o focení, jednoduše

Jak ušetřit při nákupu foto příslušenství?

Autor tohoto článku: Rosťa Kutěj

Každý, kdo se fotografii věnuje, ví, že samotné tělo zrcadlovky a objektiv mu obvykle nestačí k tomu, aby mohl fotografovat.

Musím hned v úvodu konstatovat, že to co napíšu, si můžete přebrat po svém. Můžete zkusit ušetřit stejně, jako šetřím já. Nebo se na to můžete vykašlat a dávat své peníze těm, kteří vás v podstatě okrádají. Neb oni nakupují na stejných místech, jen si ke zboží přidají někdy i 500 a více procent marže.

Je jasné, že obchodník musí být z něčeho živ. Má spousty povinností, musí platit daně, clo, drží záruku. Ale na to mu u zboží ze zdrojů, které vám ukážu, stačí cca 100 procent marže. Chci také zdůraznit, že nejsem nijak obchodně propojen s žádnou firmou, kterou zde zmíním.

Je potřeba říct, že existují věci, které bych mimo oficiální zdroje nikdy nekoupil. Jsou to zejména těla zrcadlovek, objektivy, filtry, stativy anebo brašny a paměťové karty.

U filtru jsem udělal jednu jedinou výjimku. Chtěl jsem fotografovat infra fotky a kvalitní infra filtr stál tehdy více než 4000 korun. Koupil jsem za 8 dolarů laciný UV filtr, vyndal z něj sklo, překecal jsem paní v optice, aby mi do něj zabrousila infra filtr Cokin, který stál 800 korun a měl jsem rovnocenný infra filtr za čtvrtinu ceny značkového.

V případě těl nebo objektivů nejsou dnes ceny v zahraničí obvykle tak výhodné, aby se vyplácelo sem zboží individuálně vozit. Za to, že například v USA můžete DSLR koupit se zárukou pouhých 90 dní, to opravdu nestojí (ano, jsou země, kde je takto krátká záruka).

Pojďme se podívat na věci, které se podle mého skromného názoru vyplatí koupit neznačkové, nebo v zahraničí.

battery-gripSkvělým příkladem jsou bateriové gripy a baterie. Zatímco originální grip pro například Nikon D600 stojí od 6000 korun, jeho neoriginální sourozenec se dá sehnat za cenu 1790 korun. Několik let používám gripy značky Meike a Aputure (ty i prodávám, stačí se zeptat) a nemám s nimi jediný problém. Originální baterka pro stejný fotoaparát vyjde na cca 1400 korun. Neoriginální vyjde na cca 500 korun. Prodávají je například obchody avacom.cz nebo trx.cz. I tyto baterie používám řadu let a nemám s nimi jediný problém. Dokonce i životnost a výdrž je stejná nebo podobná originálu. Autonabíječka na tyto baterie se dá sehnat za cca 7,5 dolaru. Originální autonabíječka stojí cca 900 korun.

Dalším artiklem jsou drátové spouště. Originální vyjde na cca 700 korun. Neoriginál stojí 5 dolarů. Ani tady jsem si nikdy nevšiml rozdílu.  A i tyto spouště prodávám, stačí říct.

Dobrým příkladem toho, že ušetřit se dá na všem, jsou například dálková radiové odpalovače Aputure. Možná je někteří z vás měli na workshopu u Pepy v rukou. Vězte, že všechny jsou ode mě, jsem daleko levnější než velcí prodejci a tyto hračky celkem rozumě fungují.

Uvedu ještě několik příkladů cen, které jsou běžné v našich obchodech. Očnice na Nikon D300 stojí cca 350 korun. Proč? Za co?? Za kousek plastu?? Sehnat se dá za 3,5 dolaru. Krytka objektivu Nikon stojí cca 700 korun. I více. Sehnat se dá za 8 dolarů. Včetně nápisu Nikon.

Velkým boomem jsou dnes alternativní popruhy k aparátkům. Nevím jak vy, ale já nesnáším originální popruhy. Jsou těsné, dřou, nepruží. Řešením jsou Quick Strap popruhy. V Čechách je koupíte od mnoha značek za ceny od cca 300 do 1800 korun. Sehnat se ovšem dají za 11 dolarů. Ano, mají nevýhodu, člověk musí hlídat šroubek, aby mu neupadl aparátek. Ale to musí dělat u všech. I u těch nejdražších, a pokud nějaký prodejce tvrdí, že ne tak bezostyšně lže.

Možná vás napadlo, proč uvádím ceny v dolarech. To je prosté. Za dolary totiž nakupuji. A vy můžete také. Je to opravdu velice jednoduché. Většinu zboží, jehož ceny uvádím v dolarech, nakupuji na portál www.dx.com. Jde o obchodní portál, který sídlí v Číně a kde nakoupíte téměř vše. Znám lidi, kteří tam kupují oblečení. Svého času jsem tam ve velkém nakupovat USB Bluetooth moduly. Neb za dolar? Nekup to… když u nás stály v té doby ty opravdu levné 350 korun.

Způsob nákupu je jednoduchý. Najdete si věc, kterou chcete koupit. Vyhledáte ji, pomocí mnoha způsobů zaplatíte a čekáte, až vám zboží dorazí domů. Poštovné je zdarma. Je jedno, jestli nakoupíte za dolar, nebo za 20 dolarů. Platit se dá kartou, pomocí PayPal a několika dalšími metodami, které neznám. Proto o nich nebudu psát.

Není čeho se bát, platby jsou zabezpečené a dx.com je jeden z největších světových prodejců. Zboží mimo to nemusí pocházet z obávané (nevím proč) Číny, ale například z Kanady nebo Austrálie.

Nevýhoda je jedna. U nás když objednáte zboží, obvykle druhý den dorazí. Tady můžete čekat i týdny. Mnohdy se balík na dlouhé dny „zasekne“ na letišti v Praze. Můj poslední balík šel z Číny do Prahy dva dny. Již deset dní leží v Praze. A není cesta jak to zrychlit. Je to daní za to, že máte poštovné zadarmo. Zásadní věc, kterou je při nákupu na dx.com potřeba hlídat je hodnota zboží. Pro státy mimo EU platí bezcelní limit pouhých 22 dolarů. Nakoupíte li za více, počítejte s tím, že na letišti v Praze může být zásilka otevřena a doplatíte clo a DPH. Zase pokud je poštovné zdarma, není problém poslat si deset balíků…

Není potřeba se bát ani reklamací. Stalo se mi, že místo popruhu mi přišla nějaká folie na tablet. Nafotil jsem obálku, zboží napsal na dx.com a po dvou dnech mi řekli, že zadarmo posílají popruh a folii si mám nechat. Umíte si toto představit u našich prodejců? Já ne. Každému, kdo by chtěl nákup na dx.com jsem ochoten pomoci s výběrem zboží.

Existuje ještě jedna varianta. Tou je nákup na portálu ebay.com. Pokud si vyberete jeho Britskou odnož, najdete tam to samé co na dx.com. Nevýhodou je vyšší cena. Ano, tušíte to správně, lidé v Británii nakupují na dx.com a prodávají dál. Výhodou je rychlost dodání a hlavně se díky tomu, že obě země jsou v EU, se vyhnete celnímu řízení.

Co myslíte, stojí to za to? Pokud budete mít zájem, popíšu další způsoby a příklady, jak při nákupech ušetřit.

Rosta Kutěj

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
  1. Tram tam napsal:

    Jasně že originál příslušenství je dražší, ale marže nikdy NIKDY nepřesáhne 100%

    Při výpočtu marže v procentech představuje prodejní cena základ 100 %, a proto výsledek nemůže překročit hranici 100 %.

    Pokud je nákupní cena zboží 50 Kč a prodejní 200 Kč, je marže 75%

  2. Roman Herink napsal:

    Hezký večer Pepo. Rád bych se s Vámi poradil nebo prodiskutoval jaký pořídit fotoaparát. Chtěl bych od Canonu a rovnou zrcadlovku v rozmezí 15 až 25 tisíc Kč

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.