o focení, jednoduše

Jak ostřit při focení? Ostřící body

jak používat ostřící body, jak správně ostřit

první díl o ostření naleznete zde

Co jsou to ostřící body

Všechny digitální zrcadlovky mají několik ostřících bodů. Některé jen 3, jiné třeba 50. Práce s nimi je ale ve všech případech totožná. Najdete je v hledáčku.

jak ostřit pomocí ostřících bodů

Kompakty a fotoaparáty v mobilu se chovají trochu specificky, ale čtěte dál. I u nich lze jasně určit, na co mají ostřit.

Z fabriky jsou všechny zrcadlovky nastaveny na tzv. „automatický výběr ostřících bodů“.  Fotoaparát se tak nějak sám rozhoduje, na co ve scéně zaostří. Zpravidla to bývá nejbližší objekt.

Jenže, co když nechci zaostřit na vázu v popředí ale na člověka za stolem, který je od fotoaparátu dále?

ostřící body a jejich použití, návod

Stačí vybrat vhodný ostřící bod.

Jakmile stisknete spoušť do první fáze, fotoaparát zaostří právě na to, co se nachází pod tímto vybraným ostřícím bodem. Vyberte tedy bod mířící ideálně na obličej onoho člověka za stolem a uvidíte, že fotoaparát po namáčknutí spouště zaostří přímo na něj.

A váza s květinou (v závislosti na hloubce ostrosti) může být v popředí i rozmazaná.

Jak vybrat ostřící body?

To bude hodně záležet na Vašem typu fotoaparátu. Pojďme nejprve na zrcadlovky.

U značek Canon hledejte následující ikonku:

hledejte tuto ikonu pro volbu ostřících bodů

Stiskněte tuto ikonu a točte kolečkem. Uvidíte, jak se vybírají ostřící body jeden po druhém. Pokud máte chuť se vrátit zpět na automatickou volbu ostřících bodů, stačí točit tak dlouho, až se rozsvítí všechny ostřící body. To je právě ona automatická volba.

U Nikonu je nejprve v menu nutné nastavit tzv. AF Area Mode na Single-point AF. Implicitně je tam nastaveno Auto-area AF.

ostření na zrcadlovce nikon, menu

U pokročilých modelů Nikon k tomu slouží samostatný přepínač (viz následující obrázek).

jak ostřit pomocí ostřících bodů

Pak můžete pomocí šipek vybrat kterýkoliv ostřící bod. Máte-li chuť se vrátit opět do automatické volby ostřících bodů, musíte opět v menu nastavit Auto-area AF nebo přepnout přepínač zpět na příslušnou ikonu.

jak používat ostřící body, jak správně ostřit

No a jak jsou na tom kompakty? Některé z nich také mají ostřící body, které lze vybrat. Jiné mají jen jediný ostřící bod, který lze na displeji šipkami posouvat. Přesunete si ho tedy na místo, které má být ostré.

A některé kompakty a mobily mají dotykový displej. Prostě ťuknete na to, co má být ostré, a fotoaparát tam zaostří. Dává to smysl?

Pár postřehů k ostřícím bodům

Ostřící body hledejte vždy v menu a v pokročilých režimech focení. V automatických nebudou povoleny.

Prostřední ostřící bod ostří nejrychleji.

Jak tedy ostřit na objekt v klidu?

Pokud fotíte kompaktem nebo mobilem, který má dotykový displej, klikněte na to, co má být ostré. Hotovo, nic víc.

Pokud máte k dispozici ostřící body, vyzkoušejte následující postup:

1) Přepněte režim ostření na AF-S nebo na One Shot (podle značky fotoaparátu).

2) Používejte jen prostřední ostřící bod. Proč? Protože ostří zdaleka nejrychleji. Navolte tedy prostřední ostřící bod.

3) A jak zajistím, že budu mít na scéně ostré, co chci? Vždyť přeci nechci mít vždy ostrý právě prostředek fotografie? Jednoduše. Namiřte prostřední ostřící bod na to, co má být ostré. Třeba na oko. Namáčkněte spoušť do první fáze. Jakmile fotoaparát zaostří, překomponujte. Jinými slovy mějte spoušť neustále stisknutou v první fázi a pohněte s fotoaparátem libovolně tak, aby kompozice odpovídala Vašemu záměru. I když nyní prostřední ostřící bod již nemíří na to, na co jste původně ostřili, nic se neděje. Stisknutím spouště do první fáze jsme ostření tzv. zaaretovali a nyní už fotoaparát neostří. Leda bychom spoušť pustili a znovu zmáčkli. Když ji ale nepustíme a jen domáčkneme do druhé fáze, bude ostré právě ono oko, na které jsme si „předostřili“.

Toto určitě vyzkoušejte. Je to dobrý trik a mnohem rychlejší, než je neustálé měnění ostřících bodů.

Proč má tedy fotoaparát tolik ostřících bodů?

To je jednoduché. Někomu více vyhovuje vybírat ostřící body, jinému využívat jen prostřední a překomponovávat.

Ostřící body ale určitě využijete při fotografování ze stativu.

Představte si, že Vám prostřední bod nemíří na to, co má být ostré. Je nelogické natáčet celý fotoaparát i se stativem, abyste dosáhli toho, že prostřední bod míří na to, co má být ostré, namačkávat spoušť a pak vracet stativ do původního stavu a spoušť domačkávat. V tuto chvíli bude určitě snazší i rychlejší vybrat jiný ostřící bod, který míří právě na to, co má být ostré.

A co nám ještě chybí říci k ostření?

Při ostření na objekty v klidu byste měli mít téměř stoprocentní úspěšnost. To se nedá říci o ostření na pohyblivé objekty. Ale o tom zase příště.

Čas od času se může stát, že i když jste ostřili dobře, nebude na fotce ostré to, co jste si přáli. Stává se to zejména u levnějších objektivů. Objektiv prostě a jednoduše nepochopitelně „proostří“. Pokud by tento jev nastával příliš často, zkuste se obrátit na servis. A pokud máte pocit, že Váš objektiv pravidelně ostří o trochu dále nebo blíže, než kam jste ostřili, obraťte se na servis, aby Vám jej seřídili. Pokročilé fotoaparáty mají toto seřizování v sobě (v menu Vašeho fotoaparátu nastavíte posun roviny zaostření – fotoaparát si pamatuje, pro který objektiv to je, není třeba se obávat, že si tím rozhodíte ostření u jiných objektivů).

Jak ostřit při focení? – díl 1.

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
  1. Ivan napsal:

    Musím se připojit ku chvále předřečníka. 😊
    Jedním bodem ostřím už 45 let a až do přečtení mi nebylo jasné k čemu více bodů.
    Hlavní záhada však zůstává. Až nyní po těch všech letech mám tak dvě procenta fotek neostrých. Vesměs krajiny, kde se ostří na vzdálenou zeleň, ale ne jednolitou. Paradoxem je, že to je až nyní, s foťákem, který při úspěšném zaostření pípne a rámeček zezelená. To jsem nikdy neměl, ale ani ty špatně zaostřené fotky. Podotýkám, že v běžném denním světle. No, možná navštívim ten servis. 📷😔

  2. Robert Prokes napsal:

    velice pekne napsano…trochu jsem si to zopakoval, co je vlastne vsechno mozne …osobne jsem nakonec z 99% pripadu (jinak rucne) skoncil u jednoho prostredniho bodu, je to nejrychlejsi a uz takto ostrim 15 let

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.