o focení, jednoduše

Dnes je MIMOŘÁDNĚ K DISPOZICI online trénink
JAK FOTIT DOKONALÉ FOTKY MOBILEM

jak fotit dokonalé fotky mobilem

Klikni si pro více informací a měj obrovskou dávku inspirace, co fotit.

Co fotit, když je nudná zima? A k tomu bez sněhu.

Pro všechny, co rádi fotíte. Pro všechny, kteří už nemáte inspiraci. Zkrátka a jednoduše pro všechny z Vás, kteří tápete, co fotit, když je venku taková divná nijaká zima plná mlhy, inverze, šedě a bahna. Pro Vás jsem napsal tento článek 😊 Co tedy fotit?

1. Zmrzlé bubliny

Pro tyto úžasné fotky potřebujeme jen mráz. A to hodně velký. Minimálně -5°C, lépe pak -10°C a méně. A vlastně ještě něco. Směs, z které uděláme bubliny. Klasický bublifuk není moc funkční. Bubliny rychle praskají. Někdy až tak moc rychle, že ani nevzniknou 😊

co fotit v zimě

Jak tedy směs namíchat? Receptů je docela dost. Nejjednodušší je asi voda, jar na nádobí a kukuřičný sirup. Místo sirupu lze použít i glycerin. 200ml vody, 35 ml sirupu a 35 ml jaru. Můžete přidat i 2 lžíce cukru. Doporučuji nejprve zahřát. Tím se cukr krásně rozpustí. A po vychlazení hurá fotit 😊 Bubliny můžete dělat třeba brčkem. Nebo použít klasický bublifuk.

co fotit v zimě

A buďte rychlí. Máte přibližně 20s až 30s, než bublina praskne. Rozhodně může být zajímavé mít někoho, kdo Vám bude bubliny dělat. Uvidíte, že mění kresbu a každou vteřinu je bublina doslova jiná. Hodí se pak mít volné ruce a fotit a fotit a fotit... Bublinu zkuste položit na větvičku, na pařez, na lavičku… Zkrátka a jednoduše měňte prostředí a hrajte si 😊

A nejlépe bublina vynikne, pokud budete fotit v protisvětle. Pokud v této inverzi vůbec nějaké bude 😊

2. Ledové vzory na skle

Někdy se sám mráz postará o to, že máme na oknech nádherné kresby. Pak jen stačí namířit fotoaparát a fotit. Opět doporučuji protisvětlo.

co fotit v zimě

Experimentujte s vyvážením bílé. Zkuste třeba žárovku a fotka bude více do modra. Modrá je studená barva a tím podtrhneme kontext fotografie. Samozřejmě nejlepší je fotit do RAW a s barevným nádechem si hrát až v počítači.

co fotit v zimě

Lze ale těmto kresbám nějak pomoci? Co myslíte? Co třeba vzít jednoduše tabulku skla, pomocí rozprašovače na ní nanést kapky vody a nechat takto vlhkou skleněnou tabulku přes noc venku na mrazu?

Jen si ji pak nenoste na focení domů do tepla a foťte raději venku😊

3. Abstraktní ledové obrázky

Do třetice tu máme led. Tentokrát potřebujeme zamrzlé kaluže, rybníky nebo třeba i potoky (neptejte se mne ale kde, o žádném zamrzlém potoku nevím 😊 ). Pokud máme led, je vyhráno.

co fotit v zimě

Možná bude chvilku trvat, než najdete nádherný obrazec, ale vy to určitě dokážete! Na začátku padne možná hodně nic moc výstřelů, časem si ale vypěstujete cit a podobné kresby uvidíte hned.

co fotit v zimě

Pokud své fotky upravujete, můžete zkusit při úpravě zvýšit saturaci. V některých případech to fotce dodá zajímavý nádech a opravdu jí to pomůže.

co fotit v zimě

4. Námraza

O té jsem psal už samostatný článek. Najdete ho zde. Tady snad jen dodám, že nejpravděpodobnější je vznik námrazy mezi 0°C a -4°C. To vzniká taková ta hladká námraza, kdy jsou předměty obalené do ledu. Nejlepší je, když je venku velká vzdušná vlhkost nebo dokonce mlha.

námraza

Při teplotách od -4°C do -10°C vzniká námraza vláknité struktury v podobě bílých trsů. Při teplotách pod -12°C se námraza již téměř nevyskytuje.

námraza

Co když ale není tak velký mráz? Co když nejen že není sníh, ale ani led? Co když jediné, co máme, je mlha a nudné šedivé stromy bez listů? Co pak? Tak to si nechám na příště 😊

Dnes je MIMOŘÁDNĚ K DISPOZICI online trénink
JAK FOTIT DOKONALÉ FOTKY MOBILEM

jak fotit dokonalé fotky mobilem

Klikni si pro více informací a měj obrovskou dávku inspirace, co fotit.