o focení, jednoduše

Foto trik, díky kterému Vaše fotka dostane další rozměr.

perspektiva ve fotografii

Dodat fotce třetí rozměr. Vnést do ní prostor. Tak to dovede jen málo fotografů. Škoda. Přitom to je docela jednoduché a lidem se takové fotky rozhodně líbí!

Tak pojďme na to. Máme jen 2 možnosti, jak vnést do dvourozměrného obrázku třetí rozměr. Ano, správně tušíte, že stínování a perspektivu.

To první, to je hra světla a stínu. Tu si necháme na příště. Dnes se chci s Vámi podělit o své zkušenosti s perspektivou.

Jak konkrétně vnáší perspektiva prostor do fotografie?

Dvěma prvky. Oni vlastně spolu souvisí. Jedním z nich je sbíhavost linek.
A je celkem jedno, jaké linie se nám sbíhají. Nemusí jít jen o cesty či koleje. Může jít i o linie rozmazaných oblaků, či levandulové pole. Tak, jak vidíte na obrázku.

perspektiva ve fotografii

Druhým prvkem je velikost objektů. Ty v popředí jsou výrazně větší než ty v pozadí. Balík slámy rozhodně nebyl větší než kostel v pozadí 🙂

perspektiva ve fotografii

Jak toho dosáhnout při focení?

Stačí fotit na široká ohniska (malé ohniskové vzdálenosti). Tzn. Vůbec nepřibližovat. Čím menší ohnisková vzdálenost, tím více se budou linie sbíhat a tím více bude prostor hmatatelnější.

První fotka je focena širokoúhlým objektivem mého mobilu, druhá normálním a třetí teleobjektivem. Pozorujte, jak se mění poměr velikostí mezi kašnou a věží kostela. U první fotky je prostor rozhodně nejvíce hmatatelný.

Ideální jsou tedy širokoúhlé objektivy, ale jde to i bez nich. Jen používejte na svém základním objektivu tu nejmenší možnou ohniskovou vzdálenost.

Zkuste si při příští vycházce fotit jen na nejširší ohnisko, co máte. Žádné přibližování není povoleno 🙂 To je nejlepší škola!

Brzy si osvojíte toto nové vidění a při dalším focení dost možná najdete pohledy, které jste do teď neviděli. Přitom jde o pohledy, které dokážou vykouzlit nádherné fotky i v té nejnudnější krajině. Podívejte.

perspektiva ve fotografii
perspektiva ve fotografii

I když je na fotce zajímavé světlo, tak bez perspektivy by obě fotky byly příliš obyčejné a nudné.

Co byste ještě měli vědět, než půjdete fotit

Aby fotografie s použitím malých ohniskových vzdáleností byly opravdu pikantní, je vhodné umístit do popředí nějaký objekt. Ten bude díky malé ohniskové vzdálenosti výrazně větší, než jaký je ve skutečnosti. A to diváky jednoduše baví.

perspektiva ve fotografii
perspektiva ve fotografii

Všimněte si na fotce s lodí, jak malé je slunko na pozadí. Přesně podle toho poznáte, že scéna byla vyfocena na malou ohniskovou vzdálenost, tedy ze široka.

Ono všechno, co je na pozadí, je výrazně menší než to, co bylo na popředí. Na fotce níže jsou kopce vyobrazeny jako mnohem menší, než ve skutečnosti byly. A tento pohled je rozhodně zajímavý!

perspektiva ve fotografii

Jeden foto trik na závěr

Až budete fotit na malé ohniskové vzdálenosti, ať už se svým základním nebo dokonce širokoúhlým objektivem, zkuste objekt, který se rozhodnete dát do popředí, fotit z nadhledu. Přesně tak jsem fotil bedlu na fotce níže.

perspektiva ve fotografii

Celou scénu ještě umocníte tím, když fotoaparát lehce naklopíte směrem dolů. Váš objekt bude zabírat spodní část fotografie, zatímco zajímavému pozadí budete věnovat vrchní část fotografie.

Díky tomuto postupu se nebudou prát o pozornost objekt na popředí s pozadím a navíc, objekt na popředí bude ještě mnohem větší.

S focením na široká ohniska je ale třeba šetřit! Jejich síla vynikne jen tehdy, pokud široké ohnisko použijeme z času na čas. Mít celé album podobných fotek by nikam nevedlo.

Tak teď už hurá do terénu 🙂 Nejlepší bude si vše vyzkoušet! A pokud se Vám článek líbí, sdílejte ho pomocí tlačítka sdílet 😉

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
 1. Zuzana Zuzik napsal:

  Milý Pepa,
  ďakujem za super jednoduché a účinné návody na “výrobu” dobrých fotografií. Som úplný amatér a jar chcem začať fotiť pre radosť, takže vaše rady veľmi rada uvítam. 😊

 2. Marián Tóth napsal:

  super, mohli by ste k fotkám pridávať aj parametre, clona, iso, ohniskovú vzdialenosť?

 3. Jiřina Svačinová napsal:

  Pepíčku, velice děkuji za Vaše rady.

 4. Miluše napsal:

  Díky moc za připomenutí. Už jsem o tomto triku kdysi četla, ale zapomněla na něj. O víkendu hned vyzkouším.

 5. Jana Š napsal:

  Okouzlující fota, prostě úžasné! Focení je kreativní výtvor a i tak ho hodnotím. Jen škoda, že nemám tolik času se focení více věnovat. Děkuji.

 6. Marcela Müllerová napsal:

  Díky za tipy,super článek 👌

 7. Simona napsal:

  Pěkný..i já děkuji za články a příspěvky..😉

 8. Milan Kubiš napsal:

  Skúsim to, ale teraz je u nás škaredé počasie, stále nám prší.

 9. Anna Körnerová napsal:

  Děkuji za novou /pro mě/ vědomost ze světa focení a zdravím vás.

 10. Hanča napsal:

  Děkuji, nevím, zda se mi vše podle vašeho doporučení podaří, ale aspoň se pokusím.

 11. Jiřina Svačinová napsal:

  Děkuji, za radost ze života při focení.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.