o focení, jednoduše

Fotografování skupin

Pokud musíte fotografovat skupinu na ostrém slunci, foťte v protisvětle

Často se mne ptáte, kam při fotografování skupin ostřit. Popravdě, zrovna toto moc neřeším. Skupiny fotografuji převážně na menší ohniskové vzdálenosti a clonová čísla kolem 7. To mi zaručuje dostatečnou hloubku ostrosti. Ostřím pak na prostředek první řady. Pokud by ale šlo o opravdu velkou skupinu skládající se z několika řad, ostřil bych do zhruba třetinové vzdálenosti od první do poslední řady.

A jak skupinu nasvítit? To je opravdu oříšek. Myslím, že základem je mít celou skupinu ve stínu. Když to nejde, tak celou na sluníčku. Nikdy ale nekombinujte. Pak byste neměli šanci. Rozhodně je blbost nutit lidi koukat do ostrého slunce. Mnohem lepší je boční světlo a nejlepší, i když pro fotografa nejsložitější, je protisvětlo. Tváře jsou pak rovnoměrně nasvícené (u bočního světla je půlka přesvícená a půlka tmavá) a navíc vznikají pěkné světelné obrysy kolem postav.

Pokud musíte fotografovat skupinu na ostrém slunci, foťte v protisvětle

Pokud musíte fotografovat skupinu na ostrém slunci, foťte v protisvětle

Co s bleskem? Nedoporučuji jej umisťovat mimo osu fotoaparátu. Pokud by Vás napadlo jej dát do strany (na schématu blesk 1), protože to u portrétního fotografování vřele doporučuji, asi byste se doma u počítače zděsili. Prohlédněte si, kam jdou stíny. Takže už lidi v druhé řadě by byli ve stínu první řady 🙁 Z tohoto hlediska je jediné přípustné světlo to čelní (na schématu blesk 2). Stíny se schovají přímo za první řadu a světlo si tedy najde cestu i k druhé řadě.

Nikdy nepoužívejte při skupinové fotografii boční světlo.

Jak používat blesk při skupinové fotografii?

Pokud je nějaký směr, kam bychom mohli blesk posunout, tak ani doleva, ani doprava, ale nahoru. Čím výše bude, tím snadněji se probojuje i do zadních řad. Pokud ale máte blesk v sáňkách, pak už musíte nahoru i vy s fotoaparátem 🙂

Přikládám ještě jedno schéma. Pokud máte skupinku třeba na schodech, vzdálenější řady jsou výše a výše, pak vyklopte záblesk tak, aby mířil přímo na poslední řadu. Tentokrát jde o schéma z bočního pohledu. Nejvíce světla střílí blesk ve směru své osy (tedy na zadní řadu). Ta je ale nejdále, proto ho tam dojde přibližně stejně, jako na první řadu. Zajímavé, že?

Při fotografování velkých skupin je možné namířit blesk na tu nejvzdálenější.

Zkuste natočit blesk na nejvzdálenější řadu

Tak co, je fotografování skupin tak jednoduché? 🙂

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
  1. Pavel napsal:

    Ahoj Pepo, prosím o informaci, jaký použít režim zaostřovacích polí při focení skupiny lidí. Mám Nikon Z50 a mám použít jednotlivé zaostřovací pole, nebo velkoplošné zaostřovací pole (S), nebo automat. zaostřovací pole.
    Děkuji za odpověď.
    Pavel

    • Josef Cvrček napsal:

      Používám prostřední ostřící bod a zaostřím někam doprostřed skupiny (když je více řad, tak většinou ne na první, ale třeba až na druhou nebo i na třetí (pokud je např. 5 a více řad).

  2. jana napsal:

    Potřebovala bych poradit,jak fotit skupinu na schodech s bleskem /v interiéru/-ale na výšku?

  3. honza napsal:

    Ahoj Pepo, zeptal bych se zda v takové situaci (protisvětlo, nastavení blesku dle obrázku) spíše použít rozptylku, nebo ne (při použití iTTL). A pokud je možnost stínu, zda blesk také použít právě na prosvětlení obličejů. Děkuji za odpověď Honza

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.