o focení, jednoduše

Hloubka ostrosti – jak na ni

V tomto článku se dozvíte, jak rozmazat popředí či pozadí, případně jak mít toho na fotografii co nejvíce ostrého. Nebudeme detailně řešit proč to tak je, jen si jednoduše řekneme jak na to :). Zbytečné vědomosti by Vás zbytečně rozptylovaly a odváděly by Vaší pozornost od podstaty věci.

Na schématu vidíte, co je hloubka ostrosti.

co je to hloubka ostrosti u fotografie

Tento článek je výňatkem z e-booku Jak správně nastavit fotoaparát v jakékoliv situaci. E-book naleznete zde.

Když fotíte, tak je určitý prostor, ve kterém jsou věci ostré. Všechny věci, které jsou k Vám blíže, nebo naopak od tohoto prostoru dále, jsou rozmazané. Často je tento prostor tak velký, že je vše ostré. Pak jde o velkou hloubku ostrosti. Když fotíte s mobilem nebo kompaktem, je hloubka opravdu většinou tak velká, že je vše ostré. S oběma přístroji se pozadí téměř nedá rozostřit. Se zrcadlovkou ale budete moci čarovat. Uvidíte.

Chci mít rozmazané popředí, pozadí, nebo oboje

Hloubku ostrosti ovlivňují především 2 věci. Jak moc je otevřená resp. Zavřená clona a jak moc máte velkou nebo malou ohniskovou vzdálenost (přiblíženo nebo oddáleno).

Největšího rozmazání pozadí nebo popředí dosáhnete tehdy, když nastavíte v režimu priorita clony co nejmenší clonové číslo (to otevře clonu). Zároveň s tím co nejvíce nazoomujte (přibližte). Pokud se Vám nevejde do scény to, co tam chcete mít, couvněte.

Z výše uvedeného vyplývá hned několik důležitých závěrů. Lépe půjde rozmazat pozadí popř. popředí objektivem s větší ohniskovou vzdáleností (teleobjektivy, vzpomeňte na kapitolu o ohniskové vzdálenosti – ideální je 70 – 200 mm).

A lépe jde rozmazat pozadí s objektivy, na kterých lze nastavit co nejnižší clonové číslo. Ideálně 2,8 nebo ještě menší. Hovoříme o světelných objektivech. To, jaké lze nastavit nejmenší a největší clonové číslo závisí na objektivu, nikoliv na fotoaparátu.

Ideální by tedy byl světelný teleobjektiv. Jenže na ten si je třeba našetřit alespoň 30 000 Kč.

I se základním objektivem (17-55mm) lze ale pozadí rozostřit. Vyzkoušejte. Jděte ven a vyfoťte kamaráda, kamarádku. Co nejvíce přibližte, nastavte co nejmenší clonové číslo (někdy to může být třeba i 5,6 nebo vyšší, stačí v režimu P točit kolečkem a najít trojici s nejmenším clonovým číslem) a vyfoťte jen hlavu. Pozadí by mělo být rozmazané. To konec konců vidíte i v hledáčku ještě před stisknutím spouště.

Se základním objektivem se však pozadí rozostří špatně a někdy to nejde vůbec! S teleobjektivem naopak bude pozadí rozostřené skoro pokaždé.

Chci mít vše ostré

Pak nastavte větší clonové číslo. Něco mezi 7 – 15. Pokud máte pokročilý kompakt, pravděpodobně nebude umět tak velká clonová čísla. Zvolte tedy největší, které umí.

V případě zrcadlovek se vyvarujte největším clonovým číslům. Nevedou již k ostřejší fotografii. Nemá smysl popisovat proč. Snad jen tolik, že dochází k rozptylu světla vlivem příliš uzavřené clony.

Fotografujte více ze široka, zbytečně nepřibližujte. No a uvidíte, jak je scéna najednou ostrá.

A v příštím článku si můžete pročíst pár tipů, jak si hrát s hloubkou ostrosti ještě více.

Tento článek je výňatkem z e-booku Jak správně nastavit fotoaparát v jakékoliv situaci. E-book naleznete zde.

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.