o focení, jednoduše

Jak vnést do fotek klid, pohodu a harmonii?

negativní prostor

Negativní prostor. Ano. Tak málo stačí a z Vaší fotky bude vyzařovat pohoda, klid, uvolněnost, harmonie. Co to ale je ten negativní prostor?

Je to prázdné místo bez kresby. Rozmazané pozadí, vodní hladina, obloha. Podívejte se na ukázky a rovnou u nich přemýšlejte, zda z fotek opravdu vyzařuje pohodička 🙂

Jak moc negativního prostoru mít na své fotografii?

Hodně. Jen tak dosáhneme pocitu pohody a harmonie.

Stejně důležitý je ale i objekt zájmu

Mít na fotce jen negativní prostor, to by nikam nevedlo. Je velmi důležité mít na ní i objekt zájmu. Něco, u čeho si každý divák řekne: „Aha, tak proto to fotil.“

Hlavní objekt zájmu může být klidně malý. Může to být strom, člověk, lavička, loď… Na tom nezáleží. Díky negativnímu prostoru navíc tento objekt fantasticky vynikne.

Foťte oblohu

Je to osvědčený trik, jak mít na fotce hodně negativního prostoru. A nebojte se věnovat obloze opravdu velký prostor. Tady máte ukázky. Jak se Vám líbí? Je to opravdu umělecké a originální, pojetí, co říkáte?

Hodně oblohy dostaneme do fotky tak, že fotíme od země, z podhledu. Můžeme si i najít pěkný horizont a fotit něco nebo někoho na horizontu.

Foťte mlhu

Právě mlha je skvělou příležitostí, jak vnést do fotografie velký negativní prostor. A pak že se nedá fotit za každého počasí…

Foťte sníh

To sice není úplně aktuální téma, ale až bude, tak je to skvělá příležitost jak vnést do fotografie negativní prostor 🙂

Negativní prostor rozmazáním

Pokud se povede hodně dobře rozmazat pozadí, vzniká také zajímavý negativní prostor. Jen nesmí být pozadí moc strakaté, aby rozmazání vedlo spíše k jednolité ploše. Nejkrásnější pak bývají makro fotografie. U nich je pozadí často rozmazané opravdu dokonale.

Negativní prostor v ateliéru

S negativním prostorem se pracuje i v ateliérech při focení portrétů či produktů. Bílé či jakékoliv barevné pozadí jsou ve své podstatě také negativním prostorem. Nebojte se ho nechat na fotografii také více, než bývá zvykem 🙂

Korekce expozice

Při focení fotek s velkým negativním prostorem bude často třeba použít korekci expozice do plusových hodnot. To však uvidíte při focení sami 😉

To je vše 🙂 Takhle je to jednoduché. Líbil se Vám tento tip? Tak klikněte na sdílet či pošlete e-mailem link, ať se tento tip dostane i k Vašim kamarádům. Určitě ocení, že jim takto pomůžete.

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
  1. Elena napsal:

    Dobry den, clanek se mi moc libi. Chci se zeptat, odkud jsou ukazkove fotografie? Dekuji.

  2. Marie napsal:

    Děkuji mnohokrát za krásné ukázky a zkušenosti, Pepo. Mějte se hezky. Marie

  3. Petr napsal:

    Díky za inspiraci

  4. Anonym napsal:

    Zdravím, a děkuji moc, opět je krása v jednoduchosti. Jen si to uvědomit :-).

  5. Špaček Ladislav napsal:

    Dobrý den.
    Jak málo stačí,aby vzniklo něco nádherného.
    Musí se ale vždy vědět,jak na to.
    Děkuji.

  6. Pepo, negativní prostor mne hodně oslovil! V přírodě jsem nějak intuitivně fotila hodně oblohy, ale ta fotka s mlhou…. to je úžasné! Moc díky za inspiraci a SUPER tip pro použití negativního prostoru i pro focení portrétu!
    Krásné léto a mnoho krásných fotek!
    Alena K 🍀🍀🍀

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.