Zachytit déšť není zrovna jednoduché. Kdo si ho zkusil někdy vyfotit, asi ví, o čem mluvím. Kapky se ztrácí na pozadí a fotka je taková nijaká. Podívejte se na ukázku. Déšť si na ni zrovna dvakrát nevychutnáme.
Dnes se s Vámi podělím o několik postupů, které Vám při focení deště opravdu pomohou.
Dlouhý čas totiž způsobí, že kapky budou rozmazané. Vlastně místo nich budou na fotce takové zajímavé čáry. Někdy už to samo o sobě způsobí, že déšť na fotce vynikne. Jindy bude třeba přidat některý z dalších prvků, o kterých píšu níže.
Délka čar bude záležet právě na délce nastaveného času. Čím delší čas, tím delší čáry. Můžete zkusit třeba 1/10s ale klidně i 2s.
V protisvětle totiž kapky najednou vyniknou. Světlo se v nich láme, kapky se třpytí a najednou jsou vidět. Konec konců u předchozí fotka se smrkovou větvičkou je focena v protiavětle.
A je celkem jedno, co je tím protisvětlem. Může to být slunce (pokud máte to štěstí a prší i svítí slunko zároveň) nebo třeba i pouliční lampa.
Velmi pěkné jsou i panoramatické pohledy do otevřené krajiny, kde jsou vidět podobné provazce deště. Fotograf stojí v místě, kde neprší. I v tomto případě je třeba mít protisvětlo, jak vidíte níže. Podobné fotky lze díky dnešním aplikacím ukazujícím v reálném čase polohu a pohyb přeháněk velmi slušně načasovat.
Často se hodí i teleobjektiv. Díky tomu zachytíte krásně i provazce deště ve velké vzdálenosti. Fotograf má díky němu mnohem více příležitostí vyfotit podobnou fotku.
Protisvětlo si můžeme i jednoduše vyrobit pomocí dálkově odpalovaného externího blesku.
Na další fotce je využito jak protisvětlo lampy, tak další prvek, který divákovi pomůže pochopit a vcítit se do atmosféry, deštník. I to je způsob, jak zachytit déšť. I když nejsou kapky dobře vidět, pokud bude na fotce někdo s deštníkem nebo pláštěnkou, v mokrém triku či mokrými vlasy, fotka bude zase mnohem více o dešti.
Rekvizitou mohou jednoduše být i odlesky na ulici. Lesklé chodníky, silnice, odrazy v kalužích nebo i kapky v kalužích divákovi jednoznačně napoví, že pršelo.
A toto tmavé pozadí ideálně rozmažte (pomocí větší ohniskové vzdálenosti, malého clonového čísla, nebo obojího).
A nezapomeňte skrz všechno to nastavování fotoaparátu, že držíte v rukou technologickou dokonalost plnou vodičů, polovodičů a kdo ví čeho ještě 🙂 Jinými slovy, jedna kapka ve Vašem fotoaparátu Vás může vyjít poměrně draho. A je jedno, kam jste měli zaostřeno 🙂