o focení, jednoduše

Jak fotit siluety?

Někdy vzniknou tak nějak samy, jindy, když je chceme mít, tak je ne a ne získat. Jak na ně? Tak to je přesně v tomto článku.

Protisvětlo? Kde ho vzít?

Jediné, co potřebujeme ke špičkové siluetě, je protisvětlo. Čím větší, tím lepší. Při focení venku je dokonalým protisvětlem obloha. Tedy, když fotíme směrem k slunku 🙂

Zde ale pozor, nefoťme slunko, když je příliš ostré. Polední slunko by nám jednak mohlo poničit fotoaparát a v horším případě i zrak. Nezapomínejme,
že objektiv je optika, tedy něco jako dalekohled! Pokud však slunko vychází nebo zapadá, pak se nemusíme bát namířit objektiv přímo na něj.

Je na to jednoduchá pomůcka. Pokud zvládneme koukat na slunko i bez slunečních brýlí a nevadí nám to, pak jej můžeme i fotit 🙂

Máme tedy 3 možnosti: Fotit při svítání či západu, nebo slunko zakrýt objektem, který fotíme, a nebo slunko ze scény zcela vynechat.

A pak už je to jen na naší fantazii. Můžeme fotit siluety lidí, objektů i přírody.

Při svítání a západu slunka máme tu obrovskou výhodu, ž eje slunko nízko nad obzorem a můžeme vyfotit téměř libovolný objekt jako siluetu. Když je slunko vysoko, musíme pak fotit z podhledu a fotky už nebývají tak pěkné.

Všimněte si, že siluetám sluší jednoduchost. Často je fotím z podhledu, protože tak dostanu za fotografované lidi a objekty více oblohy, tedy protisvětla.

Rozpoznatelnost

Na první dobrou musí být z tvaru siluety zřejmé, co jsme fotili. Objekt musí být rozpoznatelný. Vybírejme proto tvary, které lze jednoznačně identifikovat. Člověk, pes, loď, větev stromu, hory…

Pozor na doteky!

Pokud je na fotografii více objektů, pozor na jejich vzájemné doteky. Pokud by se větev stromu dotýkala lodě, vznikla by silueta neurčitého tvaru. Pokazili bychom tedy jednoduchost a rozpoznatelnost. Pro mozek diváka je nesmírně náročné poznat, co je jeden objekt, co druhý, kde jeden končí a kde druhý začíná. Taková fotka pak nesklidí tak velký ohlas, jak by mohla, pokud by na ní nebyl dodek.

A jak nastavit fotoaparát na focení siluet?

Do automatiky.
Cože?
Vážně 🙂

Automatika v prudkém protisvětle udělá siluetu, ani nebudete vědět jak.

Pokud přeci jen chceme fotit v pokročilejších režimech, můžeme klidně použít i režim priorita clony nebo času. I v těchto režimech vznikne silueta sama. Stačí jen dobré protisvětlo. Siluetě můžeme i trochu pomoci tím, že nastavíme korekci expozice do záporných hodnot (cca -1EV, někdy i větších).

No a stejně tak můžeme fotit i v manuálním režimu, kde nastavíme fotoaparát tak, aby expozimetr ukazoval opět lehce do záporu.

Ještě, že máme ty náhledy a můžeme vše ihned dle potřeby upravit 🙂
Korekci pak lze dle potřeby zvětšit nebo zmenšit, aby naše fotka byla opravdu delikatesní.

A jak fotit siluety v interiéru?

Zde je již těžší vykouzlit to správné protisvětlo. Ano, lze použít opět oblohu, pokud fotíme proti oknu.

Jinak se bude hodit hodně silná lampa, nebo ještě lépe, studiový blesk.

Je už na Vás, zda blesk schováte za objekt, který budete fotit, nebo jej dáte dozadu, ale trochu do strany mimo scénu (viz schéma – zde dva zdroje, blesky se softboxem).

A fotit siluety lze i mobilem!

Vlastně to je naprosto jednoduché. Dnešní mobily umí skvělé věci. Někdy je třeba trochu ztmavit expozici. Jak, to Vás naučím v tomto online tréninku (a samozřejmě ohromné množství dalších postupů a vychytávek, o kterých se moc neví)

Klikněte zde pro podrobné informace o tréninku Jak fotit dokonalé fotky mobilem

A teď hurá do akce a do terénu! Těším se na Vaše fotografie siluet 🙂

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
  1. Ivana napsal:

    Děkuji za skvělé tipy….:)

  2. Hana napsal:

    Nádherné, děkuji za inspiraci………Kirnerová

  3. Marcela napsal:

    Bajecne,moc dekuji,vyzkousim.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.