o focení, jednoduše

Chci fotit krásné detaily a nejde mi to! Co s tím?

Ne každý objektiv, který má na sobě nápis Macro, je vhodný pro focení makra. Jak tedy poznat ten správný?

Fotografové často dělají závěr, že je třeba koupit ten objektiv, který má co nejmenší minimální zaostřovací vzdálenost. Bohužel, minimální zaostřovací vzdálenost nemá s tímto problémem nic společného.

Je totiž rozdíl, zda budete fotit s 10 cm širokoúhlým objektivem nebo teleobjektivem (který hodně přibližuje). V tom druhém případě celkem jasně vyfotíme mnohem větší detail.

Roli tedy hraje nejen minimální zaostřovací vzdálenost, ale i ohnisko.

Proto existuje parametr, který se nazývá zvětšení nebo též měřítko zobrazení.

Bohužel ho většina e-shopů u objektivů neuvádí, a tak dá někdy trochu práci zjistit, jaké měřítko zvětšení ten či onen objektiv má.

Co je to vlastně měřítko zobrazení?

Jde o jakýsi poměr (vysvětlím později). Ideální pro nás je objektiv s měřítkem 1:1. Dělají se i objektivy s měřítkem zobrazení 2:1 nebo i 5:1. Ale ty už bývají velmi drahé. Chceme tedy, aby první číslo bylo větší nebo stejné, jako to druhé. To nám stačí. Vlastně ani nemusíme vědět, proč.

Většina objektivů však má měřítko 1:3 nebo i horší. A v tom je problém.
Tyto objektivy mohou být naprosto skvělé, ale ne na focení detailů.
Pro makro je rozhodně nekupujme.

Obráceně je třeba ještě říci, že objektivy s měřítkem 1:1 budou vhodné nejen pro focení detailů, ale třeba i portrétů. Jsou to normální objektivy jako všechny ostatní. Neslouží jen k focení makra.

A co je tedy ono měřítko zobrazení?

Pokud to úplně nepochopíte, nelamte si tím hlavu. Pro krásné makrofotografie to rozhodně není třeba. Jde už jen o dodatek pro zvídavé 🙂

Měřítko 1:1 nám říká, že naše předloha, kterou fotíme (např. drobná květina
o velikosti 1 cm) se nám zobrazí na náš čip tak, že na něm zabere také 1 cm.

Čip u většiny zrcadlovek má cca 24mm na šířku (u Full Frame zrcadlovek je to 36mm). Je tedy hned vidět, jak velký tento kvítek na fotografii bude. Pokud bychom jej chtěli mít na fotce ještě větší, s měřítkem zobrazení 1:1 by to již nešlo. Fotoaparát by už prostě nezaostřil.

A co se děje u většiny objektivů? Pojďme se podívat, jak bychom dokázali ten samý květ vyfotit, pokud bychom měli objektiv s měřítkem 1:2.

To už je slušný rozdíl, že? A nezapomínejme, většina objektivů má měřítko 1:3! Výsledek by byl tedy ještě mnohem horší.

Pokud chcete fotit ještě větší detaily, podívejte se, co by dokázal objektiv s měřítkem 2:1.

Pro naprostou většinu scén, květy, motýly, čmeláky, vážky, prstýnky atp. však bohatě stačí měřítko zobrazení 1:1.

A jaké objektivy bych volil konkrétně?

V případě Canonu Canon EF 100mm f/2,8 Macro USM nebo Canon EF 100mm f/2,8 L Macro IS USM. Oba objektivy budou navíc i špičkové pro focení portrétů!

V případě Nikonu pak Nikon 85mm f/3,5 AF-S G DX Micro VR nebo Nikon 105mm f/2,8 G NIKKOR AF-S Micro IF-ED VR. Opět vynikající skla i na portréty.

Pro pentax Pentax SMC D FA 100mm f/2,8 Macro WR, pro Sony Sony FE 50mm f/2,8 Macro nebo Sony 100mm f/2,8 Macro.

Anebo pak pro všechny značky alternativa v podobě Sigmy, která také dobře poslouží i pro focení portrétů, Sigma 105mm f/2,8 EX DG OS HSM MACRO.

Mějte se krásně a pokud Vám článek pomohl, sdílejte pomocí tlačítek níže 🙂

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
  1. Petr napsal:

    Jaké fotoaparáty by jste volil pro focení makra?Jednalo by se asi o dvacet procent využití aparátu.Nemusí to nutně být zrcadlovka.
    děkuji za odpověď. Petr

    • Josef Cvrček napsal:

      Jde o to, co je těch zbývajících 80% 🙂 Volil bych zrcadlovku s vhodným objektivem. Jen tak budete mít opravdu špičkové makro fotografie.

      • Jan Židů napsal:

        dobry den, koupil jsem vami zminovany objektiv sigma f2.8 macro ale uvedenou hodnotu 2.8 tam nemuzu dostat ale nekdy tam skoci sama. Muzete mi prosim vysvetlit proc to tak je. Dekuji moc Honza

  2. Václava Štofflová napsal:

    Dobrý den, děkuji za krásně, jasně napsaný článek. I člověk s menší technickou představivostí pochopí! Ještě bych se chtěla zeptat, jak pomohou u macra foceného např. pevným objektivem Canon 100, mezikroužky? Někdo chválí, jiný haní!? Moc děkuji za radu a přeji všem dobré světlo Vendy Š.

    • Josef Cvrček napsal:

      Hezký den, může být, ale jde o kompromis. Sníží se Vám světelnost celé soustavy (budete tedy muset fotit na delší časy nebo vyšší ISO) a mezikroužky způsobují horší prokreslenost (ostrost fotografie) u krajů. Mají samozřejmě krom ceny i výhody, že díky nim uděláte „makro“ objektiv z každého svého objektivu.

      • Václava Štofflová napsal:

        Dobrý den, moc děkuji za informaci. Takže něco za něco, jako u každé „náhražky“! No uvidím sama. Ještě jednou díky!

  3. Marie napsal:

    Pro fotografování makra se mně osvědčil Tamron 90/2,8. Mám ještě starší typ, dnešní nový dokonce má funkci kde po automatickém zaostření pomocí autofokusu je možné případné ruční doostření. Cenově dostupný a při použití mezikroužků naprosto skvělý pro opravdu maličké věci.

  4. Beata napsal:

    Vdaka za zaujimave a pre mna uplne nove info! Premyslam o kupe noveho objektivu, mohli by ste mi prosim poradit, ako zistim, aku ma mieru zobrazenia, ktoru popisujete v clanku? V popise na predajnej strenke som nic take nenasla…
    https://www.prolaika.sk/e-shop/panasonic-lumix-g-x-vario-35-100mm-f-28-ii-power-ois/p-4039309.xhtml
    Dakujem za Vas skvely blog i online kurz!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.