o focení, jednoduše

Co fotit, když je nudná zima? Další dávka inspirace :)

zima 09 článek

Zima. Ale jen dle kalendáře. Venku to spíš vypadá na jaro. Ale místo zeleně a krásných květin jen divná šeď a mlha. V minulém článku jsem Vám dal pár tipů, co fotit v podobném počasí. Jenže všechny počítaly s mrazem. A ten za celý týden nepřišel. Tak posílám pár nových tipů, které mráz nevyžadují 😊

1. Zima je ideální na focení ptáků

Tedy, pokud nechcete fotit vlaštovky 😊 Je jednoduché přilákat ptáky pomocí slunečnice, zrní či loje do blízkosti svých příbytků. Pak už jen stačí trocha trpělivosti a můžeme je fotit hezky z tepla. Mohu jen doporučit zatáhnout záclony nebo stáhnout žaluzie a objektiv prostrčit mezi nimi. Ptáci pak neuvidí náš pohyb a budeme mít ještě větší šanci pořídit nádherné snímky.

zima 29

2. Káňata na poli

Možná jste si toho sami někdy všimli. V tomto období je celkem často vidět káně, jak sedí na poli (nejspíš u myší díry) a čeká na svou příležitost. Kolikrát je na jednom poli hned několik káňat. Jsou dobře vidět na velkou vzdálenost. Nám tedy jen stačí si na toto místo dřepnout mezi ně a fotit.

zima 30

Samozřejmě potřebujeme slušný teleobjektiv, abychom je nevyplašili. Mohu i doporučit vybudovat falešnou stěnu pomocí dvou klacků, provázku a celty nebo deky. Uprostřed si pak vystřihněte díru, kterou prostrčíte objektiv a můžete fotit. Tato zástěna opět pomůže tomu, aby nebyl vidět náš pohyb a káňata (nebo i srny) byly celkem v klidu.

3. Intimní fotografie

Na toto téma mám samostatný článek zde. Jednoduše řečeno jde o fotografování struktury, jakou je např. kůra stromů, mech a lišejníky, kameny a jiné.

intinmní krajinářská fotografie

4. Mlha

I v mlze mohou vznikat nádherné fotografie. Vyzkoušejte i černobílé provedení, které dodává fotkám tajemný nádech.

zima 21

Současné počasí nahrává tomu, že jsou po ránu i k vidění scény, které bývají doménou spíše jara nebo podzimu. Nejednou se mi v posledních dnech při cestě do Plzně, kam vozím ráno děti do školy, naskytl podobný pohled na válející se mlhu.

Když se k tomu navíc přidá pěkné ranní nebo večerní světlo…

zima 16

5. Inverze

A když je mlha hustá tak, že by se dala krájet, je úžasné udělat si výlet do kopců za sluníčkem a fotit pak inverzi shora.

zima 12

6. Kapky vody

Ať už prší nebo ne, kapky si můžeme udělat pomocí rozprašovače kdykoliv sami. Ať už jednoduše na jakékoliv sklo (třeba i okno), nebo na větvičku stromu.

zima 10

Krásné jsou kapky v protisvětle.

6. Zachumlané portréty

Ne že by se nedaly podobné portréty fotit i v létě, ale v zimě je to tak nějak jednodušší. Alespoň pro model 😊

Mimochodem, sníh se dá docela slušně přidělat i v Photoshopu. Pokud ani neprší, ani nesněží, můžete zkusit v pošmourné zimě vyfotit nějakou jednoduchou scénu a sníh či déšť do ní dodat. Často se tímto způsobem „velepšují“ portréty.

zima 19

Za pár korun si lze na fotobankách koupit různé dešťové a sněhové vrstvy (tak například zde), které jednoduše vložíte nad Vaši fotku. Buď jsou rovnou s průhledným pozadím a není co řešit, nebo mají černé pozadí a je třeba krytí vrstvy nastavit na lighteen nebo screen. A je docela možné, že s pomocí google najdete takové sněhové či deštivé vrstvy zdarma.

Podobné věci Vás naučím i v tomto online tréninku 😊

Zajímavé jsou i portréty doma za oknem doplněné o šálek kávy nebo třeba petrolejku či svíci. Výhoda je, že u toho není fotografovi taková zima 😊Když přidáme zarosené okno a svetr, vznikne zajímavá melancholická fotografie.

zima 20

7. Padající déšť nebo sníh

Na zachycení dešťových čar doporučuji delší časy jako 1/10s či 1/20s. Dost možná využijete i stativ. Déšť i sníh se nejlépe fotí v protisvětle např. lampy. Pokud se Vám povede fotit zároveň na tmavém pozadí nebo pozadí alespoň rozmazat, pak je úspěch zaručen.

Při focení kaluží už použijeme kratší časy, abychom měli pohybující se kruhy od dopadajících kapek krásně ostré.

8. Foukání do sněhu

Pokud přeci jen někdo z nás někde potká sníh, tak by měl zkusit tento netradiční portrét. Sériové snímání, kratší časy a pojďme na věc 😊 Je to stejně jednoduché jako fotit foukání odkvetlé pampelišky. Při focení si užijete spoustu legrace. Jen to chce čerstvý prašan ☹

Tak jak se Vám líbila dnešní dávka inspirace? Napište mi a „lajkněte“ pomocí tlačítka níže, ať se inspirují i Vaši foto kamarádi. Díky 😊

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
  1. Miroslav Šilhán napsal:

    Moc děkuji za další tipy a možnosti a i když nemám teď moc na focení myšlenky, vždy se mi začnou rovnat všelijaké nápady pokaždé, když vidím náměty různých článků – je to droga a za pár vteřin je člověk v jiném světě, alespoň pro mě je to pak vždycky nové – moc děkuji.

  2. Radomil Siegel napsal:

    Vae nápady se mi velmi líbí a musím přiznat, že jsem náhodou objevil ještě 1 tip. Když jsem dělal vánoční fotky, vyfotil jsem při slabém světle adventní věnec, několik zapálených svíček a sklenici od vína. A tak jsem si začal hrát s focením těchto detailů (sklenice, svíčky, nějaký vánoční atribut) s využitím světla svíček. Tohle se sice asi dá dělat celoročně, ale já si svíčku a nějaký doplněk vesměs spojuji s vánocemi a velikonocemi.

  3. Mary napsal:

    Pepo, vdaka za vsetky inspiracie a kreativitu, ktorou si obdareny a delis sa s nou s radostou!

  4. Pepo, díky za připomenutí, člověk musí stále dělat něco nového aby nezakrněl.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.