o focení, jednoduše

Jak fotit portrét v ateliéru?

Víte, jak jsem fotil tyto portréty? Není na tom nic složitého a dnes Vám dám konkrétní návod, jak takové portréty můžete vyfotit i Vy 🙂 Všimněte si, že jsou stejně nasvícené.

jak fotit glamour a akt v ateliéru, dilueta jak-fotit-portret-silueta-2

Návod jak fotit podobné portréty

Všechny tyto portréty jsem fotil na černém fotografickém pozadí v ateliéru. K vyfocení podobných snímků budete potřebovat dvě záblesková světla, ideálně se strip boxem, což je úzký a vysoký soft box. Jeho velká výhoda je v tom, že nasvítí jak hlavu, tak nohy.

Každé zábleskové světlo umístěte na jednu stranu za fotografovaný portrét a vytočte směrem na jeho záda. V ateliéru, kde fotím, je za mnou (tedy za fotografem) bílá zeď. je to znázorněno i na schématu níže. V tomto případě je to výhoda, protože se trocha světla od ní odráží zpět na portrétovanou osobu a trochu ji prosvítí obličej. Díky této zdi pak tedy není striktně ve tmě.

Takže budu fotit portrét v protisvětle?

podrobné schéma rozestavěné zábleskových světel pro focení krásných siluet

Ano, budete tedy fotit portrét v protisvětle. Pokud budete mít jen základní objektiv nebo ty levné pevné světelné padesátky, pravděpodobně bude fotografie nepoužitelná. Musíte pak hledat vhodný úhel, aby na fotce nebyly nějaké divné odlesky a aby kresba byla přijatelná. S trochu lepšími objektivy to ale bude naprosto v pohodě.

Podívejte se na schéma, to bude názornější, než tisíc slov. Kliknutím na toto schéma si jej zvětšíte.

Jak mám nastavit blesky?

Především oba na stejný výkon. jinak by jedna půlka portrétu byla nasvícena více než druhá. Doporučuji spíš menší výkon, aby protisvětlo nebylo příliš intenzivní a v případě horších objektivů se tak neponičila kresba. Se zábleskovými světly si i trochu hrajte, zkoušejte je dávat i více do stran. Různé úhly budou dávat různé výsledky. I se mi líbí, když fotím portrét z profilu, jak je to na schématu výše. Má pak totiž trochu nasvícený i obličej.

Jak mám nastavit foťák?

Protože budete fotit v ateliéru, tak do zcela manuálního režimu. Světla bude myslím dost, tak ISO klidně na hodnotu 100. Čas tak na hodnotu 1/125 (v závislosti i na ohnisku, kterým fotíte) a clonové číslo alespoň na hodnotu 7.

Přeci jen jde o protisvětlo a bylo by škoda, aby fotografie nebyla pěkná kvůli nějaké optické vadě jako je aberace. S clonovými čísly mezi hodnotou 7 a 15 tyto optické vady eliminujete na minimum. Nezapomeňte, že protisvětlo je na Vaši optiku snad nejnáročnější možná scéna.

Lze takto fotit i děti?

Ano, pokud přemýšlíte, jak netradičně fotit děti, zkuste přesně tento návod. Jen bude asi třeba, aby Vám děti někdo držel na místě, přesně uprostřed plátna. Pokud by někam utekly, už by nebyly rovnoměrně nasvícené z obou stran. Konec konců se podívejte, jak takové fotografie dětí vypadají.

jak-fotit-deti-ateliér

jak na fotografování dětí v ateliéru, netradiční fotky

 

Vyzkoušejte tento návod i na těhotenské fotografie!

těhotenská fotografie v ateliéru silueta

V jednoduchosti je síla. Díky tomuto svícení vyniknou krásné křivky těhotných maminek a takovéto fotky zaručeně sklidí úspěch. Podobným fotkám moc sluší černobílé provedení.

Pokud by Vám blesky nasvěcovaly i černé pozadí, byla by celá fotka zkažená. V tom případě doporučuji, aby stál model od pozadí co nejdále a vy jste mohli blesky vytočit více do prostoru. Stoprocentně sundejte všechny filtry. I UV filtr. Vyvarujete se tak zbytečným odleskům.

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
  1. Dana napsal:

    Děkuji za článek, ale když nemám atelier, černé pozadí a žádné přídavné blesky tak nemůžu fotit siluety? Jedná se o naprosto domácí prostředí a foťák Nikon D 60. Děkuji za odpověď ev.radu.

  2. Milan Duffek napsal:

    Super inspirace,ted jsme vyzkouseli a konecne mam zajimavou fotecku s prckem 🙂
    Diky moc za inspirujici clanek a celkove za spoustu uzitecnych rad.
    M.D. Plzen

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.