Další pokažený záběr? Hurá! Radujme se!

Co většina fotografů zažívá, když se jim nepovede fotka?
Zklamání. Smutek. Vztek. Beznaděj…

Jasně. Proč mít sakra radost z toho, že jsme udělali chybu?
Nebo bychom snad měli skákat radostí a bouchat šampáňo?

A vlastně, proč ne?

No dobře, šampáňo raději ne, to by se nám focení hodně prodražilo a hrozila by nám docela solidní závislost na alkoholu. Nevím jak Vy, ale já mám špatných fotek za sebou neskutečné množství a stále jej úspěšně navyšuji 😉

Další pokažený záběr? Hurá! Radujme se! Josef Cvrček Blog fotografa

Ke kvalitě je totiž jediná cesta. Přes kvantitu. Přes řadu a řadu chyb.

Michael Jordan ve své kariéře netrefil více jak 9000 hodů! Prohrál 300 zápasů
a 26krát dostal důvěru na poslední hod zápasu, díky kterému mohl jeho tým celý zápas vyhrát. A minul.

Thomas Edison udělal téměř 10 000 pokusů, než našel vhodný materiál
pro vlákno své žárovky.

Kolik fotografů dokáže udělat 10 000 špatných záběrů a přesto vytrvat,
dokud se jim nepovede jeden výstavní?

A v tom je problém. Máme strach z chyb. Strach z toho, že se nám opět potvrdí, že nejsme dost dobří. A to bolí.

Škoda. Protože jen když uděláme chybu, můžeme se poučit a být zas o něco lepší.

Bez chyb to nejde. Každá špatná fotka je naše zkušenost. A k pěkným fotografiím potřebujeme řadu zkušeností.

Možná jsem to s nadpisem trochu přehnal. Chtěl jsem však, abychom si dnes všichni uvědomili, že každý, ale opravdu každý chybuje. Každý den. Fotografové, doktoři, sportovci, muzikanti… Všichni. I ti největší profesionálové.

Jediný rozdíl mezi úspěšnými a neúspěšnými je v tom, že ti úspěšní chyby vítají a využívají je ke svému růstu. Nemají z nich strach. Vnímají je pozitivně a mají k nim přátelský vztah…
Každou chybu vnímají jako další krok ke svému úspěchu.

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
 1. Vláďa napsal:

  Focení je hra, jako ostatně celý život. Jen se nesmí moc často prohrávat.

 2. standa napsal:

  Povzbuzující slova!!
  Jinak žádný učený z nebe nespadl, někdy se fotka povede, někdy třeba ne. Každý snímek je spojený (měl by) s nějakým příběhem, s nějakým zážitkem nebo vzpomínkou. A to je rozhodující. Přeji všem hodně úspěšných a povedených snímků!

 3. honza napsal:

  Ok, to beru. Teď ještě jak poznat tu skutečně dobrou fotku? Občas se dívám na fotky z nějakých soutěží a často nechápu, kde ta kvalita je. Nerozumím tomu… Co s tímhle?

 4. Josef napsal:

  Každý dělá chyby. Také je obrovský rozdíl v názoru. Když si prohlížím své fotky z doby před 50 lety, které se mi tehdy líbily, tak tomu ani nevěřím. A co před 50 lety – měl jsem ve fotografování asi 20 let pausu a když jsem začal digitálně, tak se mi všechno líbilo a dnes se mi líbí opravdu tak 1 až 2%. Přesto musím stále pokračovat – jako se musí dál žít. J.

 5. Jan Libicher napsal:

  Máte pravdu,uceny z nebe nespadl.Mam NikonD3100 a nejak mi nejde vyfotit skupinku aby byla blízko a vsichni na ni.Objektiv 18_55.Nevim zdali koupit sirokouhly objektiv.Kdo poradi.Diky Honza

  • Vl napsal:

   Dobrý den, s tím se potýká každý reportér. Na straně jedné nechce moc aranžovat, ale bez toho se neobejde. 3-4 snímky naslepo a následně „Pánové hlavy (ramena) více k sobě (od sebe…), tak děkuji“. Znáte snímek jak jdou Beatles po přechodu? Zkuste si jej zopakovat s kamarády, to není o náhodě, ale o práci. A výsledek obvykle vydáváme za svoje bystré OKO! Vl.

 6. Peter napsal:

  Josef, súhlasím Tiež patrím do skupiny 1: min100. Vôbec ma to neodrádza, nemám pocit stať sa najlepším, teším sa o to viac z vydarenej fotky. Mám cez 60, fotím od mlada všeličím, myslím že viem o čom si napísal. Veľa šťastia k meninám a dobré svetlo prajem, Peter.

 7. Martin napsal:

  Mno jsem asi na sebe náročný ale se mi nedaří fotky tak jak by měly vypadat ale nevzdávám se. Díky za podporu

 8. Ladislav Kiselica napsal:

  Vážený pán Jozef Cvrček, najskor mi dovoľte zaželať všetko najlepšie k blížiacim sa meninám, veľa zdravia, šťastia a spokojnosti, veľa krásnych fotografií a zážitkov.
  Ďakujem Vám za neoceniteľné rady a inšpirácie. Fotografovanie je pre mňa nielen koníček, ale ale aj radosť a studnica pozitívnej energie. Práve som si kúpil nový objektív Canon 70-300, teda presne kúpila mi ho ako darček dcérka a budeme ho užívať spoločne – má Canon Mark Ii ,ja C 6d. S objektívom sa oboznamujem a skúšam a skúšam.
  Ešte raz vďaka ďakujem za rady.
  Ladislav Kiselica

 9. Marika napsal:

  Super článok :-), povzbudivý.

 10. Lenka napsal:

  JJ žádný učený z nebe nespadl a zkoušet, zkoušet, zkoušet. Když někde vidím, jak hulvezně někteří kritizují fotografie začátečníků 🙁 nebo na druhou stranu, když si „fotograf“ myslí, že jeho fotografie je dokonalá, protože mu to říkala maminka 😉 Já se kritikou učím. Ne vždy ji přijmu, pokud se mi má fotografie prostě líbí tak jak je 🙂

 11. Mája napsal:

  Je krásné toto slyšet… Dodává to sílu ! Je to vše pravda, jen čas nejde vrátit… Kor u malých dětí to je znát a spousty věcí opakovat dokud se nepovede ta ,,skvělá,, fotka, prostě nejde…. I tak moc děkuji ..Díky Vám to nevzdavam ?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.