o focení, jednoduše

Jak fotografové fotografují a prodavači prodávají

Když si nevíte při výběru fotoaparátu či příslušenství rady, nechoďte se ptát prodavačů. Pravděpodobnost, že narazíte na poctivce, je limitně rovná nule.

Prodavače dělím na 2 základní typy.

S prvním se můžete zpravidla potkat ve větších prodejnách (Datart, Electroworld … ). Jsou to lidi celkem šikovní, ale nejsou specialisti na foto techniku a už vůbec nejsou aktivními fotografy. Neumí tedy od srdíčka poradit. Jen jednou mi kdosi v Datartu poradil dobře: „Já být Vámi, tak to tu nekupuji, tamhle to je o třetinu levnější.“ Nevím ale, zda už není za svou poctivost bez práce.

S druhým případem se setkáte v menších obchodech, specializovaných na foto techniku. Často fotografické technice již rozumí a umí to použít proti vám. Prodávají to, co mají skladem, nikoliv to co je pro Vás nejlepší. A prodávají i to, co nepotřebujete.

Nebo se Vám už někdy stalo, že by Vám chlapík v obchodě řekl: „Nekupujte ten UV filtr, nebudete ho potřebovat.“ Nebo: „Na čištění objektivu Vám bude stačit mikrovláknová utěrka, kterou si čistíte brýle.“

Kdepak, místo toho Vás budou přesvědčovat: „Ještě si kupte UV filtr, je levný a chrání objektiv před poškozením.“ „K čištění objektivů je dobrý tenhle ofukovací balónek, štěteček a ještě nezapomeňte na tuhle speciální vodičku“ (nápadně připomínající iron, ale 10x dražší).

Jak by se měl prodavač ptát správně? „Fotíte rallye? Jestli ano, tak je tu nebezpečí, že by Vám létající kamínky od aut mohli poškodit objektiv. Zkuste zvážit koupi UV filtru.“

Víte, focením se živím už několik let. K fotoaparátu a objektivům se nechovám vůbec pěkně. Pro mne je to něco jako lopata pro zedníka. Když jsem zapálen do focení reportáže, nekoukám na to, zda dávám objektivy do brašny s krytkou nebo bez. Kolikrát jsem se i přistihl, že byly objektivy položené mimo brašnu (na stole, na zemi, prostě všude). Ještě nikdy se mé objektivy nepoškrábaly. Nemohlo by to být třeba tím, že přední čočky mají na sobě odolné vrstvy proti poškrábání? 🙂

A teď mi asi dáte za pravdu. Už jste někdy poškrábali při čištění zrcadlo nebo okno? Tak proč byste měli kupovat ofukovací balónky a štětečky?! Proč byste si měli poškrábat zrovna objektiv, který je mimochodem mnohem odolnější, než zrcadlo? Jasně, nesmíte na něm drhnout písek. Ale ofouknout jej umím i pusou a nepotřebuji balónek za 200 Kč.

A podobné to je s dalším a dalším příslušenstvím. Lidé, co koupili pláštěnky, přišli na to, že se s tím stejně nedá fotit. Použitelné filtry jsou asi jen 3 (myslím tím typy filtrů). Přesto se jich nabízí desítky. Krytky LCD obrazovek jen zhorší viditelnost. A mohli bychom pokračovat dále.

Víte co si myslím? Že hodně fotografů je „netrpělivých“. Čekají, že z ničeho nic začnou pěkně fotit. Kupují drahou techniku, protože si myslí, že s ní budou mít lepší výsledky. Když nemají pěkné fotky, nepřipouští si, že je to nejspíš tím, že málo fotí, nebo že teprve začínají. Místo toho, aby byli trpěliví, hledají chybu opět ve své foto výbavě a dokupují nesmysly. Někteří i píší své chytré postřehy do nejrůznějších fór, jak je tohle a tomto k ničemu a že zaručeně musíte mít to a to. A tahle „netrpělivost“ je zlatým rájem pro výrobce a prodejce.

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
 1. Jirka napsal:

  Hezký den mám jeden takovy dotaz všude možně jsem hledal na internetu ale nikde jsem odpověď na svoji otázku nenašel problém je v tom že při častém používání fotoaparátu se mě stává že se mi odlepuje gumová ručka na rukojeti fotoaparátu samozřejmě když si to chci nechat opravit tak oprava je vždycky moc drahá a já jsem se Vás chtěl zeptat jestli neznáte nějakou učinnou radu jak bych mohl tomuhle problému předcházet jelikož jste profesionální fotograf tak možná máte s tím nějaké zkušenosti mě bylo akorát řečeno že ta gumová ručka se odlepuje protože jak se na to pořád hmatá rukou tak se ta guma vytáhne a pak se odlepí ale nikdo mi nedokázal poradit jak tomuhle mám předcházet možná že s tím zkušenosti máte tak mi prosím poraďte děkuji

  • Josef Cvrček napsal:

   Hezký den Jiří, bohužel s tím nemám zkušenosit. Jako profesionál jsme kupoval velmi drahé a kvalitní vybavení, kde se toto nestávalo. Kdysi mne na jednom objektivu Tamron zlobilo pogumování, díky kterému se dalo objektivem otáčet a měnit ohniskovou vzdálenost. Také se roztáhlo a začalo se protáčet. Protože šlo o levný objektiv, koupil jsme jiný a neřešil jsem to. Omlouvám se, že neumím pomoci.

 2. Lucie napsal:

  Dobrý den, Josefe,
  děkuji za pěkný článek, k tématu „jak se nenechat napálit“. Přidám vlastní zkušenost, když jsem prvně šla kupovat zrcadlovku a také jsem šla do prvního obchodu (myslím, že OKAY elektro) a na dotaz, zda mají nějaké zrcadlovky mi bylo odpovězeno: „a s tím ještě někdo fotí?“ :-), takže asi tak…
  Pěkný den a ostré fotky všem, Lucie

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.