o focení, jednoduše

Kolik času věnujete focení? Je to postačující?

marketing pro fotografy a čas, jak se stát fotografem

Po vystoupení houslového virtuóza zněl sálem dlouhý a hlasitý potlesk. Když už většina lidí sál opustila, vrátil se mistr na pódium, kde nechal své noty. V tom ho odchytila starší paní a se slzami v očích mu povídá: “Mistře, Vy tak úžasně hrajete. Dala bych nevím co za to, kdybych to také tak uměla. Já bych tomu obětovala i celý svůj život.” Po chvilce váhání jí zaskočený mistr odpověděl: “Já jsem tomu ale celý život obětoval” …

Tento inspirující příběh jsem poprvé slyšel před mnoha lety na jednom školení Ivo Tomana. Od té doby si všímám toho, že se netýká jen houslových virtuózů, ale i nás, fotografů.

Málo času na fotografování

Snemám dost času na fotografovánínad každý, kdo si koupil lepší kompakt nebo zrcadlovku, si přeje mít kvalitnější a hezčí fotografie. Nedivím se. Inspirují nás kvanta úžasných fotografií na obálkách časopisů či na internetu.

Doba však na nás klade velké nároky. Nemáme čas na fotografování. Nejprve se musíme věnovat nemalému počtu povinností. Především je tu zaměstnání. Pak (pro většinu z nás) je důležitější než fotografování rodina a přátelé. Někteří máme i jiné záliby jako sport či třeba právě hru na hudební nástroj.

Jenže zítra už je zima, pozítří jaro a než se nadějeme, fotíme žhavé léto.

Kolik času věnujete fotografování?

Je to úděl většiny fotografů, že focení tak nějak nestíhají. V průměru tráví fotograf focením (včetně úprav fotografií a čtení článků o focení) cca 2 hodiny týdně. Alespoň to vyšlo ze stovek dotazníků, které již řadu let Vy sami vyplňujete na mých kurzech fotografie.

Jak jste na tom Vy? Kolik času si každý týden najdete na fotografování? Jak moc velkou prioritou pro Vás jsou fantastické fotografie?

Na tuto otázku neexistuje správná odpověď. Je ale na místě zamyslet se nad tím, zda je to dostatek na to, abyste se stali fotografickým virtuózem. Vždyť jediná cesta ke kvalitě je jen kvantita.

Jediná cesta ke kvalitním fotografiím vede přes kvantitu!

I náš houslový virtuóz musel pravděpodobně den co den trénovat, než si mohl stoupnout na pódium. Kolik hodin dřiny, kolik dnů odříkání ho to stálo, než se mohl hrou na housle živit.

Stejně tak špičkový chirurg musí mít za sebou řadu operací, než se stane špičkovým chirurgem. Jen škola mu sama o sobě dovednost a zručnost nepředá.

Už je nejspíš zřejmé, že i fotograf musí nafotit kvantum fotek a strávit stovky až tisíce hodin v terénu, než má luxusní fotografie. Pokud budeme focení věnovat hodinu týdně, bude z časového pohledu naše cesta za pěknými fotografiemi asi sedmkrát delší, než kdybychom focení věnovali hodinu denně.

Z tohoto pohledu mají ti z nás, co se focením živí a věnují mu 8 hodin denně, nezanedbatelnou výhodu. Kvantita je základem pro kvalitu. Bez ní to prostě nejde. Ačkoliv přiznávám, že každý z nás potřebuje jiné množství kvantity, tedy praxe. Talentovaným stačí méně praxe, než těm méně talentovaným.

A ještě něco! Kvantita je nutným, nikoliv však postačujícím faktorem kvality. Rozhodují i další faktory, především pak postoje a vnitřní nastavení fotografa.

Josef Cvrček
Pomáhám desítkám tisíc lidí mít větší radost ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.