o focení, jednoduše

Černobílá fotografie

Atmosféra fotografie vynikla až po převodu do černobíla. Jde jak o hru světla, tak křivek

Není černobílá fotografie jako černobílá fotografie a pořídit opravdu kvalitní černobílý snímek je mistrovská záležitost. Tak především pravidlo číslo 1: Fotografujte barevně a převod do černobílého snímku nechte až na počítači. Pravidlo číslo 2: Pokud to s černobílou fotografií myslíte opravdu vážně, musíte fotografovat do formátu RAW. Proč? Víte kolik odstínů šedé má k dispozici JPG? Jen 256. Jen tak málo na překreslení přechodu z černé do bílé. V případě RAW máte k dispozici většinou 4096. To už je mnohem lepší. Možná by nejhezčí fotografie vznikly fotografováním na černobílý film, ale já se věnuji digitální fotografii, proto budu psát o ni.

Snaha udělat černobílou fotografii ze všeho je opravdu špatným amatérským zlozvykem . V módě jsou i různé tonality, především sépie. Vyfotí se portrét a šup s ním do černobíla. Nebo krajina a hurá do sépie. Nedělejte to prosím.

Odbarvení fotografie má zajímavý vliv na podání snímku. Barvy Vás přestanou rozptylovat a do popředí zájmu vystoupí linie a hra světla a stínu. Tehdy a jen tehdy má černobílá fotografie smysl. Buď musí linie hrát důležitou roli v kompozici, nebo musí být Vaše fotografie založená na hře světla a stínu. Pak přemýšlejte o krásné černobílé fotografii. Pokud tomu tak není, vznikne jen další marný pokus a jakýsi šedivý „blivajz“.

černobílá fotografie, kde hrají prim křivky

černobílá fotografie, kde hrají prim křivky

černobílá fotografie květiny

zde je převodem do černobílá podtržena hra světla

A jak konkrétně převádět v PC z barevné na černobílou se zmíním v některých z dalších článků. Rozhodně to ale není jen jednoduché „desaturování“ fotografie.

Všimněte si na obrázku zeber, jak díky černobílému provedení na obraze vystouply křivky a tím podtrhly podstatu věci. Pokud by na té fotografii stály koně, již by černobílé provedení nebylo tak trefné.

Atmosféra fotografie vynikla až po převodu do černobíla. Jde jak o hru světla, tak křivek

Atmosféra fotografie vynikla až po převodu do černobíla.

Když budete dělat černobílou fotku, najděte si tedy prosím důvod, proč ji děláte černobíle. Pouhé „Protože mám černobílé fotky rád(a)“ ale neberu.

zdroj fotografie zeber a květiny: http://webdesignledger.com/inspiration/beautiful-black-and-white-nature-photography

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře
 1. Libor napsal:

  Pepíku, mohl bys mě a případně další seznámit s tím, jak „Pomáháš desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života“.
  Přijde mě to jako takové prázdné marketingové chvástání.
  Zkusíš to?
  Dík zdraví LD

 2. Honza napsal:

  správně je: koně stáli, nikoli koně stály

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.