o focení, jednoduše

Co je na fotografování s bleskem tak složité?

silueta nevěsty při svatebních přípravách

Když už máte pocit, že dokonale ovládáte fotoaparát, kupte si externí blesk. A je po pocitu. Začínáte zcela od začátku.

Co je ale na fotografování s bleskem tak složitého? Především psychika …Doteď mi to šlo. Koupil jsem blesk. Nejde mi to. Může za to blesk. Raději fotím bez blesku. Líbí se mi fotografie v přirozeném světle … Tak takový myšlenkový postup proběhl u velkého množství fotografů. Přitom stačilo jen málo. Překonat to prvotní zklamání z neúspěchu. Řeči o přirozeném světle jsou jen výmluvné „kecy“. Jasně, že musí na fotce být přirozené světlo. I když fotíte s bleskem. Pokud blesk dominuje, pak jste nepochopili funkci blesku. (všechny fotky níže jsou foceny s bleskem, máte snad pocit, že přirozené světlo utrpělo?)

silueta nevěsty při svatebních přípravách

Blesk je umístěn mezi nevěstou a oknem.

kočka nasvícená externím bleskem, aniž by to bylo na fotografii patrné

I zde je kočka nasvícená bleskem, jinak by byl obličej ve stínu protisvětla.

Focení s bleskem lze pojmout dvěma způsoby. Buď jde jen o doplňkové pomocné světlo k jemnému prokreslení stínů (a to by při práci s bleskem nasazeným na těle fotoaparátu měl být jediný způsob jeho využití), nebo půjde o hlavní světlo (pak ale musíte mít blesk mimo osu fotoaparátu a ideálně ještě přidat druhý, třetí nebo i čtvrtý blesk – vlastně takový regulérní ateliér). Takže, pokud máte blesk na fotoaparátu, je přípustný jen první způsob použití.

A proč je to tedy tak složité? Už jsem psal, chyba je v myšlení většiny fotografů. Hledají taje nastavení svého externího blesku, zkoumají, co které tlačítko na něm znamená. Čtou články a zaručené rady, jak se má blesk používat. Zkoumají, zda jej natočit na strop, zda použít nějaké kartičky, rozptylky či softboxy. Pořád řeší blesk, ale nejde jim to. A to je ta chyba. Nejde jim to, znervózní, a je to ještě horší.

Přitom by stačilo přestat řešit blesk. Místo toho by měli řešit fotoaparát. Přejít do zcela manuálního režimu a nastavit fotoaparát tak, aby fotka byla dokonalá i bez blesku. Pak jen zapnout blesk. A pokud bliká moc nebo naopak málo, ubrat mu (popř. přidat). Nastavit jeho výkon přesně tak, aby jen jemně prokreslil stíny. Co je na tom tak složitého?

Vím, že to není jednoduché. Sám si pamatuji na své začátky. Byl bych jen rád, abyste si uvědomili, že vše je jen o nastavení Vašeho fotoaparátu, nikoliv blesku. A o tom se nikde vůbec nemluví … Má arogance není namířena vůči Vám, ale vůči všem chytrým článkům, knihám a moudrým řečem, které místo aby fotografům pomohly, jim totálně zahlcují hlavy a odvádí pozornost špatným směrem. Pamatujte si jedno. Žádný článek, recenze ani kniha ještě nikoho fotit nenaučily. Musíte hlavně fotit. A to výrazně více, než číst 🙂

A i já blesk někdy vypnu, avšak je jen málo scén, kdy blesk není v případě portrétní a reportážní fotografie třeba. Je jen málo scén, které nemůže blesk ještě trochu vylepšit. Ale zkazit, tak ty dovede všechny.

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
  1. Jan Pták napsal:

    Dobrý den,
    Navázal bych na článek fotografování s bleskem Prosím poraďte jak sladit (nastavit na fotoaparátu) vyvážení bílé v prostředí fotografie s nedostatkem světla s žárovkou (teplá bílá – cca 2700°K) a k tomu pomoc bleskem (v drtivé většině 5500°K studená bílá) tak aby byl výsledek přijatelný a nebyl fotografovaný objekt modrý v okolním nažloutlém prostředí. Propadám skepsi a mám tendence blesk zapudit a vše řešit zvýšení ISO třeba na 6000. Děkuji.

    • Josef Cvrček napsal:

      Hezký den Honzo, určitě bych vyvažoval bílou tak, aby byly dobré barvy na mém hlavním objektu. To, že je zbytek nažloutlý, by nemuselo tolik vadit. Další variantou může být nasazení barevného filtru přím na blesk (dělají se na to speciální rozptylky). Obarvíte tak bleskové světlo také do oranžova a najednou máte všechny zdroje světla podobné barvy a jde již vyvážit mnohem lépe. Poslední možnost, co mne napadá, je si s tím poradit postprodukčně pomocí vyfocení do RAW, vyvolání tak, že jednou jsou dobré bravy na obejktu zájmu a podruhé na pozadí a smontovat fotky do sebe. To už je ale poněkud pracnější záležitost. Mějte se prima.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.