Tento příběh není o tom, jakou konkrétní brašnu vybrat. Je o tom, jaké strasti a útrapy mne s fotografickými brašnami potkaly během mé fotografické praxe. Neopakujte chyby, které již udělali tisíce fotografů před Vámi. Včetně mne 🙂
Představte si, že jste fotografický batoh. Takový malý, roztomilý, pevný a černý batoh, který visí mezi řadou batohů a čeká na to, až si ho někdo koupí a donese domů.
Najednou po Vás sáhne ruka, kterou ani moc nezajímá, jak vypadáte. Nejdůležitější pro ni je, že jste za polovic.
Kdybyste uměli mluvit, vychrlili byste ze sebe řadu výhod, které ona ruka Vaší koupí získá a určitě byste obhájili, že máte mnohem vyšší hodnotu, než kolik je napsáno na cedulce visící na Vašem jediném uchu (mimochodem tom samém uchu, za které Vás ta ruka drží).
Nevadí, mluvit sice neumíte, ale vše za Vás řekne řádně vyškolený prodavač a ještě přidá něco navíc.
Jste nadšení a těšíte se, až si Vás ta nová ruka odnese domů a vloží do Vás svůj milovaný fotoaparát. Však to je také Vaše jediná životní vize. Chránit tento fotoaparát s nasazením vlastního života.
Nejprve vše běží, jak má. Dostanete do své péče fotoaparát, dva objektivy, dvě karty a dvě baterie. Asi si Vás vybral nějaký osvícený fotograf, že má téměř vše dvakrát. Dokonce ve Vás zbylo i trochu místa. Třeba na nový objektiv.
Jenže, za pár týdnů Vás pohltí nepředstavitelný stres. Proč? Toto poslední prázdné místo zmizí. Váš majitel si totiž koupil pár fotografických filtrů.
Najednou si uvědomujete: „A co když bude chtít koupit ještě něco? Kam to dá? Nebudu už pak malý a docela zbytečný batoh?“
A to ještě netušíte, že Váš majitel prožívá také peklo. Neuvěřitelně ho z Vás bolí záda.
Že něco opravdu není v pořádku poznáte až ve chvíli, kdy Vás Váš fotograf začíná strkat do nějakého obyčejného turistického batohu někam na hluboké dno. Taková potupa. Aby toho nebylo málo, přihodí na Vás ještě těžkou lahev s vodou, sáček se svačinou a doklady s telefonem.
Chvíli Vám to trvá, ale už chápete. Váš fotograf totiž řeší toto dilema: „A kam mám asi jako dát svačinu a vodu? A kam mám dát doklady a telefon? Do háje, vždyť dva batohy na jedny záda nedám!“
V tu chvíli si přejete být ne batohem, ale brašnou přes rameno. Jak by se Vám to krásně žilo. Hezky byste se kývali, byli byste svému fotografovi vždy po ruce (nemusel by Vás sundávat ve chvíli, kdy něco potřebuje nebo naopak už nepotřebuje) …
A samozřejmě, po předchozích zkušenostech si přejete být větší brašnou na rameno, aby ve Vás bylo dost místa.
Vlastně, byli byste jako brašna i mnohem elegantnější. Váš fotograf často fotí plesy, svatby a jiné společenské události. A k saku i košili byste se rozhodně hodili více jako brašna, než jako batoh.
A jak už to tak bývá, stalo se. Váš fotograf Vás zavřel do skříně a přinesl si domů novou, krásnou, velkou vínovou brašnu přes rameno. Ta nespravedlnost!
Koukáte malým otvorem ve skříni a docela si přejete, aby se tato brašna co nejdříve roztrhala nebo ji někdo ukradl.
Nic z toho se však nestalo.
Nicméně, když tak tiše sedíte ve skříni, slyšíte, jak si Váš fotograf čím dál častěji a hlasitěji stěžuje. Do jeho brašny se sice vše vejde, ale ukrutně ho bolí záda. Ještě více, než když nosil Vás.
Mnete si ruce (ale jen pomyslně, protože jako foto batoh žádné nemáte) a najednou si uvědomujete: Ono není zas tak špatné být batohem 🙂
Sice má fotograf ve své brašně vše neustále po ruce, ale ta zátěž na jedno rameno, ta mu opravdu ničí zdraví.
A s úsměvem pozorujete, jak Váš fotograf opět sahá po turistickém batohu s tím rozdílem, že místo Vás tentokrát na hluboké dno vkládá svou novou brašnu přes rameno.
Nyní je na Vás, zda si vyberete brašnu nebo batoh. Avšak vždy prosím myslete na to, že Vaše výbava se dozajista hodně rozroste a že je fajn mít kam dát i klíče, doklady, telefon, svačinu, pití popř. pláštěnku.
Nebývá potíž v tom, že by batohy a brašny nebyly kvalitní a nevydržely. Potíž bývá v tom, že se brzy stávají proklatě malými.
Zda budete preferovat elegantní brašnu, kdy je vždy vše po ruce, byť na úkor bolavých zad, nebo raději batoh, který při focení hodně zdržuje a omezuje Vás v tom, že již druhý batoh na záda nedáte (avšak pokud má kvalitní záda, neničí Vaše zdraví), to už je na Vás.
Budu rád i za Vaše zkušenosti s brašnami a batohy všeho druhu. Pište mi je dolů pod tento příspěvek.
Nehodí se mi ani brašna ani batoh,i když zatím používám obojí.Batoh není nic moc hlavně v létě,při delších tůrách se docela zpotí záda.Brašna zase sklouzává z ramene,dávat ji přes hlavu není nejpohodlnější,a různé fixační popruhy také nejsou nic moc.Takže uvažuji spíše o nějakém bytelnějším pásku do pasu,na kterém by byla napravo-jsem pravák-brašna na foťák,brašna na objektiv,nejlépe s kapsami na filtry a baterie,na levé straně pak zavěšený monopod(mně stačí) a láhev s pitím,vepředu pak kapsy na doklady,klíče,mobil,vzadu powerbanka.Je to řešení asi pro málokoho,v mém případě pro použití s ultrazoomem a telekonvertorem na jednodenní výlety po českých kopcích,hradech a zoologických zahradách
Problém jsem dlouho řešil také. Mám doma jednu menší brašnu, jede fotobatoh jen na jedno rameno a také jsem se snažil si z klasického turistického batohu udělat fotobatoh tím, že jsem vše ukládal do pouzder….. nadmíru jsem spokojený s tímto řešením a mohu jen doporučit:
https://www.fotoskoda.cz/manfrotto-off-road-hiker-30l-sedy-fotobatoh/
Kvalitní zádový systém i bederní pás, foťák okamžitě v pohotovosti s tím, že stačí batoh zhoupnout na jedno rameno a otevřít kapsu, a dostatek místa na pití, svíču a bundu. Jedinou výtkou je to, že by mohl mít větší množství drobných kapsiček.
Bolavým zádům se dá předejít i tím, že se zaměříme na více kompaktní zařízení. Sám jsem před časem řešil výběr a nakonec jsem zvolil bezzrcadlovku Fuji a jsem velmi spokojený. Hlavně s kvalitou objektivů (i když některé nejsou již tak kompaktní jak bych si přál :-))
Každá rada je cenná a vďaka všetkým, ktorí sa podelia so svojimi skúsenosťami. Moja prvá kúpa bola ešte horšia. Vôbec som nerozmýšľala nad taškou, či batohom. Ako amatér – nadšenec som si kúpila len obal na ochranu fotoaparátu, kde sa nezmestil ani fotoaparát už s väčším objektívom. Takže nasledoval batoh, samozrejme malý. 🙂 Neskôr som do daru dostala veľkú tašku takmer kufor. V tom čase som nevedela čo s tým. Našťastie som ju nepredala. Časom našla svoje uplatnenie. Teraz v nej mám uložené objektívy a potrebné foto produkty, keď idem fotiť do interiéru. Ale mám aj praktický batoh na ďaleké cesty, kde si môžem dať okrem fotografického vybavenia podľa potreby aj notebook, doklady, vodu, niečo pod zub. Sama som ukážkovým príkladom spomínaného príbehu. Ďakujem za príspevok a teším sa na ďalšie.
Ide o to čo idem fotiť. Ak svadbu, beriem brašnu, pretože tá sa jednoducho naloží do auta a je to. Ak idem do hôr a chcem si tam niečo nafotiť, mám batoh. Dokonca mám aj malú brašnu cez rameno na bicykel.
Okrem iného batoh čo mám je prispôsobený tak, že sa dá popruh prepnúť krížom a otváracie časti pre vybratie fotoaparátu sú ako spredu tak aj zboku.
Takže asi sa nedá jednoznačne určiť čo je najlepšie a či je to konečné rozhodnutie. Inak napísané je to krásne.
Ďakujem za príjemný príspevok 🙂