o focení, jednoduše

Jak na fotografování koncertů – díl 2.

Pokračování článku, který pro Vás připravil Milan Říský. První díl si můžete přečíst zde.

Jak na fotografování koncertů II. – Milan Říský

Kde fotit a co s sebou?

Focení v klubu

Pro fotografa, který nemá za zády žádné médium, je focení v klubu tím nejsnazším způsobem, jak si koncertní fotografii vyzkoušet. Bohužel často také tím nejobtížnějším. Na většinu koncertů v klubu fotoaparát bez problémů pronesete, ovšem velká část koncertů není dobře nasvícena a fotograf se potýká s opravdu nízkou hladinou světla. S sebou by si tedy měl přibalit opravdu světelné objektivy (ideálně max 2,8). Toto řeším pevnými skly, které jsou ideálním kompromisem. Hladina ISO, se kterou pracuji, je v mnoha případech 800, někdy i 2500. Klubové koncerty jsou zároveň jedny z mála, kde bych se nebál vytáhnout blesk a mírně si scénu přisvětlil. Ostatně v případě, že musím z koncertu přinést fotku do tisku, tak to i dělám, není-li jiné východisko.

Focení v halách a na stadionech

Fotit koncerty ve velkých prostorech, hokejových halách a všemožných podobných prostorech bývá pro začátečníka problém. Často u vstupu narazíte na ochranku, která kontroluje tašky a v tomto případě se může vybavení jevit jako potíž. I přesto jsou koncerty, na které není problém fotoaparát dostat. Vždy je důležité sledovat pokyny pořadatele před koncertem.

milan - krystof

V případě, že nejste na koncert akreditování a přesto se vám podaří na místě fotit, je třeba počítat s tím, že budete fotit z větší dálky, než akreditovaní fotografové. Tudíž se vyplatí buď přijít včas a dostat se blíž pódiu, nebo fotit s teleobjektivem. V druhém případě získáte často lepší perspektivu, než fotografové pod pódiem – ti totiž často fotí z velkého podhledu a odnášejí si sbírku krásných nosních dírek.

Focení na festivalech a venkovních akcích

jak-fotit-koncert-4Fotit na festivalu či venkovní akci je asi nejsnazší. Kapely často hrají již od poledních hodin, světla je všude dostatek. Tady je třeba dávat naopak pozor na přepaly na muzikantech. Je jedno zda budete fotit festival jako návštěvník nebo jako akreditovaný, na naprostou většinu se nedá doporučit snad nic jiného než objektiv 70-200/2.8, který je nedílnou součástí výbavy každého festivalového fotografa.

Hodí se však předem zjistit, zda vás do areálu pustí s aparátem. Jsou tolerantní festivaly (Metalfest), stejně jako opačné extrémy, kde vám hrozí odebrání akreditace za focení mimo povolená místa (Rock im Park).

Milan Říský

https://www.facebook.com/rizekfoto

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.