Dnes je MIMOŘÁDNĚ K DISPOZICI online trénink
JAK FOTIT DOKONALÉ FOTKY MOBILEM
Klikni si pro více informací a měj obrovskou dávku inspirace, co fotit.
Co fotit, když je nudná zima? A k tomu bez sněhu.
Pro všechny, co rádi fotíte. Pro všechny, kteří už nemáte inspiraci. Zkrátka a jednoduše pro všechny z Vás, kteří tápete, co fotit, když je venku taková divná nijaká zima plná mlhy, inverze, šedě a bahna. Pro Vás jsem napsal tento článek 😊 Co tedy fotit?
1. Zmrzlé bubliny
Pro tyto úžasné fotky potřebujeme jen mráz. A to hodně velký. Minimálně -5°C, lépe pak -10°C a méně. A vlastně ještě něco. Směs, z které uděláme bubliny. Klasický bublifuk není moc funkční. Bubliny rychle praskají. Někdy až tak moc rychle, že ani nevzniknou 😊
Jak tedy směs namíchat? Receptů je docela dost. Nejjednodušší je asi voda, jar na nádobí a kukuřičný sirup. Místo sirupu lze použít i glycerin. 200ml vody, 35 ml sirupu a 35 ml jaru. Můžete přidat i 2 lžíce cukru. Doporučuji nejprve zahřát. Tím se cukr krásně rozpustí. A po vychlazení hurá fotit 😊 Bubliny můžete dělat třeba brčkem. Nebo použít klasický bublifuk.
A buďte rychlí. Máte přibližně 20s až 30s, než bublina praskne. Rozhodně může být zajímavé mít někoho, kdo Vám bude bubliny dělat. Uvidíte, že mění kresbu a každou vteřinu je bublina doslova jiná. Hodí se pak mít volné ruce a fotit a fotit a fotit... Bublinu zkuste položit na větvičku, na pařez, na lavičku… Zkrátka a jednoduše měňte prostředí a hrajte si 😊
A nejlépe bublina vynikne, pokud budete fotit v protisvětle. Pokud v této inverzi vůbec nějaké bude 😊
2. Ledové vzory na skle
Někdy se sám mráz postará o to, že máme na oknech nádherné kresby. Pak jen stačí namířit fotoaparát a fotit. Opět doporučuji protisvětlo.
Experimentujte s vyvážením bílé. Zkuste třeba žárovku a fotka bude více do modra. Modrá je studená barva a tím podtrhneme kontext fotografie. Samozřejmě nejlepší je fotit do RAW a s barevným nádechem si hrát až v počítači.
Lze ale těmto kresbám nějak pomoci? Co myslíte? Co třeba vzít jednoduše tabulku skla, pomocí rozprašovače na ní nanést kapky vody a nechat takto vlhkou skleněnou tabulku přes noc venku na mrazu?
Jen si ji pak nenoste na focení domů do tepla a foťte raději venku😊
3. Abstraktní ledové obrázky
Do třetice tu máme led. Tentokrát potřebujeme zamrzlé kaluže, rybníky nebo třeba i potoky (neptejte se mne ale kde, o žádném zamrzlém potoku nevím 😊 ). Pokud máme led, je vyhráno.
Možná bude chvilku trvat, než najdete nádherný obrazec, ale vy to určitě dokážete! Na začátku padne možná hodně nic moc výstřelů, časem si ale vypěstujete cit a podobné kresby uvidíte hned.
Pokud své fotky upravujete, můžete zkusit při úpravě zvýšit saturaci. V některých případech to fotce dodá zajímavý nádech a opravdu jí to pomůže.
4. Námraza
O té jsem psal už samostatný článek. Najdete ho zde. Tady snad jen dodám, že nejpravděpodobnější je vznik námrazy mezi 0°C a -4°C. To vzniká taková ta hladká námraza, kdy jsou předměty obalené do ledu. Nejlepší je, když je venku velká vzdušná vlhkost nebo dokonce mlha.
Při teplotách od -4°C do -10°C vzniká námraza vláknité struktury v podobě bílých trsů. Při teplotách pod -12°C se námraza již téměř nevyskytuje.
Co když ale není tak velký mráz? Co když nejen že není sníh, ale ani led? Co když jediné, co máme, je mlha a nudné šedivé stromy bez listů? Co pak? Tak to si nechám na příště 😊
Dnes je MIMOŘÁDNĚ K DISPOZICI online trénink
JAK FOTIT DOKONALÉ FOTKY MOBILEM
Klikni si pro více informací a měj obrovskou dávku inspirace, co fotit.