o focení, jednoduše

Fotografování deště

Zachytit déšť není zrovna jednoduché. Kdo si ho zkusil někdy vyfotit, asi ví, o čem mluvím. Kapky se ztrácí na pozadí a fotka je taková nijaká. Podívejte se na ukázku. Déšť si na ni zrovna dvakrát nevychutnáme.

déšť

Dnes se s Vámi podělím o několik postupů, které Vám při focení deště opravdu pomohou.

Focení na delší časy

Dlouhý čas totiž způsobí, že kapky budou rozmazané. Vlastně místo nich budou na fotce takové zajímavé čáry. Někdy už to samo o sobě způsobí, že déšť na fotce vynikne. Jindy bude třeba přidat některý z dalších prvků, o kterých píšu níže.

déšť

Délka čar bude záležet právě na délce nastaveného času. Čím delší čas, tím delší čáry. Můžete zkusit třeba 1/10s ale klidně i 2s.

Foťte déšť v protisvětle

V protisvětle totiž kapky najednou vyniknou. Světlo se v nich láme, kapky se třpytí a najednou jsou vidět. Konec konců u předchozí fotka se smrkovou větvičkou je focena v protiavětle.

A je celkem jedno, co je tím protisvětlem. Může to být slunce (pokud máte to štěstí a prší i svítí slunko zároveň) nebo třeba i pouliční lampa.

déšť v protisvětle jak fotit

Velmi pěkné jsou i panoramatické pohledy do otevřené krajiny, kde jsou vidět podobné provazce deště. Fotograf stojí v místě, kde neprší. I v tomto případě je třeba mít protisvětlo, jak vidíte níže. Podobné fotky lze díky dnešním aplikacím ukazujícím v reálném čase polohu a pohyb přeháněk velmi slušně načasovat.

jak fotit déšť

Často se hodí i teleobjektiv. Díky tomu zachytíte krásně i provazce deště ve velké vzdálenosti. Fotograf má díky němu mnohem více příležitostí vyfotit podobnou fotku.

dest

Protisvětlo si můžeme i jednoduše vyrobit pomocí dálkově odpalovaného externího blesku.

Přidejte do fotografie rekvizitu

Na další fotce je využito jak protisvětlo lampy, tak další prvek, který divákovi pomůže pochopit a vcítit se do atmosféry, deštník. I to je způsob, jak zachytit déšť. I když nejsou kapky dobře vidět, pokud bude na fotce někdo s deštníkem nebo pláštěnkou, v mokrém triku či mokrými vlasy, fotka bude zase mnohem více o dešti.

déšť v noci

Rekvizitou mohou jednoduše být i odlesky na ulici. Lesklé chodníky, silnice, odrazy v kalužích nebo i kapky v kalužích divákovi jednoznačně napoví, že pršelo.

Foťte před tmavým pozadím

A toto tmavé pozadí ideálně rozmažte (pomocí větší ohniskové vzdálenosti, malého clonového čísla, nebo obojího).

dest
fotografování deště před tmavým pozadím

A nezapomeňte skrz všechno to nastavování fotoaparátu, že držíte v rukou technologickou dokonalost plnou vodičů, polovodičů a kdo ví čeho ještě 🙂 Jinými slovy, jedna kapka ve Vašem fotoaparátu Vás může vyjít poměrně draho. A je jedno, kam jste měli zaostřeno 🙂

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.