílý bod (bílá není do modra). Nicméně mám pocit, že to má smysl jen pokud máte doma lepší fototiskárnu, papíry a tisknete si to sami, ten tisk si doladíte.

    Ve fotolabu mají různé tiskové profily pro různé fotopapíry zobrazí se jim to na luxusních ProfiLCD co doma obyčejný amatér nemá a celé to mají kalibrované profi spektrofotometry a prostě to vyleze nějak a jak to se dozvíte až si prijdete pro fotky.
    Takže je to možná úplně jedno jak vidíte fotku na svém LCD doma (i třeba kalibrovaném dostupnou sondou) když v Labu ji vidí jinak a jinak vytisknou.

    Nakonec jsem Já nakalibroval stejně 2 Eiza CS u mě a CG u známého kde se tisklo na profitiskárně velký jak mandl a výsledek byl celkem Ok. Tuhle možnost ale každý nemá.

    Pokud se v něčem mýlím opravte mě, rád si doplním své znalosti jakožto amatér a nikoliv profesionál…

    • TB napsal:

      Ohledně minilabu:
      a) měli by nabízet ICC profil svého zařízení, který si můžeš načíst do svého programu na úpravu fotek (jak to správně používat v Photoshopu je tak na cca půl dne vysvětlování).
      b) k němu i pro kontrolu referenční fotku z toho minilabu.
      c) nikdy to nebude na 100% shodné, protože i chemie v automatu minilabu má svůj život a i když je automaticky hlídána, tak při dostříknutí vývojky nebo regenerátu je chemie lehce žravější a těsně před ním naopak lehce slabší a toto se obvykle děje automaticky po nějakých cyklech času nebo počtu projetých fotek nebo kombinace obojího. Plus aktuální šarže fotopapíru apod.
      d) ve slušném minilabu (i když ty rejpaly nemají moc rádi a stojí Tě to víc peňez) si to necháš vyjet poprvé a pak si řekneš co s tím za korekce bys ještě rád a necháš si to vyjet podruhé nebo potřetí a pak už to bývá ono.
      e) konkrétní laby zde nechci jmenovat kvůli reklamě, ale toto se ti podaří jen při ochotě personálu v provozovně, kde ten minilab přímo stojí a je tam zrovna i ten člověk který ho obsluhuje včetně korekcí fotek.

  11. Ales napsal:

    Ahoj,
    ďakujem za informácie v článku. Veľmi mi pomohli a uľahčili situáciu s monitorom. Doteraz som používal „japonca“ iiyama a bol som s ním maximálne spokojný. Žiaľ pred pár týždňami mu začali blikať niektoré pixely a stále ich je viac. Takže zrejme budem musieť pozrieť niečo nové 🙂

  12. TB napsal:

    Ohledně kalibrace musím za sebe říct, že je hodně dobré si nějakým zkušebním snímkem ověřit zda „nevypaluje bílou“ a „nezalévá černou“. U nás v digitálním minilabu na to např. dávají zdarma zkušební fotku jako výstup i jako data.
    Vyšší řady DELL, NEC i EIZO se prodávají už předkalibrované což je určitě krok k lepšímu.

    Pokud s bílou a černou problémy jsou tak rozhodně kalibrovat, abych na výstupech nebyl překvapen fleky v téměř bílých barvách nebo naopak nebyl naštvaný ze slabé černé (dyť to na monitoru bylo černé jak bota). Obrázek škály sem vložit neumím, ale je to RGB černá v rozsahu 0-100% a pokud máte už ještě ve 20% jasně bílou nebo už v 70-80% jednolitou černou, tak to není dobře. Na druhou stranu kalibrace je už jakýsi krok do vyšších sfér a na objasnění problematiky kolem se pořádají jedno- i vícedenní kurzy. Celé to pokračuje správným nastavením v systému kde pracujete, volbou okolního osvětlení atd. Při laické kalibraci se vám může i stát, že starší typy kalibračních sond už neumí měřit v rozsahu některých lepších displejů a výsledek je pak dost podivný.

  13. Roman napsal:

    Kalibrácia ? jednoznačne áno
    Je pravda že dnešné monitory (Eizo, NEC, DELL,…) sú už fabricky kalibrované a vybavené slušnou vernostou farieb.
    Mám dva monitory vedla seba jeden EIZO 10bit a druhý NEC 1990 12bit. a aj po kalibrácii je viditelný rozdiel v prospech 12 bit monitoru.
    Bez kalibrácie by sa nedalo na dvoch monitoroch pracovať, lebo by bol posun farieb medzi nimi viditeľný z niekoľkých metrov. V jednom beží program a na druhom monitore NEC náhlad fotografie.
    Kalibráciou sa dotiahnú hlavne detaily v svetlách a tieňoch čo je pre prácu na fotografiach kľúčové.
    Kalibrácia má zmysel aj pre lacné notebooky a TN monitory (apoň raz a odložiť si ICC profil).
    Viem že teraz vela ludí nebude so mnou súhlasiť ale zo skúsenosti viem že ked sa nakalibruje notebook na 6500k tak zmizne ten hnusný modrý nádych, vylepšia sa hlavne tiene a aj na TN dostane fotografia život. V žiadnom prípade ale nenahradí kvalitný monitor IPS alebo PVA.

  14. Josef Košař napsal:

    Používám Dell Ultrasharp 24″ naprostá spokojenost s barvou i úhlem.

    • Jindras napsal:

      O jaký přesně model 24″ se jedná.Taky se poohlížím po novém monitoru na úpravu fotek.

  15. Co hovoríte na iMac ? Napríklad 27 palcov ? napsal:

    jancisalon@gmail.com

  16. Jaroslav Tremko napsal:

    iiyama – monitory od teto značky používám v práci i doma, spokojenost .

  17. Petr Homola napsal:

    Tak to jsem tedy hodně zvědavej na ty důvody proč monitor nekalibrovat. Pokud to někdo myslí s focením trochu vážně, tak bez kalibrace monitoru to nejde. Vím o čem mluvím. Leda že bych si koupil kompakt do dvou tisíc a fotil domácí mazlíčky.

    • Jíra napsal:

      Přesně…kalibrovat se musí pokud chceš tisk tak jak má být… souhlasím

    • Bára napsal:

      Dobrý den, můžete mi prosím pomoct s kalibrací mého monitoru? Někdo mě s mým problémem odkázal sem na pana Cvrčka, ale rada – kupte si lepší monitor, mi fakt nepomůže….
      Děkuji

      • Josef Cvrček napsal:

        Hezký den Báro. Netrapte se kalibrací v rizím slova smyslu. Vyberte si jeden minilab, který Vám sedí, nechte si v něm vyvolat pár fotek (ideálně bez automatických úprav – je třeba říci obsluze), a pak podle tisků dolaďte monitor.

        Jakékoliv hardwarové kalibrace jsou příliš náročné, příliš drahé (musíte mít na to opravdu lepší monitor, sondu) a navíc, nejsou zkalibrované minilaby. Lidé si pak prohlíží fotky na jiných nezkalibrovaných monitorech a pod nezkalibrovaným světlem. Prostě to nemá pro drtivou většinu fotografů smysl.

      • Peter napsal:

        Súhlasím, aj pre pokročilejšieho amatéra stačí softnastavenie. Veď, fotky amatérov pozerá len úzky okruh „raz“ zvedavých známych. Mnoho fotografov uverejní na stránkach svoje fotky v rôzne, náročne upravených montážach vo photoschope a pod. Takže aj tak už nie sú verné prirodzenému pohľadu. Ale prečo nie.
        Tu nepíšem o profíkoch. Tí majú iné kritériá. Tak si myslím, že je dobré mať slušnú grafickú kartu a priemerný monitor, hoci tu uvádzaný.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.