o focení, jednoduše

Focení krajiny není pro každého!

Často si povídám s amatérskými i profesionálními fotografy. Diskutujeme o tom, jak fotografují a co by mohli zlepšit. Stačilo pár hovorů a hned se potvrdilo, že prvotřídní krajinářské fotografie nejsou pro každého. Proč?

krajinářská fotografie výhled na mořeVíte co je třeba mít k nafocení špičkové krajinářské fotky?  Zkušenosti? Dobrý fotoaparát či objektiv? Kvalitní stativ? Musíte umět skvěle fotografovat? Kdepak.

Nic z toho není třeba. Je fajn mít dobrou techniku a umět ji nastavit. Ale není to postačující a rozhodující.

Hodně fotografů fotí krajinu na výletech a na dovolené. To je v pořádku. Vznikají tak ale jen dokumentární, nikoliv výstavní snímky.

Pokud není fotograf sám, musí myslet na ostatní. Nechce zdržovat své kamarády nebo musí hlídat své děti. A to nejsou dobré podmínky pro focení. Navíc není dobré světlo. A čekat na něj i několik hodin prostě na výletě s rodinou či kamarády nelze.

Pokud tedy vznikne výstavní fotografie na výletě či dovolené, jde o obrovskou náhodu, kterou rozhodně budete mít jen párkrát v životě. A možná taky nebudete.

Co je tedy třeba udělat proto, aby vznikla fotografie výstavní? Je potřeba být trpělivý a věnovat fotografování krajin hodně času.  Je třeba tyto fotografie doslova lovit. Jít jim naproti.

Je tedy třeba brzy vstávat. Ještě před svítáním. To ale v létě může znamenat i třetí hodinu ranní. V zimě sice sedmou, ale při focení krajin se stojí na místě a je neuvěřitelná zima. Pokud rádi fotíte hory, znamená to přespat někde v kopcích.Skvělé světlo je při východu a západu slunce. Ráno však bývá krajina svěží, proto naprostá většina špičkových krajinářských fotek vznikne právě ráno. Mlhovina, krásná viditelnost, to je to, proč jsou rána mnohem lepší.

krajina s kopci a jezerem

A aby toho nebylo málo, to, že vstanete, vůbec neznamená, že pořídíte pěknou fotku. Často se Vám stane, že rozložíte techniku, čekáte a krásný východ slunce se prostě nekoná. Je zataženo, není mlha atp.

Zkušenosti Vám tedy mohou pomoci. Je dobré využít meteorologické radary, abyste už při vstávání dle aktuálních snímků zjistili, jak moc je zataženo a zda to má smysl. Můžete s jejich pomocí i zjistit, zda se na Vás nežene bouřka (i když focení za bouřky může vést k fantastickým snímkům). Též je dobré hledat mlhu v nějakém údolí, kde teče řeka nebo potok.

Pro kvalitní krajinářskou fotku tedy rozhodně nejsou rozhodující věci zmíněné na začátku tohoto článku nýbrž vůle, ochota a vytrvalost. Často ti, co chtějí fotit krajiny, zjistí, že jim to přeci jen za tu dřinu spojenou se vstáváním a opakovaným chozením na jedno místo, než to prostě vyjde, nestojí.

Pokud jste jiného názoru, sem s ním.

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
  1. Bořek W. napsal:

    Někdy si při prohlížení fotowebů říkám, že těch autorů musí být mnohem méně, než je uvedeno. Fotky se sobě náramně podobají – a tím i nudí. Třeba mlha. Teď bude na každém druhém snímku, v kompozicích, které už každý viděl nejméně stokrát. Bez mlhy to asi nejde. Jindy začnou být populární „křivky“ – většinou pole při nízkém světle. A zase to to opakování, které by umořilo i osla.
    Takže se zamýšlím nad jinou otázkou: Proč fotit. Není to provokace, je to naopak otázka reformovatelná. Třeba: Pro koho fotit.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.